Geri Dön

Charlie Hebdo'nun kapağını yayımlayan sitelere erişim yasağı

Diyarbakır 2. Sulh Ceza Mahkemesi, Charlie Hebdo dergisinin bugün yayımlanan son sayısının kapağında yer alan ve Hz. Muhammed’i tasvir eden karikatürü yayınlayan bazı internet sitelerinin ilgili bölümüne erişimin engellenmesine karar verdi. Ayrıntılar haberimizde...

Charlie Hebdo'nun kapağını yayımlayan sitelere erişim yasağı

İnternet sitelerine o kapak için yasak. Diyarbakır 2. Sulh Ceza Mahkemesi, Charlie Hebdo dergisinin kapağında yer alan karikatürü yayımlayan internet sitelerinin ilgili bölümüne erişimin engellenmesine karar verdi. Diyarbakır 2. Sulh Ceza Mahkemesi, Charlie Hebdo dergisinin bugünkü kapağında yer alan karikatürü yayımlayan bazı internet sitelerinin ilgili bölümüne erişiminin engellenmesine karar verdi.

AVUKAT BAŞVURDU

Diyarbakır 2’nci Sulh Ceza Hakimliği, avukat Ercan Ezgin’in geçtiğimiz hafta saldırıya uğrayan Charlie Hebdo dergisinin, yeni sayısında yayımlanan Hazreti Muhammed karikatürü ile ilgili, dün Nöbetçi Sulh Ceza Hakimliği’ne dilekçe vererek, yaptığı yayın yasağı talebini kabul etti. Mahkeme, bazı sitelerin konu ile ilgili URL’lerine erişimin engellenmesine karar verdi.

Mahkeme kararında, “İfade hürriyeti diğer kişi hak ve hürriyetleri ile sınırlamaya tabidir. Bu kapsamda ifade özgürlüğü bu hakkı kullanan bir kişinin bir başkasına istediğini söyleyebilmesine imkan tanımaz. Bazen ifade hürriyeti başkalarının kişilik hakları ile çatışabilir. Hukuk düzeninin çatışan iki değeri kişilik hakkı ile ifade özgürlüğünü aynı ayda koruması mümkün değildir. Gerek kişilik hakları gerekse ifade özgürlüğü tek başlarına hukuk düzeninde koruma altına alınmıştır. Birinin diğerine üstün tutulması belirli bir olayda belirli şartlar altında gerçekleşir. Yani hangisinin diğerlerine karşı daha çok korunacağı somut olayın şartlarına göre belirlenecektir. Bu bağlamda ifade özgürlüğü kamuoyunun aydınlatmanın ötesine geçer ve kullanılan araç da amaca uygun olmazsa kişinin dini değerlerinin, şeref ve haysiyetinin korunması değeri ifade özgürlüğünden üstün tutulacaktır” denildi.

'HAKARET'

Dini değerlere ve peygamberlere yönelik hakaret içerikli söz, yazı ve yayınlar yapanlar hakkında, Türk Ceza Kanunu’nun (TCK) çeşitli maddelerinin uygulanabileceğine dikkat çekilen mahkeme kararında, özetle şunlar kaydedildi:

“Dini değerlerin ve peygamberlerin aşağılanmasına yönelik söz, resim, karikatür ve yayınların o dine inananlara hakaret olarak kabulü mümkündür. Çünkü bir insanın dini inancı, onun ayrılmaz bir parçası, onuru, şerefi ve saygınlığı yani kişilik hakları kapsamında korunması gereken bir değerdir. Bir kimseye gerek doğrudan doğruya, gerekse o insanın kendi üzerine alınmasına yol açacak şekilde inandığı din üzerinden aşağılanması, hakaret edilmesi suç sayılmalıdır. Kişinin ve toplumun inandığı bir dinin peygamberi, tartışmasız bir şekilde o din için vazgeçilmez ve saygı gösterilmesi gereken önemli bir değerdir. Herkesin birbirinin inancına ve beraberinde dini değerlere saygı göstermesi gerekir. ‘Laiklik’ ilkesi de bunun gerektirir.”

Beyaz Saray'dan olay görüntüler!ABD Başkanlık Seçimleri'yle ilgili tartışmalar sürerken, Trump’tan son dakika açıklaması geldi. ABD Başkanı Donald Trump, Beyaz Saray'da düzenlenen ve son derece kalabalık olduğu dikkat çeken Noel resepsiyonunda, dört yıl daha başkanlık görevinde kalacağı ile ilgili dikkat çeken bir açıklamada bulundu.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber

Türkiye’nin haber yaşam platformu Milliyet Dijital yenilendi!

Uygulama ile devam et, gündemi kaçırma!

Şimdi DeğilHemen Keşfet