Geri Dön
GündemASGARİ ÜCRET NE KADAR OLDU 2022? || Son dakika zamlı asgari ücret ne zaman yatacak, asgari ücret yüzde kaç arttı?

ASGARİ ÜCRET NE KADAR OLDU 2022? || Son dakika zamlı asgari ücret ne zaman yatacak, asgari ücret yüzde kaç arttı?

Asgari ücret zammı dün belli oldu. Asgari Ücret Tespit Komisyonu, asgari ücrete verilecek zam miktarı için çalışmalarını tamamladılar. 1 Temmuz tarihinde Cumhurbaşkanı Erdoğan, yeni asgari ücreti açıkladı. Brüt ve net asgari ücret tutarları açıklandı. Yeni asgari ücretin ne zaman geçerli olacağı ve zam oranı ise merak ediliyor. Peki yeni asgari ücret ne kadar oldu, yüzde kaç zam geldi 2022?

ASGARİ ÜCRET NE KADAR OLDU 2022? || Son dakika zamlı asgari ücret ne zaman yatacak, asgari ücret yüzde kaç arttı?

Asgari ücret zammı son günlerde yakından takip edilen konular arasında bulunuyordu. Milyonlarca çalışanı ilgilendiren asgari ücret zammı belli oldu. Yeni asgari ücret miktarını Cumhurbaşkanı Erdoğan açıkladı. Asgari ücrete yapılan zam oranı, bürt ve net tutarları ile işveren maliyeti belli oldu. Asgari ücretin geçerli olacağı tarih de açıklandı. Peki yeni asgari ücret ne zaman geçerli olacak 2022? Asgari ücret ne kadar, yüzde kaç zam geldi?

ASGARİ ÜCRET ZAMMI BELLİ OLDU!

4253 TL olan asgari ücrete yüzde 30 zam yapıldı. Cumhurbaşkanı Erdoğan yeni asgari ücreti duyurdu. Yüzde 30 zam sonrasında yeni asgari ücret 5 bin 500 TL oldu.

BRÜT VE NET ASGARİ ÜCRET TUTARLARI

NET ASGARİ ÜCRET: 5500

BRÜT ASGARİ ÜCRET: 6471

SGK PRİMİ: 905,94

İŞSİZLİK PRİMİ: 64,71

İŞVERENE MALİYET

SGK PRİMİ: 1003,01

İŞSİZLİK SİG.PRİMİ: 129,41

TOPLAM MALİYET: 7.600,43

YENİ ASGARİ ÜCRET NE ZAMAN GEÇERLİ OLACAK?

Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından yayımlanan kararla, asgari ücret yönetmeliğinde değişikliğe gidildi. Yönetmelikte yapılan değişiklikte "Komisyonca belirlenen ücretler Resmi Gazete'de yayımlanır ve Komisyon kararında başka bir yürürlük tarihi belirtilmediği takdirde yayımlandığı tarihten itibaren yürürlüğe girer" maddesi yer aldı. Kararın, 1 Temmuz'dan itibaren yürürlüğe gireceği aktarıldı.