Geri Dön
Gündeme Okul LGS tercihleri o tarihte sona eriyor! MEB Lise yerleştirme sonuçları ve boş kontenjanlar belli oldu mu?

e Okul LGS tercihleri o tarihte sona eriyor! MEB Lise yerleştirme sonuçları ve boş kontenjanlar belli oldu mu?

LGS tercihleri devam ediyor. e okul sistemi aracılığı ile yapılan 2020 LGS tercihleri 20 Temmuz'da başlamıştı. Peki, LGS tercihleri için son gün ne zaman? Liseye gidecek olan yüz binlerce 8. sınıf öğrencisi tercih sonuçlarının ne zaman açıklanacağını merak ediyor. İşte MEB tarafından belirlenen 2020 LGS takvimi...

e Okul LGS tercihleri o tarihte sona eriyor! MEB Lise yerleştirme sonuçları ve boş kontenjanlar belli oldu mu?

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından 8. sınıf öğrencileri için düzenlenen LGS'nin sonuçlarının açıklanmasının ardından 20 Temmuz itibariyle tercih işlemleri başlamıştı. LGS tercihleri devam ediyor. Peki, LGS yerleştirme sonuçları ne zaman açıklanacak?

LGS TERCİHLERİ NE ZAMAN BİTİYOR?

MEB tarafından belirlenen tarihlere göre LGS tercihleri 20 - 29 Temmuz tarihleri arasında yapılacak. Tercihler yapılırken taban puan ve yüzdelik dilimlere göre belirlenecek.

Öğrenciler MEB tarafından oluşturulan tercih robotuna göre tercihlerini yapacaklar. Tercih robotunda istedikleri yüzdelik dilim aralıklarında okul listesine ve detaylarına ulaşabilecekler. Robotta, okul türleri, il, ilçe ve 2019 yılına ait yüzdelik dilimlere göre arama yapılabiliyor.

KAÇ TERCİH HAKKI VAR?

Öğrenciler, ilk olarak yerel yerleştirme ile öğrenci alan okullar ekranından tercihte bulunabilecek. Yerel yerleştirmede tercihlerinden ilk 3 okulu kayıt alanından seçmek kaydıyla öğrenciler en fazla 5 okul tercihi gerçekleştirebilecek.

Tercihlerde, aynı okul türünden (Anadolu lisesi, Mesleki ve Teknik Anadolu lisesi, Anadolu imam hatip lisesi) en fazla 3'ü seçilebilecek.

Yerel yerleştirme ile öğrenci alan okullar için tercihlerini yaparak kayıt işlemini tamamlayan öğrenciler, merkezi sınavla öğrenci alan okullar ekranından en fazla 10, pansiyonlu okullar tercih ekranından da en fazla 5 olmak üzere toplamda 20 tercihte bulunabilecek.

Yerel yerleştirme tercih ekranındaki "yeşil" renk öğrenci için ikamet adresinin bulunduğu kayıt alanındaki okulları; "mavi" renk komşu kayıt alanında yer alan okulları; "kırmızı" renk ise il içindeki diğer kayıt alanları ile il dışındaki kayıt alanlarını tarif edecek.

TERCİH ROBOTU İÇİN TIKLAYINIZ

E OKUL GİRİŞ İÇİN TIKLAYINIZ

YERLEŞTİRME SONUÇLARI NE ZAMAN AÇIKLANACAK?

29 Temmuz'da tercih işlemlerinin sona ermesinin ardından 10 Ağustos tarihinde yerleştirme sonuçları ve boş kontenjanlar açıklanacak?

LGS NAKİL SÜRECİ NASIL İŞLEYECEK?

Yerleştirmeye esas 1. nakil sonuçlarının ilanı 17 Ağustos 2020'de belli olacak. 2. nakil sonuçlarının ilanı 24 Ağustos 2020'de olacak.