Gündem Aşık Veysel'in vefatının 50'inci yıl dönümünde Ankara'da sergisi açıldı

Aşık Veysel'in vefatının 50'inci yıl dönümünde Ankara'da sergisi açıldı

06.07.2023 - 18:19 | Son Güncellenme:

Ankara'da ünlü halk ozanı Aşık Veysel Şatıroğlu'nun vefatının 50'nci yıl dönümü anısına, 'Veysel Gider, Adı Kalır' isimli sergi açıldı.

Aşık Veyselin vefatının 50inci yıl dönümünde Ankarada sergisi açıldı

Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın katkıları ile Ankara Resim ve Heykel Müzesi Mihri Müşfik Sergi Salonu'nda düzenlenen, 'Veysel Gider, Adı Kalır' isimli sergi, Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Serdar Çam ile Aşık Veysel'in torunu Nazender Süzer Gökçe ve eşi Gürsel Gökçe tarafından açıldı. Sergiye Şatıroğlu'nun yakınları ve sevenleri katıldı. Sergide; Ara Güler, Fikret Otyam, Ozan Sağdıç, Mustafa Türkyılmaz, Ergun Çağatay'ın objektifinden fotoğraflar, Eren ve Bedri Rahmi Eyüboğlu'nun resimleri, Orhan Peker'in deseni, Alper Çınar'ın heykeli, ressam Yusuf Toprak tarafından Aşık Veysel vefat ettiğinde yüzünden alınan mask yer aldı.

Haberin Devamı

Aşık Veyselin vefatının 50inci yıl dönümünde Ankarada sergisi açıldı

Görme engelliler için 'Braille' alfabesiyle hazırlanan 4 ciltlik 'Basında Aşık Veysel' kitabı da sergilenen eserler arasında yer aldı. Senaryosunu Bedri Rahmi Eyüboğlu'nun yazdığı ve Metin Erksan'ın yönettiği 1952 tarihli, Aşık Veysel'in de yer aldığı 'Karanlık Dünya' adlı film ve Alman yönetmen Jochen Menzel tarafından hazırlanan 'Aşık Veysel ile Buluşmalar' adlı kısa filminin de sergide gösterimi yapıldı.

Aşık Veyselin vefatının 50inci yıl dönümünde Ankarada sergisi açıldı

Sergi açılışında konuşan Bakan Yardımcısı Serdar Çam, halk şiirinin ve aşıklık geleneğinin en önemli temsilcisi olan Aşık Veysel'i konu alan sergiyi Ankaralılarla buluşturmanın mutluluğunu yaşadıklarını söyledi.

Aşık Veyselin vefatının 50inci yıl dönümünde Ankarada sergisi açıldı

Torunu Nazender Süzer Gökçe ise Aşık Veysel'in Cumhuriyetin 50'nci yılı için bir şiir yazma isteği olduğunu söyleyerek, "Ömrü vefa etmedi. Cumhuriyetimizin 100'ncü yılında dedemin bedenen aramızdan ayrılışının 50'nci yılı anısına bu konsept sergiyi, siz dostlarıyla buluşturmanın haklı gururunu yaşıyoruz" diye konuştu.

Haberin Devamı

Sergi, 27 Ağustos'a kadar gezilebilecek.