Gündem Emekliye seyyanen zam olacak mı? Erdoğan ve Bahçeli'den sürpriz görüşme

Emekliye seyyanen zam olacak mı? Erdoğan ve Bahçeli'den sürpriz görüşme

13.07.2023 - 13:39 | Son Güncellenme:

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, MHP lideri Bahçeli'yi bugün Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde kabul etti. Gündemde Bahçeli'nin emekli maaşları için yaptığı yeni teklif vardı.

Emekliye seyyanen zam olacak mı Erdoğan ve Bahçeliden sürpriz görüşme

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkanı Devlet Bahçeli'yi kabul etti. Görüşme Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde gerçekleşti.

CNN Türk muhabiri Arda Erdoğan Külliye'deki görüşmeye ilişkin detayları aktardı.

Haberin Devamı

Emekliye seyyanen zam olacak mı Erdoğan ve Bahçeliden sürpriz görüşme


EMEKLİYE SEYYANEN ZAM OLACAK MI?

Arda Erdoğan'ın açıklamaları şöyle:

“Gündemde iç ve dış politikaya dair sıcak başlıklar var. Emeklilere verilen zam söz konusu. Bahçeli memurlara verilen 8 bin 77 TL’lik seyyanen zammın emeklilere de verilmesi gerektiğine dikkat çekti, açık ve samimi teklifimizdir ifadelerini kullandı. Bu açıklama büyük bir beklenti yarattı.

Muhakkak ücret artışları konuşulacaktır. MHP Başkanı Bahçeli’nin bu çıkışı sonrası seyyanen zam yapılacak mı? İki lider arasında müzakere edilecek konular arasında.

Önemli bir tarihi kavşakta gerçekleşti. MHP lideri Bahçeli ile Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın görüşmesi. Cumhurbaşkanı Erdoğan dün 2 günlük NATO zirvesini tamamlayarak başkent Ankara’ya döndü. Baş başa görüşmeler gerçekleştirdi. Zirvenin yansımalarını her iki liderin ele almasını bekliyoruz.

Haberin Devamı

İsveç’in NATO üyeliğine ilişkin sürecin önünün açılmasına dair Türkiye’nin kısa süre içerisinde Meclis takvimini işletmesi bekleniyor. İsveç’in NATO üyeliğinin onaylanması ekim ayına mı kalacak? Cumhurbaşkanının kararı imzalanarak ne zaman gönderilecek? Cumhur İttifakı’nın Meclis’teki tavrı ne olacak? Görüşmede bu sorulara cevap aranacak.

Yerel seçimler gerçekleşecek. Ortak aday çıkarılacak mı? Hangi söylemler üzerine seçim çalışması kurulacak. Erdoğan, Bahçeli görüşmesinde yanıt aranacak. Önümüzdeki dakikalarda görüşmenin sonlanmasını bekliyoruz.”

Emekliye seyyanen zam olacak mı Erdoğan ve Bahçeliden sürpriz görüşme

MECLİS'TE GÖRÜŞME

TBMM Genel Kurulu’nda, memur ve emekli maaş artışının yanı sıra milyonları ilgilendiren pek çok düzenlemeyi bünyesinde barındıran AK Parti’nin torba kanun teklifinin görüşmeleri dün başladı.

Düzenlemenin bugün yasalaşması beklenirken, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin grup konuşmasında dile getirdiği memurlara verilmesi öngörülen 8 bin 77 liralık seyyanen zammın kök ücretlerine yansıtılması ve aynı tutarda emeklilere de seyyanen zam yapılması önerisinin ardından ise gözler NATO Zirvesi’nden dönen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a çevrildi.

Teklifin herhangi bir değişiklik yapılmadan aynen yasalaşması durumunda, tüm kamu personeline 8.077 TL seyyanen ödeme yapılacak. En düşük memur maaşı 22 bin 17 liraya yükselecek. Emekli Sandığı, Bağ-Kur ve SSK emeklilerinin aylıkları ise yüzde 25 oranında zamlanacak. Ancak yüzde 25’lik zam daha önce 5 bin 500 liradan 7 bin 500 liraya çıkarılan en düşük emekli aylığına uygulanmayacak.

Haberin Devamı

‘ÖNERGEYİ DESTEKLERİZ’

Genel Kurul’da dün teklifin görüşmelerine geçilmeden önce İYİ Parti Grup Başkanvekili Müsavat Dervişoğlu, MHP liderinin açıklamalarını hatırlatarak, “Muhterem genel kamu çalışanlarına verilmesi planlanan 8.077 lira ilave ek ödemenin emekliliğe de yansıyacak şekilde taban aylığa uygulanması gerektiğini ifade etmişlerdir. Bu öneriye yürekten katılıyoruz. MHP Grubu Genel Kurul görüşmelerinde bu yönde bir değişiklik önergesi verirse tereddütsüz destekleyeceğiz” dedi.

MHP'DEN BİR AÇIKLAMA DAHA

MHP Grup Başkanvekili Erkan Akçay da, “Toplumda gördüğümüz kadarıyla emeklilerimizin aylıklarında yapılan bu zam miktarı da yeterli bulunmamıştır, Sayın Genel Başkanımız da grup toplantısı konuşmasında ilk olarak ‘Memur maaşlarına ilavesi planlanan 8.077 liralık seyyanen artışın kök ücrete ve aynısıyla emekli maaşlarına yansıtılması beklentimiz ve talebimizdir’ demiştir. Elbette Hükûmet, Hükûmet yetkilileri, ilgili bakanlıklarla gerekli çalışmalar yapılacaktır, mütalaa edilecektir. Bütçe imkânları ve genel ekonomik çerçeve içerisinde bu dile getirilen görüşlerimiz de mutlaka dikkate alınacaktır. Biz de MHP Grubu olarak Sayın Genel Başkanımızın bu görüşleri doğrultusunda çalışmalarımıza devam edeceğiz” diye konuştu.

Haberin Devamı

AK PARTİ: ORTALAMA MEMUR MAAŞI 25.015 LİRA

AK Parti Grup Başkanvekili Abdulhamit Gül ise, “Genel Kurulumuzun iradesine sunulacak kanun teklifimizle birlikte en düşük memur maaşını 22.017 liraya yükseltiyoruz. Yine, ortalama memur maaşını 25.015 lira yapıyoruz. Kamu görevlilerimize 8.077 lira seyyanen zam getiriyoruz. Yine, konut kiralarına yapılacak zam oranının yüzde 25 olarak belirlenmesi, yüzde 25 oranından fazla olmaması şeklinde bir düzenlemeyi Genel Kurulun iradesine sunuyoruz” açıklamasını yaptı.