Geri Dön
Gündem65 yaş ve üzerine ‘antikor’ ölçümü

65 yaş ve üzerine ‘antikor’ ölçümü

Kovid-19 aşısının 65 yaş ve üzeri vatandaşlardaki etkisini araştırmak için harekete geçen bakanlık, Kayseri, Aydın ve Kahramanmaraş’ta bin 500 kişi üzerinde PCR testi yapacak.

65 yaş ve üzerine ‘antikor’ ölçümü

Sağlık Bakanlığı, inaktif Kovid-19 aşısının 65 yaş ve üzeri vatandaşlardaki etkisini araştırmak için harekete geçti. Kayseri, Aydın ve Kahramanmaraş’ta bin 500 kişi üzerinde yapılacak araştırma ile kişilerde antikor oluşumuna bakılacak.

Dünyada 65 yaş üstüne inaktif aşı uygulamasının etkililiğine ilişkin bilimsel araştırmaların azlığını dikkate alan Bakanlık, Aydın, Kayseri, Kahramanmaraş illerinde yapacağı çalışmada, aşının 65 yaş üstü bireyleri hastalığa karşı ne kadar koruduğuna ve bu korumanın ne kadar sürdüğüne bakacak.

İllere yazı

Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü’nce bu üç ile gönderilen yazıda, “Ülkemizde yaşlı nüfusa yapılan aşının etkililik düzeyi ve aşının oluşturacağı seropozitivite düzeyinin saptanması son derece önemli. Genel Müdürlüğümüz çalışmaları kapsamında Aydın, Kayseri, Kahramanmaraş illerinde 65 yaş ve üstü kişilerde inaktif Kovid-19 aşısı etkililiği ve aşı sonrası seropozitivite düzeylerini saptamak amacıyla bir araştırma planlanmıştır. İlinizde 65 yaş ve üstü grupta yürütülmesi planlanan araştırmanın yönerge dahilinde başlatılması hususunda bilgilerinizi ve gereğini rica ederim” denildi.

Bin 500 yaşlı

Bakanlığın bu illere gönderdiği yönergeye göre, Aydın, Kayseri ve Kahramanmaraş illerinde aşı uygulaması için sağlık kurumuna başvuran ve aşılanan 65 yaş ve üstü kişiler araştırmanın evrenini oluşturacak. Aşı uygulaması yapılan ve çalışmaya katılmayı kabul eden, Kovid-19 hastalığı geçirmemiş kişilerden her ilden 500 kişi olmak üzere üç ilden toplam bin 500 kişi, onam alınarak çalışmaya dahil edilecek.

Periyodik kontrol

Araştırmaya katılacak kişilerden testler için ücret talep edilmeyecek. Çalışma kapsamında sağlık personeli aşıyı yaptıktan sonra iki kez olmak üzere katılımcılara anket uygulanacak. Ardından aşının etkililiği için 1., 14., 28., 42., 56., 90., 120., 150, 180., 240., 360. günde PCR testi yapılacak. Ayrıca belirlenen periyotlarda, kişilerde antikor düzeyini araştırmak için ELISA testi yapılacak. Kişilerde, hastalık gelişmesi durumunda hastalığın seyri de çalışma kapsamında takip edilecek.

Vali koltuğuna oturan Tuğçe, koronavirüs denetimlerinin sıklaştırılması talimatını verdiTrabzon'da, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı dolayısıyla Vali İsmail Ustaoğlu, koltuğunu temsili olarak 3'üncü sınıf öğrencisi Tuğçe Yakıcı'ya (8) devretti. Makam aracı ile Emniyet Müdürlüğü'ne gelen Tuğçe, polis telsiz anonsu ile ekiplere koronavirüs denetimlerinin sıklaştırılması talimatını verdi.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Türkiye’nin haber yaşam platformu Milliyet Dijital yenilendi!

Uygulama ile devam et, gündemi kaçırma!

Şimdi DeğilHemen Keşfet