Geri Dön

Seyahat izin belgesi başvuru ekranı! e-Devlet çay hasadı yol izin belgesi nasıl alınır, başvurular ne zaman sonuçlanacak?

Seyahat izin belgesi başvuruları e-Devlet üzerinden alınmaya devam ediyor. Rize'de gerçekleştirilecek olan çay hasadı nedeniyle halen 14 Büyükşehir ve Zonguldak'ta devam eden giriş çıkış yasakları nedeniyle bu ilerde bulunan çay üreticileri için çay hasadı seyahat izin belgesi başvuruları bugün itibariyle başladı. Başvuru işlemlerinin tamamlanmasının ardından üreticiler 19 Mayıs itibariyle bulundukları şehirlerden Rize veya farklı çay hasadı yapılan bölgelere ziyaret edebilecek. Peki Seyahat izin belgesi başvurusu nasıl yapılır?

Seyahat izin belgesi başvuru ekranı! e-Devlet çay hasadı yol izin belgesi nasıl alınır, başvurular ne zaman sonuçlanacak?

Seyahat izin belgesi nasıl alınır sorusu vatandaşlar tarafından araştırma konusu olmaya devam ediyor. Ülkemizde corona virüsün kontrol altına alınmasının ardından Mayıs ayı içerisinde normalleşme planlanı çerçevesinde ilk adımlar atıldı. Bu kapsamda 4 Mayıs'ta 7 Büyükşehir'de şehirler arası seyahat yasağı kaldırılırken 11 Mayıs'ta 9 Büyükşehir'de daha yasaklar kaldırıldı. Ekme, dikme ve hasat döneminin başlamasının ardından tarım işçileri yasakların kaldırılmasını büyük sevinçle karşılarken Rize'de çay hasadının nasıl yapılacağı en büyük merak konusuydu. İçişleri Bakalığı tarafından yaş çay hasadı genelgesi yayımlandı. Peki Seyahat izin belgesi nasıl alınır, çay hasadı seyahat izin belgesi nereden alınacak?

SEYAHAT İZİN BELGESİ NASIL ALINIR?

Seyahat İzin Belgesi başvuruları e-Devlet üzerinden gerçekleştirilebiliyor.

E-devlet ekranından seyahat izin belgesi almak için öncelikle TC kimlik no ve e devlet şifresi ile giriş yapılıyor. Giriş yapmanın ardında İçişleri Bakanlığı bölümünde yer alan "e Başvuru" kısmına giriliyor. Seçenekler arasından "Seyahat İzin İşlemleri" seçilerek form doldurulma işlemi yapılıyor.

Aynı zamanda seyahat izin belgesi başvuruları "Alo 199" hattı ile " alınabilecek.

SEYAHAT İZİN BELGESİ BAŞVURU EKRANI İÇİN TIKLAYINIZ

İçişleri Bakanlığı yaş çay hasadı genelgesi yayımladı

Şehir giriş/çıkış kısıtlaması uygulanan veya seyahat güzergahlarında bu illerden biri veya birkaçı bulunan illerde ikamet eden Çaykur'a kayıtlı çay üreticileri, hasat için 19 Mayıs Salı günü saat 00.00'dan itibaren çay bahçelerinin bulundukları illere seyahat izin belgesi almak şartıyla seyahat edebilecek - Çay üreticisi/müstahsilleri seyahat izin başvurusu esnasında çay hasadı için gittikleri illerde 14 gün boyunca ikametleri, çay bahçesi ile çay teslim alanı dışında bulunmayacaklarına, işlerini yürütürken sosyal izolasyon kurallarına uyacaklarına, çay alım merkezlerinde maske takacaklarına ilişkin taahhütte bulunacak - Seyahat izin belgesi almak için sadece Çaykur'a kayıtlı çay üreticileri başvuru yapabilecek

İçişleri Bakanlığı, tüm valiliklere "Çay Üreticilerinin/Müstahsillerinin Seyahat İzin Belgesi" konulu genelge gönderdi.

Genelgeye göre, şehir giriş/çıkış kısıtlaması uygulanan Ankara, Balıkesir, Bursa, Eskişehir, Gaziantep, İstanbul, İzmir, Kayseri, Kocaeli, Konya, Manisa, Sakarya, Samsun, Van ve Zonguldak ile seyahat güzergahlarında bu illerden biri veya birkaçı bulunan illerde ikamet eden ve Çaykur'a kayıtlı çay üreticisi vatandaşlar, 2020 yılı ilk kesim yaş çay hasadı için 19 Mayıs Salı günü saat 24.00'ten itibaren çay bahçelerinin bulundukları illere seyahat izin belgesi almak şartı ile seyahat edebilecek.

Çay üreticisi, çay hasadı için "Seyahat İzin Belgesi" başvuruları, elektronik ortamda e-Devlet, İçişleri Bakanlığı e-Başvuru sistemi ve "ALO 199 Vefa Destek Sistemi" üzerinden 14 mayıs Perşembe günü saat 09.00'dan itibaren başlayacak.

Seyahat izin belgesi almak için sadece Çaykur'a kayıtlı çay üreticileri başvuruda bulunabilecek.

Çay üreticileri/müstahsillerinin zorunlu refakatindekiler ve çay üreticilerinin ulaşımını sağlayacaklar ile ilgili de seyahat izin belgesi düzenlenmesi için talepte bulunabilecek.

Seyahat izin belgesine başvuru sırasında, başvuranın ve beraberindekilerin Kovid-19 evde izolasyon sorgusu, Çaykur'a kayıtlı çay üreticisi olup olmadığı ve beraberindekilerin zorunlu refakatinde olan kişiler arasında olup olmadığı sorgusu, sistem üzerinden otomatik olarak yapılacak.

Kovid-19 sorgusunda problem olmayan ve gerekli şartları taşıyanlar için seyahat izin belgesi ayrıca bir onay sürecine tabi olmaksızın sistem üzerinden doğrudan düzenlenecek.

Üretici taahhütte bulunacak

Çay üreticisi/müstahsilleri başvuru esnasında çay hasadı için gittikleri illerde 14 gün boyunca ikametleri, çay bahçesi ile çay teslim alanı dışında bulunmayacaklarına, işlerini yürütürken sosyal izolasyon kurallarına uyacaklarına, çay alım merkezlerinde maske takacaklarına ilişkin ve benzer hususlara dair taahhütte bulunacak.

Seyahat izin belgesi talebinde bulunanlar bu şartları kabul etmiş sayılacak. Seyahat izin belgesi tek yön geçerli olacak, talepleri uygun görülenlere tek yön geçerli olacak seyahat izin belgesi düzenlenecek.

Seyahat izin belgesi düzenlenenlerin 30 gün boyunca gittikleri illerde kalmaları esas olacak. Çay müstahsillerinin ulaşımını sağlayacaklar 72 saat içinde geri dönebilecek. İzin başvurusu kabul edilenlere SMS ile bilgilendirme yapılacak. İzin başvuruları kabul edilenlerin herhangi bir belgeye gerek kalmaksızın kısa mesaj servisi (SMS) ile bilgilendirme yapılacak.

Onaylanan seyahat izin belgeleri yapılacak denetimlerde gerekli kontrollerin sağlanabilmesi ve gerekli koordinasyonun sağlaması amacıyla eş zamanlı olarak gidecekleri illerin valiliklerine ve genel kolluk birimlerinin veri tabanlarına da iletilecek.

Seyahat izin belgesi düzenlenen çay üreticileri, 19 Mayıs Salı günü saat 00.00'dan itibaren çay hasadı yapacağı ile seyahat edebilecek.

 

Corona virüs sonrası obeziteye dikkatGaziantep Dr. Ersin Arslan Devlet Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Mesut Özkaya, corona virüs nedeniyle evlerine kapanan insanlarda obeziteye dikkat edilmesi gerektiğini söyledi.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber