Gündem 'Ekonomimize 6 milyar doları geri kazandırdık'

'Ekonomimize 6 milyar doları geri kazandırdık'

07.06.2024 - 07:01 | Son Güncellenme:

Cumhubaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan’ın başkanlığını yürüttüğü BM Sıfır Atık Yüksek Düzeyli Şahsiyetler Danışma Kurulu’nun 2. toplantısı, 5 Haziran Dünya Çevre Günü’nde çevrim içi gerçekleştirildi.

Ekonomimize 6 milyar doları geri kazandırdık

Erdoğan, toplantıda yaptığı konuşmada, Sıfır Atık konusunda küresel farkındalığı artırmanın önemine dikkat çekti ve 30 Mart Uluslararası Sıfır Atık Günü’nün tüm çevre gönüllülerine önemli bir fırsat sunduğunu dile getirdi. Bu özel günün dünyanın her köşesinde, yüzlerce etkinlik ve binlerce insanın katılımıyla kutlandığını, BM Çevre Programı’nın kayıtlarına göre hafta boyunca 78 ülkeden 16 dilde Sıfır Atık temalı 800 kadar makalenin yayınlandığını söyleyen Erdoğan, “Cumhurbaşkanımızın dijital ilk imzasıyla sivil katılıma açtığı Küresel Sıfır Atık İyi Niyet Beyanı, dünyanın farklı ülkelerinden binlerce kişinin desteğiyle günden güne güçleniyor. Dokunduğumuz ve hayatında ufak da olsa bir değişimin öncüsü olduğumuz kişilerin sayısını artırmalıyız. Bu düşünceyle, Danışma Kurulunun çalışmaları kapsamında, ‘İyi Niyet Elçileri’ uygulamasını hayata geçirmeyi öneriyorum” diye konuştu.

Haberin Devamı

Küresel girişim

Türkiye’de kamu kurumlarında başlayarak hanelere yayılan kompost uygulamasının ve toprak dostu organik gübre kullanımının, dünya genelinde de hızla yaygınlaşması için Kurulun öncelikli gündeminde olması gerektiğini kaydeden Erdoğan, Türkiye’deki Sıfır Atık uygulamalarıyla ilgili şu bilgileri verdi:

“Sıfır Atık sadece doğaya değil, ekonomik kalkınmaya da önemli faydalar sağlıyor. Ülkemizde, projenin başlangıcından bu yana 59,9 milyon ton atığı yeniden değerlendirirken, 6 milyar doları ekonomimize geri kazandırmayı başardık. Sıfır Atık konusunda üstlendiğimiz misyonu, bir insan hakları mücadelesi olarak ele almalıyız. Önümüzdeki yeni projelerden birisi olarak, BM işbirliğinde, Sıfır Atık uygulamasına geçmek isteyen ülke ve kuruluşlara yönelik rehber yayınlar hazırlığına başladık. Öte yandan, dünyanın her yerinde geçerli olacak ve tüm Sıfır Atık uygulamalarını ortaklaştıracak, küresel bir Sıfır Atık standardizasyonu için girişimlerimizi başlatıyoruz.”

Haberin Devamı

Ekonomimize 6 milyar doları geri kazandırdık

BM’den teşekkür

Toplantının moderatörlüğünü yapan Politikadan Sorumlu BM Genel Sekreter Yardımcısı Guy Bernard Ryder, Emine Erdoğan’a Sıfır Atık Projesi’ndeki küresel liderliği için teşekkür ederek, projeyi örnek alan pek çok ülke olduğunu dile getirdi.