Gündem Bakan Tunç CNN TÜRK'e açıkladı! HSK 387 isme inceleme başlattı

Bakan Tunç CNN TÜRK'e açıkladı! HSK 387 isme inceleme başlattı

16.02.2024 - 23:36 | Son Güncellenme:

Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, CNN TÜRK'e özel açıklamalarda bulundu. Bakan Tunç, HSK'nın 387 isme yeni inceleme başlattığını duyurdu.

Danıştay, FETÖ'den ihraç edilen 387 kişiyi göreve iade etmişti. Konuyla ilgili tartışmalar devam ederken Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, CNN Türk'e özel açıklamalarda bulundu. Hürriyet gazetesi yazarı Abdulkadir Selvi son gelişmeleri canlı yayında aktardı.

Haberin Devamı

Hürriyet gazetesi yazarı Abdulkadir Selvi, "Adalet Bakanı Yılmaz Tunç'a ulaştım ne düşündüğünü sordum. Oldukça kararlı bir mücadele yürütüyor. FETÖ ile mücadele konusu kırmızı çizgisi. Bu 387 kişiyle ilgili olarak HSK yeniden inceleme başlatıyor. Kamuoyunda oluşan bu hassasiyet ve sayın Bakan'ın kararlılığıyla birlikte HSK yeni bir inceleme başlatıyor." açıklamasında bulundu.

OLAYIN GEÇMİŞİ

FETÖ'nün 15 Temmuz darbe girişiminin ardından örgütün yargı yapılanmasına Hakimler ve Savcılar Kurulu (HSK) ağır darbe vurmuş, çok sayıda yargı mensubu örgütle irtibat ve iltisakı nedeniyle başlatılan idari soruşturmalarda meslekten ihraç edilmişti. Danıştay 5. Dairesi FETÖ'den ihraç edilen birçok ismi görevine iade etmişti.

Haberin Devamı

Geçtiğimiz günlerde ise HSK, Danıştay'ın bu kararının ardından göreve iade kararı verilen 387 isim hakkında yeni inceleme başlattı. FETÖ'nün 15 Temmuz darbe girişiminin ardından örgütün yargı yapılanmasına yönelik Hakimler ve Savcılar Kurulu tarafından ağır darbe vurulmuş, çok sayıda yargı mensubu örgütle irtibat ve iltisakı nedeniyle başlatılan idari soruşturmalar kapsamında meslekten ihraç edilmişti.