Geri Dön
GündemBin 200 yıllık Kur’an’a ‘Dan Brown’lık takip

Bin 200 yıllık Kur’an’a ‘Dan Brown’lık takip

Türkiye’den kaçırılan paha biçilmez Kur’an’ın ilk cildi, Dan Brown’ın romanlarına konu olacak bir takiple geri getirildi. İkinci cilde ait 62 sayfanın ABD’de olduğu ihbarı geldi. Türkiye, bu sayfaların peşinde

Bin 200 yıllık Kur’an’a ‘Dan Brown’lık takip

Türkiye, bin 200 yıllık altın yaldızlı paha biçilmez Kur’an’ı Kerim için Dan Brown’ın romanlarına konu olacak takip başlattı. 1923’te Nuruosmaniye Kütüphanesi’nden çalınan Kur’an’ı Kerim’in 62 sayfasının izini süren Kültür ve Turizm Bakanlığı, ABD Teksas’tan gelen telefonla araştırmalarını bu ülkeye yönlendirdi. Bakanlık, 2018’de Dışişleri Bakanlığı ile koordineli çalışarak sayfaların iadesi için mücadele verecek.
Teksas’tan telefon
Bilim dünyasının maddi değer biçmekte zorlandığı ve 9. yüzyılda yazıldığı belirtilen 2 ciltlik Kur’an’ı Kerim’in ilk cildi 1923’te Nuruosmaniye Kütüphanesi’nden çalınmıştı. Türkiye’nin Washington Büyükelçiliği, ilk cildin ABD Baltimore’daki John Hopkins Üniversitesi’ne bağlı Milton S. Eisenhower Kütüphanesi’nde olduğunu belirledi. Bu tespit üzerine Dışişleri Bakanlığı ile Kültür ve Turizm Bakanlığı tarihi eserin Türkiye’ye iadesi için işlem başlattı. Yapılan müzakereler sonrası ilk cilt Türkiye’ye getirtildi.
İkinci cilde ait 62 sayfanın akibeti ise Teksas’dan gelen bir telefonla ortaya çıktı. Teksaslı ünlü koleksiyoner Abolala Soudarar, Türk yetkililere ihbarda bulunarak, kayıp yaprakların Avrupa’nın çeşitli ülkelerinde açık-gizli satıldığını öne sürdü. Yapılan araştırmalarla ihbarın doğruluğu ortaya çıktı ve bakanlık birimleri çalışma başlattı.
İnterpol aracılığıyla 1996’da kayıp 62 sayfa için duyuru yapıldı. İnterpol’ün araştırmalarıyla, kayıp sayfalardan beşinin İranlı bir işadamında bulunduğu, 2 sayfanın ise Danimarka’nın ünlü David Müzesi’nde olduğu belirlendi. Türkiye her iki adresle de irtibata geçerek, eserlerin iadesini talep etti. “İspat edilemezse iade edilmeyeceği” yanıtı verilince Türkiye dava açma kararı aldı. Kültür ve Turizm Bakanlığı geriye kalan 55 sayfa için de mücadele başlattı.
Bakanlık uzmanlarına bu sayfaların bulunması için aralıksız çalışma talimatı verilirken, uzmanlar, sayfaların izine rastlayabilecekleri tüm koleksiyon, müze ve müzayede katalog ve ilanlarını yakın markaja aldı.
Binlerce sayfada yapılan taramalarla sayfalardan bir kısmının Norveç’te olabileceği tespiti yapıldı. Kalan sayfaların hangi ülkelerde olduğuna dair uzmanların çalışmaları sürerken, Kültür Bakanlığı da Dışişleri Bakanlığı ile irtibata geçti.
Dışişleri Bakanlığı, Norveç Dışişleri ve Adalet Bakanlığı’na durumu bir yazı ile bildirdi. Yapılan yazışma ve incelemelerle sayfaların Norveç’te bulunup bulunmadığı ortaya çıkarılacak.
Kaçırılan Kur’an’a ait sayfaların iade talebine olumlu yanıt verilmezse Türkiye açacağı davalarla uluslararası hukuku devreye sokacak.

Memur ve emeklilerin beklediği haber! Meclis'ten geçti
50 bin yıllık geçmişi var! İlk haberleşme ağını böyle kurdular
Tatile sayılı günler kaldı! Bin TL'ye de var
Kırdığı yumurtanın akı 'kırmızı' çıktı, sosyal medya karıştı! Sandığınız gibi değil...
'Dışarı çıkmayın' uyarısı yapıldı! Daha kuvvetlisi geliyor
Kayak pistinde feci kaza! Ünlü oyuncu hayatını kaybetti
Maç sonrası tepki! 'Göstere göstere gelen bir tehlike'
Numan Kurtulmuş'tan İmamoğlu'nun 'engelleniyoruz' iddiasına yanıt
Yusuf Yazıcı için skandal tanıtım! Kovuldu
Survivor All Star'da ilk eleme! Adaya veda eden isim belli oldu
Fotoğraflar Türkiye'de çekildi! Meteoroloji uzmanı sebebini açıkladı
Tarihi keşif! Mars'ta yaşamın göstergesi...
Sadakatsiz’de dengeler değişiyor! 'Asya'nın yapamadığını Aras yaptı'
Market zincirlerinin zam yazışmaları ortaya çıktı!
İrem Sak, 11 yaş küçük aşkını itiraf etti!

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler