Geri Dön
EmlakEv dekorasyonunda bitki kullanımı! Evleriniz çiçek açsın

Ev dekorasyonunda bitki kullanımı! Evleriniz çiçek açsın

Çiçekli bitkiler, çiçeksiz bitkiler, minik ağaçlar, kaktüsler… Evinizi güzelleştirecek onlarca farklı bitki var. Üstelik evinizin havasını temizlediği de yapılan araştırmalarla kanıtlanmış durumda. Siz iyisi mi, hemen bir çiçek satış noktasına gidin ve bakımını en kolay sürdürebileceğiniz bitkilerden edinin…

Ev dekorasyonunda bitki kullanımı! Evleriniz çiçek açsın

Bir eve girdiğiniz zaman sizi pencere kenarlarında çiçekler, bir çiçek köşesinde yeşil bitkiler karşılıyorsa, o evle ilgili ilk intibanız huzur ve sıcaklık oluyor. Bitkiler hem estetik olarak hem de yaşayan canlılar olması bakımından insanı dinlendiriyor, mutlu ediyor. Tüm bu nedenlerden dolayı, onları hayatınızın içine bolca dahil edebilirsiniz.

Evinizin dekorasyon tarzı nasıl olursa olsun bitkilere geniş yer verebilirsiniz. İster rustik, ister vintage isterse minimal stilde bir dizayn yapmış olun, değişen sadece çiçeklikleriniz ya da saksılarınız olacaktır. Bir köşeyi yemyeşil kılmak, ya da farklı köşelere çiçekler serpiştirmek gibi tercihlerle evinizin havasını değiştirebilirsiniz.

Ev dekorasyonunda bitki kullanımı Evleriniz çiçek açsın

Bitki seçimini nasıl yapmalıyım? Sorusunun yanıtı aslında biraz da size bağlı. Her çiçek düzenli bakım ister. Ama bazıları daha kalender olarak bilinir. Mesela evinizin bir köşesinde görkemli bir yuka, deve tabanı ya da paşa kılıcı yerleştirebilirsiniz. Yanında bir berjer ve bir kitap rafı ile kendi huzur köşenizi yaratabilirsiniz. Aşk merdivenini tavandan sarkıtabilir, salon girişinize mum çiçeği sarabilirsiniz. Mutfağınızın oturma bölümüne ise bir limon ağacı koyabilirsiniz.

Salonunuzda farklı bölümlerine geçiş için de, çiçek sehpalarını kullanarak doğal paravanlar oluşturabilirsiniz. Duvarlarda yapılacak basit uygulamalarla harika dekorasyonlar elde edebilirsiniz. Duvarlar için tasarlanmış saksılar oldukça sofistike bir görünüm kazandıracaktır.   

Bitkilerle ilgilenme konusunda ciddi iseniz, banyonuz ve yatak odanız da yeşilliklerden nasibini alabilir. Her ortamı güzelleştiren bitkilerin sayısı artıkça nasıl bakım yapacağınızı unutabilirsiniz. O yüzden çok dağınık bir yerleşim yerine aynı zamanda sulayacağınız bitkileri bir arada tutabilirsiniz.

Ev dekorasyonunda bitki kullanımı Evleriniz çiçek açsın

Bitkiler havanızı değiştiriyor

Geçtiğimiz yıllarda NASA Temiz Hava Projesi’nce yapılan araştırmaya göre, zararlı kimyasalları absorbe ettiği kanıtlanan 15 bitki bulundu. Aloe-vera, bambu, areka, kauçuk, benjamin, deve tabanı çeşitleri, dracaena çeşitleri, barış çiçeği, paşa kılıcı, İngiliz sarmaşığı, potos sarmaşığı, salon eğreltisi ve kurdele çiçeği. Araştırmaya göre, bu bitkiler bir gün içerisinde havadaki zararlı maddeleri %87 oranında yok ediyor. Özellikle sağlıklı yaşamın öne çıktığı günümüzde bu bitkileri de tercih edebilirsiniz.

 

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler