Geri Dön
EkonomiVarlık Barışı Mart 2023’e kadar uzatıldı

Varlık Barışı Mart 2023’e kadar uzatıldı

Milyonlarca vatandaşın merakla beklediği 3600 ek gösterge düzenlemesi, öğrenci affı ve emekli maaşlarının alt sınırının 3 bin 500 TL olarak belirlenmesini de içeren torba teklif yasama yılının son mesai gününde TBMM Genel Kurulu’ndan geçti. Kabul edilen önergelerle teklif, net 5 bin 500 TL’ye çıkarılan asgari ücret konusunda işverenlere destek verilmesi ve Varlık Barışı’nın Mart 2023’e kadar uzatılması da eklenerek yasalaştırıldı.

Varlık Barışı Mart  2023’e kadar uzatıldı

ÖNDER YILMAZ Ankara - Kabul edilen yasa ile getirilen belli başlı düzenlemeler özetle şöyle: 

Kamu çalışanlarının ek göstergesi 15 Ocak 2023’ten itibaren 3600’e çıkarılacak. 

En düşük emekli maaşı bu aydan geçerli olmak üzere 2 bin 500 liradan, 3 bin 500 liraya yükseltildi. 

Kaydı silinen lisans, lisans üstü ve doktora öğrencilerine af getirilecek. ‘İntihal’ suçu sebebiyle yükseköğretim kurumlarından ilişkisi kesinler aftan yararlanamayacak. 

Kredi garanti kurumlarına aktarılacak kaynak tutar 50 milyar liradan 100 milyar liraya çıkarıldı. 

31 Aralık 2021 tarihinden önce yapılmış inşaatlarda, elektrik ve su aboneliği için ruhsat alma ve ruhsata göre yapma şartı kaldırıldı. 

Vergi Usul Kanunu’nun belge düzenine uyulmaması konusunda öngördüğü cezalarda artışa gidildi. Fiş, fatura gibi belgeleri vermemenin cezası 240 liradan 1000 liraya çıkacak. Bu kapsamda verilen 12 bin liralık özel usulsüzlük cezası 50 bin liraya çıkarılırken, yılda en fazla verilebilecek ceza miktarı ise 120 bin liradan 500 bin liraya yükselecek. 

Elektronik ticarette vergi güvenliğinin sağlanması amacıyla buna yönelik VUK’ta getirilen yükümlülüklere uymayanlara verilecek cezalar, belge ile ilgili cezaların 3 katı olarak uygulanacak. 

Otoyollar ile erişme kontrolünün uygulandığı karayolları için belirlenen geçiş ücretlerini ödemeden kaçak geçiş yapan araç sahiplerine, ödemesiz geçiş tarihini izleyen 45 gün içinde, idari para cezasının tebliğ edilip edilmediğine bakılmaksızın geçiş ücreti ile birlikte, geçiş ücretinin bir katının idari para cezası olarak ödenmesi halinde idari para cezası bir kat verilmiş sayılacak ve bu ceza için ayrıca tebligat yapılmayacak. 

“Varlık barışı” uygulaması 9. kez uzatıldı. Düzenlemeye göre, yurt dışında bulunan para, altın, döviz, menkul kıymet ve diğer sermaye piyasası araçları, Türkiye’deki banka veya aracı kurumlara 31 Mart 2023’e kadar bildirilebilecek. Banka ve aracı kurumlar, varlıkların değeri üzerinden 30 Eylül 2022’ye kadar yapılan bildirimler için yüzde 1, 1 Ekim 2022 – 31 Aralık 2022 arasındaki bildirimler için yüzde 2, 31 Mart 2023’e kadar yapılan bildirimler için yüzde 3 oranında peşin olarak tahsil ettikleri vergiyi, beyan edip aynı sürede ödeyecek. Bildirilen varlıkların, Türkiye’deki banka ya da aracı kurumlarda açılan hesaplara transfer edildiği veya yurt dışından getirilerek bu hesaplara yatırıldığı tarihten itibaren en az bir yıl süreyle tutulması halinde, vergi oranı yüzde sıfır olarak uygulanacak. 

İşverenlere, her bir çalışan için aralık ayına kadar aylık 100 TL asgari ücret desteği sağlanacak.