Geri Dön
EkonomiYapılandırmada ilk takside dikkat

Yapılandırmada ilk takside dikkat

Kamuya yönelik vergi ve idari para cezası gibi borçlarını yeniden yapılandıranların, uygulamadan yararlanabilmesi için ilk taksit tutarlarını 1 Mart’a kadar ödemesi gerekiyor.

Yapılandırmada ilk takside dikkat

Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılması Hakkında Kanun kapsamındaki yapılandırmadan yararlanılması için başvuru süresi 1 Şubat’ta sona ermişti. Yapılandırılan borçların 1. taksit ödemesi ile peşin ödenmesi için tanınan süre 1 Mart’ta (O gün dahil) dolacak.

Kanun kapsamında yapılandırılan alacakların söz konusu güne kadar peşin ödenmesi halinde, mükelleflere taksitli ödemeye göre avantaj da sağlanacak. AA’nın haberine göre, Yurt İçi Üretici Fiyat Endeksi (Yİ-ÜFE) üzerinden hesaplanan tutardan yüzde 90 indirim, idari para cezalarının aslından da yüzde 25 indirim yapılacak. Ayrıca, peşin ödemelerde yapılandırılan borçlara herhangi bir katsayı da uygulanmayacak.

Yapılandırılan borçların taksitle ödenmek istenmesi halinde, başvuruda 6, 9, 12 veya 18 eşit taksitte ödeme seçeneklerinden birinin seçilmiş olması gerekiyordu. Bu kapsamda ilk taksit 1 Mart’a kadar, kalan taksitler de takip eden ikişer aylık dönemler halinde ödenecek.

18 takside kadar...

Taksitle ödemede yapılandırılmış borçlar, belirlenen katsayı oranında artırılarak tahsil edilecek. Katsayılar, 6 taksitte, 12 ayda ödemelerde 1.045, 9 taksitte 18 ayda yapılacak ödemelerde 1.083, 12 taksitte 24 ayda yapılacak ödemelerde 1.105, 18 taksitte 36 ayda yapılacak ödemelerde 1.150 olacak.

Sedat Peker suç örgütüne operasyonda yeni gelişme! İşte çelik kasadan çıkanlar...10 Nisan sabahı 7 ilde düzenlenen operasyonla 52 elemanı gözaltına alınan Organize Suç örgütü elebaşı Sedat Peker'in devam ettirilen çalışmalarda 2 elemanın daha gözaltına alındı ve gözaltı sayısı 54'e çıktı. Dün de Beykoz'daki evindeki aramalarda bulunan ve el konulan çelik kasanın açıldığı bildirildi.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler