Gündem Dışişleri'nden Venezuela açıklaması: Anlaşmalar dolayısıyla kutluyoruz

Dışişleri'nden Venezuela açıklaması: Anlaşmalar dolayısıyla kutluyoruz

19.10.2023 - 21:04 | Son Güncellenme:

Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamada, “ABD’nin Venezuela’ya yönelik yaptırımların kaldırılmasına ilişkin açıklamasını doğru yönde atılmış bir adım olarak görüyoruz” denildi.

Dışişlerinden Venezuela açıklaması: Anlaşmalar dolayısıyla kutluyoruz

Dışişleri Bakanlığı, ABD’nin Venezuela’ya yönelik bazı yaptırımlarını kaldırmasına yönelik açıklama yaptı. Bakanlık tarafından yapılan yazılı açıklamada, “Bolivarcı Venezuela Cumhuriyeti Hükümeti ile Birlik Platformu tarafından temsil edilen Venezuela muhalefetini, 17 Ekim’de Barbados'ta imzalanan, siyasi hakların desteklenmesi ve herkes için seçme ve seçilme hakkı garantileri ile ulusal çıkarların muhafazası konularındaki anlaşmalar dolayısıyla kutluyoruz. ABD’nin Venezuela’ya yönelik yaptırımların kaldırılmasına ilişkin açıklamasını doğru yönde atılmış bir adım olarak görüyoruz. Ülkemiz, 2024 yılında Venezuela’da yapılacak seçimlerin, demokratik ilkelere uygun, şeffaf ve adil bir şekilde gerçekleşmesi için Venezuela makamlarına, ihtiyaç duyulması halinde, gereken desteği vermeye hazırdır. Türkiye Cumhuriyeti, tek taraflı yaptırımlara karşı ilkesel tutumunu muhafaza etmekte olup, dostumuz Venezuela’nın geçmişte olduğu gibi bugün de yanındadır” ifadeleri kullanıldı.

Haberin Devamı

ABD, VENEZUELA'YA YÖNELİK BAZI YAPTIRIMLARI ASKIYA ALDI

ABD, Venezuela'nın 2024’te seçime gideceğini kararlaştırmasının ardından petrol, doğal gaz ve altın sektörlerine yönelik bazı yaptırımları askıya aldı.

ABD, Venezuela’nın 2024’te seçime gideceğini kararlaştırmasının ardından petrol, doğal gaz ve altın sektörlerindeki yaptırımlarla beraber ikincil ticaret yasağını askıya aldı. ABD Hazine Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, söz konusu kararın Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro’nun temsilcileri ve Venezule Üniter Platformu (Plataforma Unitaria de Venezuela) arasında seçim için yol haritası belirlenmesinin ardından ABD’nin Venezuela halkına destek olmak için aldığı ifade edildi. ABD Hazine Bakanlığının, petrol, doğal gaz ve altın sektörlerine 6 aylık geçici izin verileceği bildirildi.

Haberin Devamı

“VENEZUELA’DA DEMOKRASİYİ DESTEKLİYORUZ”

ABD Hazine Bakanlığının Terörizm ve Mali İstihbarattan Sorumlu Müsteşarı Brian E. Nelson yaptığı açıklamada, “ABD, Venezuela Üniter Platformu ve Maduro temsilcileri arasında seçim için yol haritası anlaşmasını memnuniyetle karşılamaktadır. ABD’nin yaptırım politikası çerçevesinde, bu demokratik gelişmelere yanıt olarak, ABD Hazine Bakanlığı Venezuela'nın petrol, doğal gaz ve altın sektörüyle beraber ikincil ticaret yasağını da içeren Genel Lisanslar yayınlamış ve bu yaptırımları kaldırmıştır” dedi.

“ABD'NİN VENEZUELA'YA UYGULADIĞI DİĞER TÜM KISITLAMALAR DEVAM ETMEKTEDİR”

Hazine Bakanlığının, Maduro temsilcilerinin taahhütlerini yerine getirme konusunda başarısız olmaları durumunda herhangi bir zamanda verilen lisansları değiştireceğini veya iptal edeceğini ifade eden Nelson, “ABD'nin Venezuela'ya uyguladığı diğer tüm kısıtlamalar devam etmektedir ve bu kötü niyetli aktörleri sorumlu tutmaya devam edeceğiz. Venezuela halkının yanındayız ve Venezuela demokrasisini destekliyoruz" dedi.

VENEZUELA’DA 900’DEN FAZLA YAPTIRIM BULUNUYOR

Venezuela’ya 2015’ten bu yana ABD, Avrupa Birliği (AB), Panama ve Kanada tarafından uygulanan yaklaşık 900 yaptırım bulunuyor. ABD, 2019’da Venezuela ile bütün diplomatik bağlarını koparmıştı.