Gündem Bu kez Hollanda! Kur’an-ı Kerim’i hedef alan saldırılara Dışişleri'nden sert tepki

Bu kez Hollanda! Kur’an-ı Kerim’i hedef alan saldırılara Dışişleri'nden sert tepki

23.09.2023 - 20:15 | Son Güncellenme:

Dışişleri Bakanlığı, Hollanda'da Türkiye Cumhuriyeti Büyükelçiliği ile İslam İşbirliği Teşkilatı üyesi bazı ülkelerin Büyükelçilikleri önünde Kur'an-ı Kerim'i hedef alan saldırılarına sert tepki gösterdi. Bakanlık tarafından yapılan açıklamada, " Kutsal kitabımız Kur’an-ı Kerim’i hedef alan aşağılık saldırıları en güçlü şekilde lanetliyoruz." denildi.

Bu kez Hollanda Kur’an-ı Kerim’i hedef alan saldırılara Dışişlerinden sert tepki

Dışişleri Bakanlığı, Hollanda'da Türkiye Cumhuriyeti Büyükelçiliği ile İslam İşbirliği Teşkilatı üyesi bazı ülkelerin Büyükelçilikleri önünde Kur'an-ı Kerim'i hedef alan saldırıları kınadı.

Haberin Devamı

Bakanlık tarafından yapılan yazılı açıklamada, "Hollanda’nın Lahey kentinde bugün, aralarında Büyükelçiliğimizin de bulunduğu İslam İşbirliği Teşkilatı üyesi bazı ülkelerin Büyükelçilikleri önünde gerçekleştirilen kutsal kitabımız Kur’an-ı Kerim’i hedef alan aşağılık saldırıları en güçlü şekilde lanetliyoruz. Dinimizi ve inananlarını küçük düşürmeye çalışmak amaçlı bu provokatif saldırıların, Avrupa ülkelerinde göz yumuldukça giderek yayılmasını ve ifade özgürlüğü kisvesi altında bu nefret eylemlerine izin verilmesini kınıyoruz. Birleşmiş Milletler tarafından da dini nefret ve uluslararası hukukun ihlali olarak kabul edilen bu provokasyonlara karşı, saldırıların yapıldığı ülkeler tarafından artık etkili tedbirler alınmalıdır. Bu saldırılar karşısında girişimlerde bulunduğumuz Hollanda makamlarını olayın failine yönelik gerekli işlemleri yapmaya ve bu menfur hadiselerin tekrarlanmaması için önlem almaya çağırıyoruz. Türkiye bu hastalıklı ve nefret temelli zihniyetle mücadelesini her türlü platformda kararlılıkla sürdürecektir" ifadelerine yer verildi.

Haberin Devamı

PEŞ PEŞE TEPKİLER

Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı Numan Kurtulmuş: İslam düşmanı bir faşistin, Türkiye’nin Lahey Büyükelçiliği önünde kutsal kitabımız Kur’an-ı Kerim’e karşı cüret ettiği alçak eylemini nefretle kınıyorum. Demokrasi, eşitlik, hukukun üstünlüğü, inanç ve kültürlere saygı gibi Avrupa'yı bir araya getirdiği söylenen ilkelerin aslında söz konusu İslam ve Müslümanlar olunca yok sayıldığını, bu gibi provokatif eylemler karşısında Batı ülkelerinin her zamanki gibi sessiz kalışından bir kez daha anlıyoruz. Bu durum, Avrupa'nın geleceği adına utanç ve kaygı vericidir. Türkiye olarak bu menfur hadiselerin karşısında durmaya devam edeceğiz. Manevi değerlerimizi, Avrupa'daki soydaşlarımızı, dindaşlarımızı yine Avrupa'nın gözleri önünde büyüyen faşizme ve İslamofobiye karşı korumakta kararlıyız. Ne yaparlarsa yapsınlar insanlık kazanacak, Kur’an’ın aydınlığı kıyamete kadar tüm insanlığa yol göstermeye devam edecektir.

Haberin Devamı

Adalet Bakanı Yılmaz Tunç: Hollanda'nın Lahey kentinde, ülkemizin Lahey Büyükelçiliğinin yanı sıra Pakistan, Endonezya ve Danimarka'nın Lahey Büyükelçilikleri önünde kutsal kitabımız Kur'an-ı Kerim'e yönelik gerçekleştirilen saldırıları şiddetle lanetliyorum. Din ve vicdan özgürlüğü, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi başta olmak üzere uluslararası hukuki metinlerde ve Anayasamızda korunması gereken en önemli hassasiyetlerden biridir. Ancak en son örneğini Hollanda'da gördüğümüz, uluslararası hukuku hiçe sayan nefret eylemleri, dinimize olduğu gibi aynı zamanda evrensel değerlere de açık bir saldırıdır. Evrensel insani değerleri ilke edinen hiçbir ülke bu çirkin saldırılara sessiz kalmamalıdır. Hollanda adli makamları derhal harekete geçerek bu eylemi gerçekleştirenlerin yargı önünde hesap vermesini sağlamalıdır.

Yazarlar