Gündem Bakan Varank: Sundukları tek vaat kaos

Bakan Varank: Sundukları tek vaat kaos

28.04.2023 - 18:53 | Son Güncellenme:

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, "Karşımızda Türkiye'den bihaber, dünyadan bihaber ne yaptığını, ne yapacağını bilmeyen bir muhalefet var. Bunlar, vatandaşlarımızın önüne bir kaos düzenini alternatif olarak getirmek istiyorlar. Sundukları tek vaat kaos" dedi.

Bakan Varank: Sundukları tek vaat kaos

AK Parti'den Bursa 2'nci bölge 1'inci sıra milletvekili adayı Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Keles'te toplu açılış törenine katıldı. Törene Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, Keles Belediye Başkanı Mehmet Keskin ve vatandaşlar katıldı. Yapılan hizmetleri anlatarak muhalefeti eleştiren Varank, "Biz hangi hizmeti yapmak istediysek, hangi yatırımı yapmak istediysek, bu ülkeyi hak ettiği değerleri kazandırmak istediysek sürekli bizim karşımıza birileri dikildi. 'Biz bunu yaptırmayız' dediler. 'Biz buna karşıyız' dediler. 'Gelince bunu engelleyeceğiz' dediler. Ama biz onlara aldırış etmedik. Biz yolumuza kararlılıkla devam ettik. Şimdi sizlere sormak istiyorum. Eğer biz bu vizyonsuz muhalefeti, biz bu sadece başımızdan tutup çekmek isteyen muhalefeti dinleseydik şimdi Türkiye'nin otomobili olur muydu? Biz otomobili ilan ettik. Ne dediler? 'Bunun fabrikası nerede' dediler değil mi? Fabrikasının temelini attık. 'Siz bu fabrikayı bitiremezsiniz' dediler. Fabrikayı açtık. 'Bunun içerisinde üretim bandı yok, siz bizi kandırıyorsunuz' dediler. Biz otomobilleri üretmeye, piyasaya çıkarmaya başladık. 'Siz bizi kandırıyorsunuz. Bu otomobilleri İtalya'dan getiriyorsunuz' dediler değil mi? Bunlar o kadar cahil ki Gemlik'i İtalya'da zannediyorlar ama Gemlik Bursa'da. Türkiye'nin otomobilinin fabrikası Bursa'da" dedi.

Haberin Devamı

Bakan Varank: Sundukları tek vaat kaos

'KARŞIMIZDA, DÜNYADAN BİHABER MUHALEFET VAR'

Millet İttifakı'nın ülkeyi kaosa sürüklediğini öne süren Varank, "Karşımızda Türkiye'den bihaber, dünyadan bihaber ne yaptığını, ne yapacağını bilmeyen bir muhalefet var. Bunlar, vatandaşlarımızın önüne bir kaos düzenini alternatif olarak getirmek istiyorlar. Sundukları tek vaat kaos. Diyorlar ki bir tane cumhurbaşkanı olacak, 7 tane de cumhurbaşkanı yardımcısı olacak. Bu 7 cumhurbaşkanı yardımcısı onay vermezse cumhurbaşkanı ülkeyi yönetemeyecek. Böyle bir düzen çalışır mı? Buradaki muhtarlarımız bu düzenle muhtarlığı yönetebilir mi? E muhtarlığı yönetemeyeceğiniz bir düzeni siz nasıl Türkiye'ye vaat ediyorsunuz? Biz geçmişte kısır tartışmalardan, siyasi çekişmelerden çok çektik. Pazarlık siyasetinden çok çektik. Ben sana iki koltuk vereyim sen başbakanlığı ver. Sana üç bakanlık vereyim, hükümeti beraber kuralım. Bunları yaşadık mı? İşte bunların hepsi eski Türkiye'de kaldı. Biz o eski Türkiye'yi istemiyoruz. Biz Türkiye yüz yılını inşa etmek istiyoruz. Bunun yolu nereden geçiyor? Recep Tayyip Erdoğan'a destek vermekten geçiyor" ifadelerini kullandı.

Haberin Devamı

Bakan Varank: Sundukları tek vaat kaos

'TÜRKİYE'NİN YERLİ VE MİLLİ ARABASI YOKTU'

Bazı medya kuruluşlarında Togg ile ilgili olumsuz algı yaratıldığını dile getiren Bakan Varank, "Dün kendisine gazeteci diyen, aslında Kılıçdaroğlu'nun şakşakçılığını yapan bir isim televizyonda konuşmuş. Demiş ki ben bu milleti anlamıyorum. Türkiye'nin otomobilini caddelerde gezdiriyorlar. Bu millet gidip otomobile öyle ilgi gösteriyor ki, sanki Türkiye'de daha önce hiç otomobil yoktu. Millet öküz arabasına biniyordu. Şimdi ben buradan şunu söylemek istiyorum. Eskiden Türkiye'nin arabaları vardı, şimdi de arabaları var. Ama kendi yerli ve milli ürettiği arabası yoktur. Şimdi bizim milletimiz bu otomobile baktığında sadece bir otomobil görmüyor. Türkiye'nin inandığında, güvendiğinde neleri başarabileceğini görüyor" diye konuştu.

Bakan Varank: Sundukları tek vaat kaos

'TÜRKİYE'NİN KATMA DEĞERLİ ÜRETİMDE ÇOK HIZLI YOL ALABİLDİĞİNİ DE GÖREBİLİYORUZ'

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Bursa Eskişehir Bilecik Kalkınma Ajansının (BEBKA) desteği ile hizmete giren TechINBursa Girişimcilik Merkezi'nin açılışında yaptığı konuşmada "Şu anda tüm Türkiye'de 1500'ün üzerinde Ar-Ge ve tasarım merkezi mevcut. TEKMER'ler KOSGEB'e bağlı. Son dönemde açtıklarımız da dahil olmak üzere tüm Türkiye'de özel sektörün daha çok ağırlık verdiği 20'ye yakın TEKMER'i de ülkemize kazandırdık. Ar-Ge'ye, inovasyona yaptığımız yatırımlar sayesinde Türkiye'nin katma değerli üretimde çok hızlı yol alabildiğini de görebiliyoruz. İşte son birkaç haftaya baktığımızda bile neleri başardığımızı görebiliriz" dedi.

Haberin Devamı

Türkiye'de kendi fikrini ticarileştirmek isteyen işletmelere verilen desteklerin artacağını vurgulayan Varank, "Biz iktidara geldiğimizde Türkiye'de sadece iki teknopark vardı. Bu iki teknoparkta sadece 680 kişi çalışıyordu tüm Türkiye'de. Şu anda Türkiye’nin dört bir tarafında 98 teknopark var. Bu teknoparklarda 9 bine yakın şirket, 90 bin araştırmacı faaliyetlerine devam ediyor. İki teknoparktan, 98 teknoparka, 680 araştırmacıdan 90 bin araştırmacıya. Yine şirketlerin kendi bünyeleri içerisinde Ar-Ge ve inovasyon faaliyetleri yapabilmeleri için bizim dönemimizde başlattığımız Ar-Ge ve tasarım merkezleri uygulaması var. Burada da firmalar kendi bünyelerinde istihdam edecekleri tasarımcılar ve mühendislerle kendi Ar-Ge merkezlerini kurup tıpkı teknoparklarda olduğu gibi devletimizin verdiği desteklerden istifade edebiliyorlar" diye konuştu.

Haberin Devamı

Türkiye'de tam zamanlı Ar-Ge çalışması yapanların 222 bine yükseldiğini söyleyen Varank, "Türkiye'nin otomobili şu anda yollarda. Türkiye'nin en büyük Ar-Ge merkezlerinden bir tanesi Togg'un bünyesinde. TCG Anadolu'yu donanmamıza teslim ettik. Türkiye'nin metre altı çözünürlükteki ilk yerli ve milli uydusu İMECE'yi uzaya fırlattık. İşte bugün TUSAŞ'ın geliştirdiği ATAK-2 helikopteri uçtu. Hürjet'imiz havalandı. Gökbey helikopterimiz Ankara'dan İstanbul'a uçarak gitti. Gökbey helikopterini kendi yerli ve milli motorumuz TS1400 ile uçurduk. Eskişehir 5000 elektrikli ana hat lokomotifimizi raylara indirdik. Bunların tamamı son 3 haftada gerçekleştirdiğimiz ve hepsi yüksek teknoloji, Ar-Ge ve inovasyonla elde edilmiş ürünler" dedi.

Haberin Devamı

'ARKADAŞLARIMIZI DESTEKLEMEYE DEVAM EDECEĞİZ'

Türkiye’nin geleceği için katma değer üreten fikirleri destekleyeceklerinin altını çizen Bakan Varank, "Arkadaşlarımızı desteklemeye devam edeceğiz. Teknoparklarla, kuluçka merkezleriyle, TEKMER'lerle, oluşturduğumuz fonlarla hızlandırma programlarıyla, mentorluk destekleriyle genç arkadaşlarımızı öncelikle girişimci yapmak ve bu ülkeye o kendi geniş ufuklu fikirleriyle oluşturacakları katma değerle hizmet etmeleri için onlara destek vermeye devam edeceğiz" dedi.

Konuşmanın ardından kurdele kesilerek merkezin açılışı gerçekleştirildi. Açılışa Bursa Valisi Yakup Canbolat, BEBKA yöneticileri ile gençler katıldı.

Yazarlar