Gündem Böcekte jet beraat

Böcekte jet beraat

02.12.2013 - 18:55 | Son Güncellenme:

Danıştay tetkik hakimi, eski istihbaratçı Kaya üçüncü duruşmada beraat etti.

Böcekte jet beraat

Danıştay Üyesi Zeki Yiğit'in odasında 1 Şubat 2012'de böcek tabir edilen dinleme cihazını koyduğu iddiasıyla yargılanan eski istihbaratçı, Danıştay Tetkik Hakimi Ömer Kaya'nın üçüncü duruşmada suç işlediğine dair yeterli nitelikte, kesin ve inandırıcı deliller elde edilemediğinden beraatine karar verildi. Emniyet Genel Müdürlüğü'nün, Yiğit'in odasında bulunan böceğin kendi kullandıkları cihazlardan olmadığını mahkemeye bildirdiği anlaşıldı.

Haberin Devamı

Sincan 1. Ağır Ceza Mahkemesindeki davanın dünkü üçüncü duruşmasına, sanık Ömer Kaya ve Zeki Yiğit ile taraf avukatları katıldı. Duruşmada, bazı tanıkların dinlenilmesinden sonra söz alan Yiğit'in avukatı Mesut Yıldız, Danıştay ek binasına sabahın erken saatlerinde birçok kez giriş çıkış yapan sanığın, suçunu sabit gördüklerini, dinleme cihazının üzerine yapıştırılmış çok sayıda bandın da bunun göstergesi olduğunu iddia etti. Sanığın, "dosya götürüp, getiriyordum" şeklindeki savunmasının doğru olmadığını savunan Yıldız, sanığın hem Yiğit'in odasına girip çıktığını hem de dinleme cihazları konusunda bilgili olduğunu ileri sürdü. Geçen celse reddedilen taleplerinin, kabul edilmesi durumunda, sanığın eyleminin arkasındaki durumların da aydınlanacağı kanaatinde olduklarını ifade eden Yıldız, Kaya'nın cezalandırılmasını istedi.

Savcı beraat istedi
Duruşmada, Cumhuriyet Savcısı Murat Demir, esas hakkındaki görüşünü sundu. Temizlik görevlisi Hıdır Ünal'ın, Danıştay üyesi Zeki Yiğit'in Danıştay ek binasının 6. katındaki odasında yer alan sehpanın altında bir dinleme cihazı bulduğunu belirten Demir, bu konuda şüpheli Ömer Kaya hakkında "işyeri dokunulmazlığını ve özel hayatın gizliliğini ihlal etme" suçlarından kamu davası açıldığı kaydedildi. Yargılama sonucunda, sanığın atılı suçu işlediğine dair yeterli ve kesin delil bulunamadığını ifade eden Demir, sanığın üzerine atılı iki suçtan da ayrı ayrı beraati istendi.

Mahkeme beraat verdi
Sanık Ömer Kaya'nın avukatı Sait Şahan, delillerde, müvekkilinin parmak izine rastlanmadığını, tanık anlatımları da dikkate alındığında mahkumiyete yetecek nitelikte delil bulunamadığını savunarak, beraat talebinde bulundu. Kaya da, son sözünde, "İddianamedeki suçlamaları kabul etmiyorum. Savunmamda, bütün isnatlara cevap verdim. Suçsuz olduğum ortaya çıktı. Beraatime karar verilsin" dedi. Mahkeme Başkanı Süleyman Savut, toplanan delillere göre, atılı suçları işlediğine dair yeterli nitelikte, kesin ve inandırıcı deliller elde edilemediğinden, sanık Kaya'nın iki suçtan da beraatine karar verdiklerini bildirdi. Mahkeme, adli emanette kayıtlı tüm eşyaların delil olarak dosyada saklanmasına hükmetti. İddianamede, Kaya'nın "işyeri dokunulmazlığını ihlal ve özel hayatın gizliliğini ihlal" suçlarından cezalandırılması isteniyordu.

Emniyetin yanıtı
Mahkeme, bir önceki duruşmada, Yiğit'in odasında bulunan ve böcek tabir edilen dinleme cihazından Emniyet Genel Müdürlüğü bünyesinde bulunup bulunmadığını sormuştu. Emniyet Genel Müdürlüğü'nün mahkemeye gönderdiği cevabi yazıda, suç konusu böcek tabir edilen dinleme cihazını kullanmadıkları şeklinde yanıt verdiği de anlaşıldı. Yiğit'in avukatı Mesut Yıldız, kararı temyiz edeceklerini söyledi.

Haberin Devamı

www.netgazetesi.net