Geri Dön
EkonomiYumurta üreticilerinin 'kuş gribi' sevinci

Yumurta üreticilerinin 'kuş gribi' sevinci

Avrupa Birliği'nde kümes hayvanlarının yüzde 17'sinin üretildiği Polonya'da kuş gribi hızla ilerliyor. Bu durum Türkiye'deki yumurta üreticilerinin işine yaradı. Telefonların susmadığını belirten Yum-Bir Genel Başkanı İbrahim Afyon, milliyet.com.tr'ye yaptığı açıklamada, "Polonya'da yaşanan kuş gribi nedeniyle Türkiye'den yumurta alımı hızlandı. Günlük 10 kişi arıyor. Bizden yumurta istiyorlar. Gülme komşuna gelir başına ama; kuş gribi işimize yaradı" ifadelerini kullandı.

Yumurta üreticilerinin 'kuş gribi' sevinci

Derin Gökçe

Polonya'da yaşanan kuş gribi (H5N8) nedeniyle 100 binden fazla kümes hayvanı itlaf edilirken Türkiye'deki yumurta üreticilerine gün doğdu. Günlük 10 kişinin aradığını belirten Yum-Bir Genel Başkanı İbrahim Afyon kuş gribi nedeniyle Türkiye'deki yumurta satışlarının hızlandığını söylüyor.

YUMURTA FİYATLARI GERİLİYOR

Yumurtadaki KDV oranlarının düşürülmesine de değinen Afyon adet bazında ve koli bazında fiyatların gerilediğini belirtiyor. Karar öncesi adedinin 40 kuruşa satıldığını belirten Afyon, "KDV indirimi sonrası fiyatlar 35 kuruşa kadar geriledi. Piyasada şu an 30'lu yumurta kolisinin fiyatı 14-15 TL olması gerekiyor. Ancak bazı marketler aynı hızda fiyatları düşürmüyor. Marketlerin de KDV indirimini kendi fiyatlarına yansıtmasını bekliyoruz" ifadelerini kullandı.

Yumurta üreticilerinin kuş gribi sevinci

POLONYA'DA NE OLMUŞTU?

Geçtiğimiz günlerde Polonya Veterinerlik Ofisi tarafından yapılan açıklamada, H5N8 virüsünün hızla yayıldığı ve bunun engellenmesi için 100 binden fazla kümes hayvanının itlaf edildiği belirtilmişti.

KISITLAMALAR GELMİŞTİ

Kuş gribi dolayısıyla, Japonya, Çin, Güney Kore, Singapur, Hong Kong ve Güney Afrika Cumhuriyeti, Polonya'dan kümes hayvanı ve yumurta ithalatını tamamen durdururken, Birleşik Arap Emirlikleri, Ukrayna ve Beyaz Rusya ise çeşitli kısıtlamalar getirmişti.

Milas ilçesindeki orman yangını Kemerköy Termik Santrali'nin tel örgülerine kadar yaklaştıMuğla'nın Milas ilçesindeki orman yangını Kemerköy Termik Santrali'nin tel örgülerine kadar yaklaştı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler