Gündem Emine Erdoğan Mirziyoyev'in eşi ile bir araya geldi

Emine Erdoğan Mirziyoyev'in eşi ile bir araya geldi

06.06.2024 - 20:02 | Son Güncellenme:

Emine Erdoğan, Özbekistan Devlet Başkanı’nın eşi Ziroat Mirziyoyeva birlikte Cumhurbaşkanlığı Millet Kütüphanesi’ni ziyaret etti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan, Türkiye'ye resmi ziyaret gerçekleştiren Özbekistan Cumhurbaşkanı Şevket Mirziyoyev'in eşi Ziroat Mirziyoyeva ile birlikte bir dizi program gerçekleştirdi. İlk olarak Olgunlaşma Enstitüleri tarafından hazırlanan el emeği ürünlerinin yer aldığı 'Köklerden Gelen Miras' sergisini ziyaret eden Emine Erdoğan ve Mirziyoyeva'ya, sergi girişinde Türk kahvesi ikram edildi. Mirziyoyeva, Türk kahvesinin yapım aşamalarıyla yakından ilgilendi.

Haberin Devamı

Emine Erdoğan Mirziyoyevin eşi ile bir araya geldi

Daha sonra sergiye geçen Emine Erdoğan ve Mirziyoyeva, kendilerine eşlik eden Milli Eğitim Bakanlığı Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü yetkilileri tarafından bilgilendirildi. Burada stantlardaki ürünleri inceleyen Mirziyoyeva'ya, Emine Erdoğan, Olgunlaşma Enstitülerinin el emeği ürünlerinden hediye etti.

Emine Erdoğan Mirziyoyevin eşi ile bir araya geldi

Mirziyoyeva, Türk kültüründe yer alan ve tekstil ürünlerinde kullanılan tahta malzeme yardımıyla ovalayarak boyanın iyice aktarılmasıyla sağlanan tahta baskı tekniğiyle kumaş üzerine baskı yaptı. Mirziyoyeva, Ankara sof dokumasının tezgahında dokunma izleyerek, sof kumaşından yapılan ürünlere ilgi gösterdi. Ziyaretin ardından lider eşleri Olgunlaşma Enstitülerinin öğretmenleri ile fotoğraf çektirdi.

Haberin Devamı

MİRZİYOYEVA'YA, MEVLANA'NIN 'MESNEVİ' ESERİNİN ÖZBEKÇE BASKISI HEDİYE EDİLDİ

Emine Erdoğan ve Mirziyoyeva daha sonra Fatih Sultan Mehmet Sergisini gezdi. Burada, Milli Savunma Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erhan Afyoncu'dan sergiye ilişkin bilgi alan Emine Erdoğan ve Mirziyoyeva, 'Fatih Sultan Mehmet'in Ayasofya'ya Girişi' isimli tablonun önünde fotoğraf çektirdi. Daha sonra iki lider eşi, Cihannüma Salonu'ndaki Özbek kitaplığı bölümünde, kitaplara ilişkin bilgi aldı. Emine Erdoğan, burada bulunan kitapları inceleyen konuk lider eşi Mirziyoyeva'ya, Mevlana'nın 'Mesnevi' eserinin Özbekçe baskısını verdi. Mirziyoyeva ise Millet Kütüphanesi'ne Özbekçe eserler hediye etti.

Emine Erdoğan Mirziyoyevin eşi ile bir araya geldi

Emine Erdoğan, Mirziyoyeva'nın ziyaretine ilişkin yaptığı sosyal medya paylaşımında şu ifadelere yer verdi:

"Özbekistan Devlet Başkanı'nın eşi, değerli dostum Ziroat Mirziyoyeva Hanımefendi'yi ülkemizde ağırlamaktan memnuniyet duydum. Cumhurbaşkanlığı Millet Kütüphanesi'ni ziyaret ederek, geleneklerimizin zarafetini ve sanatımızın derinliğini gözler önüne seren Köklerden Gelen Miras Sergisi'ni gezdik. Olgunlaşma Enstitülerimizin ürettiği Türk Dokuma kültürünün eşsiz parçalarını hayranlıkla inceledik. İstanbul'un Fethi’nin 571. yıl dönümüne özel hazırlanan Fatih Sultan Mehmet Sergisi'nde ise büyük bir hükümdarın mirasına tanıklık etmenin heyecanını paylaştık. Kütüphanemizin kitap hazinesine hediye ettikleri çok kıymetli eserler için Ziroat Mirziyoyeva Hanımefendi’ye teşekkür ediyorum. Her bir nadide kitabın, Özbekistan ile kadim dostluğumuzun bir nişanesi olarak geleceğe aktarılacağını temenni ediyorum."

Haberin Devamı

Emine Erdoğan Mirziyoyevin eşi ile bir araya geldi

Asırlık Tatların Buluşma Noktası: Yedi Bölgede Türk Mutfağı” sergisine ziyaret

Emine Erdoğan bir diğer paylaşımında şu ifadeleri kullandı:  Ülkemize resmi ziyarette bulunan Özbekistan Devlet Başkanı Şevket Mirziyoyev ve değerli eşi Ziroat Mirziyoyeva ile “Asırlık Tatların Buluşma Noktası: Yedi Bölgede Türk Mutfağı” sergisini ziyaret ettik. Yedi bölgenin birbirinden farklı ve zengin reçetelerini keşfederken, bu lezzetlerin binlerce yıllık geçmişe dayanan hikâyelerini dinledik.

Emine Erdoğan Mirziyoyevin eşi ile bir araya geldi

Serginin ardından, kardeş Özbekistan ile diplomatik ilişkilerimizin 32. yıl dönümü vesilesiyle gerçekleştirilen Devlet Nişanı ve Tevcih Töreni’nde bir araya gelerek, tarihi anların mutluluğunu paylaştık. Bu anlamlı ziyaretin, iki ülke arasındaki ilişkileri her alanda daha da güçlendirmesini diliyorum.

Haberin Devamı