Geri Dön
GündemAdalar’da atlı fayton gerginliği

Adalar’da atlı fayton gerginliği

Adalar’ın ulaşım sorunlarına kalıcı çözüm önerileri getirmek amacıyla İBB ve Adalar Belediyesi’nin ortaklaşa düzenlediği “Adalar Ulaşım Çalıştayı” gerçekleştirildi.

Çalıştaya Ulaşım ve Çevreden Sorumlu İBB Genel Sekreter Yardımcısı İbrahim Orhan Demir, Adalar Belediye Başkanı Erdem Gül ve Adalar Kaymakamı Mustafa Ayhan’ın yanı sıra faytoncular, Adalar’da yaşayanlar, sivil toplum kuruluşları, hayvan dernekleri, üniversiteler katıldı. Adalar’ın ulaşım sorunlarına kalıcı çözüm önerileri getirmek amacıyla İBB ve Adalar Belediyesi’nin ortaklaşa düzenlediği “Adalar Ulaşım Çalıştayı” gerçekleştirildi.

Çalıştaya Ulaşım ve Çevreden Sorumlu İBB Genel Sekreter Yardımcısı İbrahim Orhan Demir, Adalar Belediye Başkanı Erdem Gül ve Adalar Kaymakamı Mustafa Ayhan’ın yanı sıra faytoncular, Adalar’da yaşayanlar, sivil toplum kuruluşları, hayvan dernekleri, üniversiteler katıldı. İBB Genel Sekreter Yardımcısı Demir, tüm paydaşları aynı masa etrafında toplayarak sorunların çözümünde ortak akılla hareket etmek istediklerini söyledi. Adalar Belediye Başkanı Erdem Gül ise Adalar’da sanayi istemediklerini belirterek yürüyüş kültürünün geliştirilmesini istedi.

Çalıştayda en fazla gerginlik moderatörlüğünü Prof. Dr. Murat Arslan’ı yaptığı “Hayvan hakları ve çevre” adlı grupta yaşandı. Atların bileklerinin ince olması nedeniyle fazla yük taşıyamadığından dolayı zarar gördüğünü ve denetimlerin yetersiz olduğunu söyleyen hayvanseverler, atlı faytonun kaldırılmasını talep etti.

“Hayvan Hakları ve Çevre” oturumunda, Adalar sakinleri tarafından faytonun kültür ve adanın bir parçası olduğu, iyileştirmeler ve denetlemeler yapılarak devam etmesi gerektiği önerisi sunuldu. Faytonların çalışma ruhsatlarının Tarım ve Orman Bakanlığının yetkisinde olduğu, uygulama aşamasında belediyelerin devreye girdiği hatırlatılarak, denetimle ilgili kısımda kurumlar arası iş birliğinin önemine işaret edildi. “Ada İçi Toplu Ulaşım” oturumunda, ulaşımın sadece faytonlarla sağlamanın mümkün olmadığına değinilerek, faytonlar üzerine binen taşıma yükünün azaltılması için elektrikli akülü araçların adanın dokusuna uygun bir şekilde planlanması gerektiği ele alındı. Ayrıca, Adalar’da toplu taşımaya ihtiyaç olduğu gündeme geldi.

Bakan Soylu duyurdu! Evlat nöbetinde yılın ilk güzel haberi!
Erdoğan 'talimatı verdim' diyerek sıcak gelişmeyi duyurdu
İBB'den flaş uyarı: İzlanda kışı geliyor
Osmanlı Padişahlarına ait tablolar İngiltere'de! Servet fiyatına satıldı
Merkez Bankası'nın faiz kararı belli oldu
Canlı yayında araba çarptı! Muhabir saniyeler içinde gözden kayboldu
Belediyede rüşvet skandalı! Suçüstü yakalanan isme bir şok daha
Gökhan Gönül bu sezon bir ilki yaşadı
Rum yönetiminden skandal YPG kararına Türkiye'den sert tepki!
Muğla'da 2 bin 200 yıllık heyecan yaratan keşif! 'Türkiye için büyük bir şans'
Genç öğretmenin katiline linç girişimi! Öfke dalga dalga yayılıyor
Takipçilerine seslendi! 'Çocukluğum zorbalıkla geçti'
Başakşehir ve Galatasaray transfer yarışında
10 yıla kadar hapis istendi! Safiye Soyman ve Faik Öztürk hakkında dolandırıcılık iddiası
Yemeksepeti, 2021’in hızlı ticaret trendlerini açıkladı

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler