Geri Dön
Gündem‘Daha çok tedbir kararı alındı’

‘Daha çok tedbir kararı alındı’

İstanbul Sözleşmesi’nin feshi eleştirilerine yanıt veren Bakan Gül, ‘Önceki döneme oranla yüzde 43 daha fazla tedbir kararı verildi’ dedi

‘Daha çok tedbir kararı alındı’

Paşa Alyurt - Adalet Bakanı Abdülhamit Gül, bakanlığının 2022 yılı bütçe teklifinin komisyon görüşmelerinde, İstanbul Sözleşmesi’nin feshedilmesinin ardından “koruma kararlarının azaldığı” yönündeki eleştirilere yanıt verdi. Gül, “Sözleşmenin feshinden önceki 10 aylık dönemde 236 bin dosyada 658 bin koruma kararı verildi. Son dört ay içinde 141 bin dosyada 430 bin tedbir kararı verildi. Bunlar dikkate alındığında önceki döneme oranla yüzde 43 daha fazla tedbir kararı verilmiştir” dedi.

AYDA 1 AÇIK GÖRÜŞ

Cezaevlerinde salgın nedeniyle kaldırılan açık görüşlerin 1 Aralık’tan itibaren başlatılacağını açıklayan Gül, “Bilim Kurulu’nun tavsiye kararıyla uzun bir aranın ardından 1 Aralık’tan itibaren açık görüşleri başlatacağız” diye konuştu. Bakan Gül, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda bakanlığının 2022 bütçe teklifinin görüşmelerinde, milletvekillerinin soru ve eleştirilerini yanıtladı. Açık görüşlere ne zaman izin verileceğine ilişkin sorular üzerine, konu üzerinde bir süredir çalıştıklarını anlatan Gül, Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu’nun da “maske, mesafe ve hijyen kurallarına uyularak açık görüşlerin başlayabileceği kararı” verdiğine dikkat çekti. Gül, “1 Aralık’tan itibaren açık görüşler başlayacak. İki kapalı görüşe ilave ayda bir açık görüş yapılacak” bilgisini verdi.

Gül, Türkiye’nin İstanbul Sözleşmesi’nden çekilmesinin ardından şiddete yönelik koruma kararlarının azaldığı iddia ve eleştirilerine yönelik ise, “Sözleşmenin feshinden önceki 10 aylık dönemde 236 bin dosyada 658 bin koruma kararı verildi. Son 4 ay içinde 141 bin dosyada 430 bin tedbir kararı verildi. Bunlar dikkate alındığında önceki döneme oranla yüzde 43 daha fazla tedbir kararı verilmiştir. Dolayısıyla ‘sözleşme fesholdu, tedbir kararları azaldı’ yönündeki bir iddianın da bu anlamda doğru olmadığı açıktır” ifadelerini kullandı.

‘İNSANLIK BORCU’

Adalet Bakanı Gül, Twitter’daki hesabından Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü nedeniyle paylaşımda bulundu. Gül, kadına yönelik şiddetin insan hakkı ihlali olduğunu vurgulayarak, “Şiddeti önlemek ve ortadan kaldırmak insanlık borcudur. Sadece şiddete değil, şiddeti meşru göstermeye çalışan her davranışa, her reflekse de en güçlü şekilde birlikte ‘dur’ diyelim” dedi.

 

 

ABD'de teslim alındı! 14 eser Türkiye'ye getiriliyor
Bakan Akar TSK komuta kademesiyle sınırın sıfır noktasında
Mahallenin korkulu rüyasıydı! Pusuya yatan ekiplerden suçüstü!
Dünyanın takip ettiği kriz! Biden'dan yeni hamle geldi
Burak Yılmaz'ın yeni adresini duyurdular
Yemen’de hava saldırısı: Aralarında çocuklarında olduğu çok sayıda ölü var
Ömür hemşireye son veda! Vasiyeti yerine getirildi
Hava ulaşımına kar engeli! Çok sayıda sefer iptal edildi
Sinyali verdi! Gözler 27 Ocak'ta, belirleyici olacak
Ünlü isim trans birey oldu! 'Umut Veren Kadın Oyuncu Ödülü' istemiş
Çalınınca gözyaşlarına boğulmuştu! Bakan Kurum'un hediyesi duygulandırdı
Volkan Demirel'in gözdesi Hull City yolunda!
Ahmet Tatlıses'in sağlık durumu! 'Tümör alındı, biyopsiye gönderildi'
Striptiz odası ortaya çıktı! Putin'in 'nargile' keyfi
Okan Yalabık-Ezgi Ayvalı'nın dört yıllık aşkı belgelendi!

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler