Geri Dön
Gündem‘Deniz yoksa turist de yok’

‘Deniz yoksa turist de yok’

Müsilaj, Balıkesir’in en gözde sahillerini adeta kanalizasyona çevirmiş. Erdek sahillerinde deniz, müsilaj katmanından görünmez haldeydi. Otel sahibinden çay bahçesi işletmecisine kadar herkes kaygılı

‘Deniz yoksa turist de yok’

Cihat Aslan / İstanbul - Marmara Denizi’ni beyaz tabaka ile kaplayan müsilaj takibini sürdüren Milliyet ekibi olarak Mudanya’nın ardından yolumuzu 36 mavi bayraklı sahile sahip Balıkesir’e çevirdik. Bandırma’ya varmadan önce Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi Denizcilik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mustafa Sarı, sabah Bandırma Limanı çevresinde müsilaj olduğunu söyledi. Tam 1 saat sonra bölgeye gittiğimizde limanın iç kesimine sanki hiç müsilajın uğramadığını gördük. Sebebi ise 1-2 saat içerisinde deniz salyasının rüzgarla açıklara sürüklendiğini gördük.

15 km salya şeridi

Bandırma’dan sonra içerisinde Marmara’nın incisi olan 5’ten fazla mavi bayrağa sahip Erdek’e hareket ettik. Sahil yolundan giderken  müsilajın Erdek’i nasıl esir aldığını çarpıcı şekilde gördük. Bandırma ve Erdek arasındaki 15 kilometrelik sahil hattı neredeyse müsilajla kaplanmış. Bazen sahilde, bazen de sahilin açıklarında müsilajın sarı ve beyaz katmanları mevcut. Müsilaj, belirgin bir şekilde en çok Erdek’tin Aşağıyapıcı ve Tatlısu sahillerinde yoğunlaştı. Karadan çekilen fotoğraflarda müsilaj katmanından kıyı görünmez hale gelmiş.

‘Kapatalım gidelim’

Erdek Sahili’nde kumsalına vuran salyadan şikayetçi olan bir otel sahibi, “30 senedir bu işi yapıyorum. Normal dönemde nisan-mayıs aylarında salya biterdi. Aslında tüm suç bizim. Bu denizi bu hale biz getirdik. Daha otelimizi açmadık, sahili temizliyoruz. Erdek, yerli turistlerin bölgesi. Burada deniz bu halde olursa, turist nasıl gelecek. Deniz yoksa ne yapacağız, otellerimizi kapatalım gitsin. Şurada 2-3 ay kaldı turizm dönemi, bunun çözümü olmazsa bu sene pandemiden değil, salyadan çekeceğimiz var” ifadelerini kullandı.  Erdek Sahili’nde denize sıfır aile çay bahçesi sahibi Yalçın Uçar, “Erdek’te herkesin dilinde müsilaj. Vatandaş çay içiyor, sahili izleyecek karşısında sadece müsilaj. Ne yapacak ki? Denizdeki balığı yemekten çekinenler var” şeklinde konuştu.

‘Rezervasyonlar bıçak gibi kesildi’

Müsilajla kaplı Aşağıyapıcı sahilinde evi olan Hüseyin Demir (67), “-Evimin önü deniz ama ben bu denize girmem. Denizi böyle salyalı olan yerden balıkta yenmez. Burayı böyle gördükten sonra Marmara Denizi’nden çıkan balığa ağzımı sürmem” diye konuştu.

Güney Marmara Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği Bandırma-Erdek Sorumlusu Mert Eken, Milliyet’e şunları söyledi: “Bölgemizde durum çok vahim. Genelde İstanbul, Bursa, Ankara’dan gelen misafirler, Güney Marmara’da Erdek’i tercih ediyor. Ama otellerde şu son haftalarda rezervasyonlar bıçak gibi kesildi. Arayanların hepsi de müsilajı soruyor. Ayrıca Erdek sadece oteller değil, esnaf da turizmle ayakta duruyor. Hayatları turizmle geçiniyor. Onlar çok fazla etkilenecektir. Bu sene yaz turizmi Ege ve Akdeniz’e kayabilir.”

DENİZ SALYASI (MÜSİLAJ) NEDİR?

Suda fitoplankton olarak adlandırılan mikro alglerin, aşırı çoğalması sonucu oluşan yapışkan salgıya müsilaj deniliyor. Deniz salyası olarak da adlandırılan müsilaj, suyun üzerinde veya dibinde beyaz veya sarı renkte çamur gibi bir yapı oluşturuyor. Müsilaj oluşumu, denizdeki kirlilik ve deniz suyu sıcaklığındaki artışa
bağlanıyor.

Fotoğraf: OĞUZYETER Milliyet

Türkiye'ye gelen Rus öğrenci kayıplara karıştı20 yaşındaki Rus öğrenci Makar Fedorovich Ragin, 5 gün önce Fatih'te kaldığı otelden ayrıldıktan sonra kayıplara karıştı. Ragin'i bulmak için ailesi İstanbul'a gelirken, otelden çıktığı son görüntüleri güvenlik kamerasına yansıdı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Türkiye’nin haber yaşam platformu Milliyet Dijital yenilendi!

Uygulama ile devam et, gündemi kaçırma!

Şimdi DeğilHemen Keşfet