Geri Dön
GündemErgene 24 saat canlı izlenecek

Ergene 24 saat canlı izlenecek

TBMM’ye sunulan ‘Ergene’ raporuna göre, Ergene Havzası’nın 7 gün 24 saat canlı izleneceği, 15 ayaklı eylem planının aşama aşama tamamlanmakta olduğu kaydedildi

Ergene 24 saat canlı izlenecek

Önder Yılmaz - Tarım Bakanlığı’nın TBMM’ye sunduğu, “Ergene Raporu”na göre, Ergene Havzası 7/24 online olarak izlenecek. Bu çerçevede Ergene Havzası müşterek atıksu arıtma tesislerinde arıtılmış atıksuların Marmara Denizi’ne deşarjına ilişkin tesislerinin çıkışına “Sürekli Atık Su İzleme Sistemi”  (SAİS) kurulacak.

Bakanlığın, TBMM İklim Araştırma Komisyonu’na sunduğu raporda, Ergene için özel olarak hazırlanan 15 ayaklı eylem planının uygulamasının aşama aşama tamamlanmakta olduğu kaydedildi. Raporda yer alan veriler ve tespitler özetle şöyle:

395 kilometrelik dere ve dere yatağı ıslahı yapıldı. Nüfusu 10 binin üzerinde olan 13 yerleşim yerinin atık sularının arıtılmadan doğrudan Ergene Nehrine deşarjı, 13 belediyenin kanalizasyon ve kollektör hatları tamamlanarak engellendi. Dağınık haldeki münferit sanayi tesisleri, OSB’ler kurularak ıslah edildi.

Sanayi tesislerinden kaynaklanan ve arıtılmadan Ergene Nehri ile yan kollarına boşaltılan atık sular arıtıldı. Beş tesisten dördü tamamlandı, Velimeşe arıtma tesisinin yapımı devam ediyor. Arıtma tesislerinde arıtılan atık sular, Marmara denizine boru hattı ile derin deniz boşaltması gerçekleştirilecek. Batı hattının Ergene 1-2 tünelleri 2021 yılı sonunda hizmete alınacak.

Meriç-Ergene Nehri üzerine 11 online izleme istasyonları kuruldu. Ergene Havzası müşterek atık su arıtma tesislerinde arıtılmış suların Marmara Denizi’ne boşaltılmasına ilişkin olarak tesislerin çıkışına, “Sürekli Atık Su İzleme Sistemi”     (SAİS) kurulacak.

Erken uyarı sistemi

Hayata geçirilen tedbirler neticesinde Ergene Nehri’nde kirlililiğin en yoğun olduğu İnanlı mevkiinde Kimyasal Oksijen İhtiyacı değeri 800 miligram litreden 200 miligram litre mertebesine indi. Havzada yaşanan taşkınları önlemek için erken uyarı sistemi kuruldu. 11 akım gözlem ve 41 meteoroloji gözlem istasyonu oluşturuldu.

Denetimler sıklaştırıldı ve havza genelinde 2020 sonuna kadar toplam 32 bin 171 denetim yapılırken, 212 faaliyet durdurma ve 93 milyon TL idari ceza uygulandı. Deşarj standartları sıkılaştırıldı. 23 tesiste renk standardı uygulamaya başlandı.

Eroğlu: Dünyaya örnek olacak

TBMM İklim Komisyonu Başkanı, Eski Orman Bakanı Veysel Eroğlu, 15 başlıktan oluşan Ergene Eylem Planı’nın 9,5 milyar TL maliyeti olduğunu söyledi. Eroğlu, “Ergene’yi kurtarma projesi dünyaya örnek proje olacak” dedi.

 

 

Sağlık Bakanlığı duyurdu: 5 milyon doz Sinovac aşısı Türkiye'ye ulaştıSağlık Bakanlığı, THY kargo uçağı ile Çin'den yola çıkan 5 milyon doz Sinovac aşısının bugün Türkiye'ye ulaştığını bildirdi. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, aşı randevularında yaş sınırının 30'a indiğini açıkladı. Öte yandan Bakan Koca'dan aşılarla ilgili randevu uyarısı geldi.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Türkiye’nin haber yaşam platformu Milliyet Dijital yenilendi!

Uygulama ile devam et, gündemi kaçırma!

Şimdi DeğilHemen Keşfet