Gündem Cumhurbaşkanı Erdoğan'a Irak'ta resmi törenle karşılama

Cumhurbaşkanı Erdoğan'a Irak'ta resmi törenle karşılama

22.04.2024 - 12:41 | Son Güncellenme:

12 yıl aradan sonra Irak'a resmi ziyaret gerçekleştiren Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Bağdat ve Erbil hattında üst düzey yetkililerle görüşecek. Tarihi ziyarette başta güvenlik olmak üzere ticari ilişkiler ve su sorunu masaya yatırılacak.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, yerel seçim sonrası yurt dışı ziyaretlerine başladı. Erdoğan 12 yılın ardından Irak'ın başkenti Bağdat'a gitti.

Haberin Devamı

Atatürk Havalimanı'ndan, saat 09.15'te uçakla Irak'a hareket eden Erdoğan'ı, havalimanında İstanbul Valisi Davut Gül ve diğer ilgililer uğurladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğana Irakta resmi törenle karşılama

ERDOĞAN'A RESMİ TÖRENLE KARŞILAMA

Erdoğan Irak’ta, Başbakan Muhammed Şiya es-Sudani tarafından resmi törenle karşılandı. Cumhurbaşkanlığı'ndan yapılan açıklamada, "Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan, resmî ziyarette bulunmak üzere gittiği Irak’ta, Başbakan Muhammed Şiya es-Sudani tarafından Bağdat Uluslararası Havalimanı'nda resmî törenle karşılandı." denildi.

Erdoğan, Bağdat’a resmi ziyaretinde ilk olarak Irak Cumhurbaşkanı Abdüllatif Reşid ile görüşecek. Ardından Irak Başbakanı Muhammed Şiya es Sudani ile bir araya gelecek.

Cumhurbaşkanı Erdoğana Irakta resmi törenle karşılama

Ziyaretin en önemli gündem maddeleri; terörle mücadele, su kaynaklarının kullanımı ve Türkiye'ye doğal gaz ve petrol akışı yer alacak.

Haberin Devamı

Erdoğan ile Sudani ortak basın toplantısı düzenleyecek, iki ülke arasında anlaşmalar imzalanacak.