Geri Dön
Gündem50 dereceyi aşan sıcaklar 40 yılda ikiye katlandı

50 dereceyi aşan sıcaklar 40 yılda ikiye katlandı

İngiliz yayın kurumu BBC’nin iklim değişikliği araştırmasına göre sıcaklığın 50 derecenin üzerine çıktığı gün sayısı, 40 yılda iki katına çıktı. Araştırmaya göre 1980 ile 2009 arasında termometreler yılda 14 gün 50 derecenin üzerini gösterirken, 2010-2019 yılları arasında bu sıcaklıktaki gün sayısı 26’ya çıktı. Aynı dönemde, 45 derece üzeri sıcaklıklar da yılda ortalama iki hafta daha fazla görüldü.

50 dereceyi aşan sıcaklar 40 yılda ikiye katlandı

 

BBC’nin analizine göre, son 10 yıldaki en yüksek sıcaklıklar, 1980-2009 aralığının ortalamasına göre 0.5°C arttı. Ancak bu durum tüm dünyada eşit şekilde hissedilmedi: Doğu Avrupa, Güney Afrika ve Brezilya, en yüksek sıcaklıklarda 1 derece civarında artış görürken, Kuzey Kutup bölgesinde ve Ortadoğu’da 2 derecenin üzerinde artışlar kaydedildi.

İklim araştırmacısı Dr. Sihan Li, “Hızla adım atmamız gerek. Karbon salımını ne kadar hızlı kesersek, o kadar iyi durumda olacağız” dedi.

altın fiyatları masaüstüaltın fiyatları mobil
Sahte aşı kartı skandalında flaş detay! Tutuklanan iki hemşire anlattıİstanbul'da sahte aşı kartı operasyonunda 3 hemşire tutuklanmıştı. Tutuklanan iki hemşirenin ifadeleri ortaya çıktı. Hemşireler ifadesinde, "Biz usulsüzlük yapmadık ama yapıldığını biliyorduk. Sistemler incelensin." ifadelerini kullandı. CNN TÜRK muhabiri Ceylan Sever detayları canlı yayında anlattı.
bu haberleri kaçırma

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Türkiye’nin haber yaşam platformu Milliyet Dijital yenilendi!

Uygulama ile devam et, gündemi kaçırma!

Şimdi DeğilHemen Keşfet
akıllı banner