Gündem Bakan Güler’den Azerbaycan ziyareti

Bakan Güler’den Azerbaycan ziyareti

28.08.2023 - 07:00 | Son Güncellenme:

Milli Savunma Bakanı Yaşar Güler, resmi temaslarda bulunmak üzere gittiği Azerbaycan’da Cumhurbaşkanı İlham Aliyev tarafından kabul edildi.

Bakan Güler’den Azerbaycan ziyareti

Milli Savunma Bakanlığından yapılan açıklamada, “Kardeş ülke Azerbaycan’da bulunan Milli Savunma Bakanı Yaşar Güler, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev tarafından kabul edildi. Bakan Yaşar Güler görüşmede, Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın selamlarını da iletti” denildi.

Haberin Devamı

Azerbaycan Cumhurbaşkanlığından yapılan açıklamada, Cumhurbaşkanı Aliyev’in, Güler’in Azerbaycan ve Türkiye silahlı kuvvetlerinin iş birliği için büyük çaba sarf ettiğini ve katkı sağladığını vurguladığı belirtildi. Aliyev’in görüşmede, Erdoğan’ın cumhurbaşkanı seçildikten sonra Azerbaycan’a gerçekleştirdiği ilk resmi ziyareti sırasında açılışı yapılan yeni Hava Kuvvetleri Komuta Merkezi’nin önemine vurgu yaptığı ifade edildi.

Azerbaycan ziyaretinden büyük memnuniyet ve onur duyduklarını söyleyen Milli Savunma Bakanı Yaşar Güler de, Karabağ’ın işgalden kurtarılması sırasında şehit olanları şükranla anacaklarını belirterek, Azerbaycan askerlerinin fedakarlıklarının ve kahramanlıklarının hiçbir zaman unutulmayacağını ifade etti. Güler, Aliyev’in öngörüsü ve kararlılığı sayesinde Azerbaycan’ın uluslararası arenada önemli ve etkili bir ülke haline geldiğini kaydetti.

Haberin Devamı

Bakanlıktan yapılan açıklamaya göre; Bakan Güler, Bakü’de Fahri Hıyaban’a gitti. Azerbaycan’ın merhum Cumhurbaşkanı Haydar Aliyev’in kabrine çelenk bırakan Güler’in sonraki durağı 20 Ocak şehitlerinin defnedildiği Şehitler Hıyabanı ve Bakü Türk Şehitliği oldu. Şehitlikleri ziyaret eden Güler karanfil bıraktı. Güler, daha sonra Azerbaycan Savunma Bakanlığı’nı ziyaret etti. Törenden sonra Güler ile Azerbaycan Savunma Bakanı Orgeneral Zakir Hasanov bir araya geldi.