Geri Dön

2 yıllık üniversite bölümleri için kaç puan gerekiyor? İşte üniversite tercih tarihleri!

Üniversite sınav sonuçlarının açıklanması sonrası gözler taban puanlara çevrildi. Sınava katılan öğrencileri merakla arattığı sonuçlara ÖSYM resmi internet sayfasından ulaşılabiliyor. Peki 2 yıllık bir üniversite tercih edecek olan adayların kaç puan alması gerekiyordu?

2 yıllık üniversite bölümleri için kaç puan gerekiyor? İşte üniversite tercih tarihleri!

YKS sonuçlarının açıklanması ile birlikte adayları tercih heyecanı sardı. Tercih işlemleri için geri sayım sürüyor. Peki tercih yapabilmek için kaç puan almak gerekiyor?

ÜNİVERSİTE TERCİHLERİ NE ZAMAN BAŞLAYACAK?

Özer, üniversite tercihlerinin 7-14 Ağustos'ta yapılacağını belirterek, "ÖSYM tarafından tercih süreciyle ilgili bilgilendirmeler sürekli yapılacak. Ayrıca tercihlerle ilgili sıkça sorulan sorular ve cevaplarını da paylaşacağız. Adayların tercih işlemleri bittikten sonra yerleştirme işlemlerine başlayacağız. Yerleştirme sonuçları, 31 Ağustos'ta açıklanacak. Yerleştirme sonuçları açıklandıktan sonra yükseköğretim kurumlarına kayıtlar 3-7 Eylül'de yapılacak." dedi.

ÖSYM Başkanı Mahmut Özer, soru hazırlamadan sınav evrakının basılmasına, sınavın yapılmasından evrakların nakliyesine, sınav evraklarının değerlendirilmesinden sonuçların açıklanmasına kadar tüm süreçlerde büyük fedakarlıkla çalışan tüm çalışanlara ve paydaşlara en içten şükranlarını da sundu.


2 YILLIK BÖLÜMLERİ TERCİH ETMEK İÇİN KAÇ PUAN GEREKİYOR?

Üniversite sınavında iki baraj bulunuyor. 150 puan ve üstünde alan adaylar üniversitelerin 2 yıllık bölümleri için tercih hakkına sahip olacaklar. 4 yıllık üniversite tercih edebilmek için 180 barajını aşmak gerekiyor. İşte açıklamalı tablo:

2 yıllık üniversite bölümleri için kaç puan gerekiyor İşte üniversite tercih tarihleri

NASA'nın OSIRIS-REx uzay aracından yeni görüntülerAmerikan Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA) tarafından numune toplaması için Bennu göktaşına gönderilen OSIRIS-REx uzay aracının yeni görüntüleri yayınlandı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber