Geri Dön
GündemEşini bıçaklayan kocanın pişkinliği

Eşini bıçaklayan kocanın pişkinliği

Uşak’ta eşini bıçakladığı için tutuklanan İbrahim Yörük, tahliye edilince haberi yazan muhabirimizi arayarak, ‘Evet bıçakladım ama sorun, neden bıçakladım’ dedi.

Eşini bıçaklayan kocanın pişkinliği

Uşak’ta geçtiğimiz yaz eşi Fatma Yörük’ü dört çocuğunun gözü önünde beş yerinden bıçaklayan İbrahim Yörük, yaklaşık sekiz ay tutuklu kaldıktan sonra serbest kaldı ve ilk işi haberi yapan muhabirimiz Çiğdem Yılmaz’ı aramak oldu. Yılmaz’a “Evet, eşimi bıçakladım ama sorun, neden bıçakladım” diyen İbrahim Yörük, haberin milliyet.com.tr’den kaldırılmasını istedi.

Eşi tarafından bıçaklanan Fatma Yörük ise “Çocuklarımın baskısı nedeniyle şikâyetimden vazgeçtim. Serbest kalacağını düşünmedim. Böyle olacağını bilseydim vazgeçmezdim, pişmanım” dedi.

‘Kızını bıçakladım’

Uşak’ta yaşayan Fatma Yörük (36), geçtiğimiz haziran ayında yaklaşık iki yıldır ayrı yaşadığı ve ayrılmak istediği eşi İbrahim Yörük tarafından dört çocuğunun gözü önünde defalarca bıçaklanmıştı. İbrahim Yörük, daha sonra kayınvalidesini arayıp “Kızını bıçakladım” demişti. Olaydan bir gün sonra da gözaltına alınan Yörük tutuklanmıştı. “Ölümden döndüm” diye isyan eden Fatma Yörük, yaşadıklarını Milliyet’e şu sözlerle anlatmıştı:      

“İbrahim ile 17 yıllık evliyiz. Evlendikten bir süre sonra şiddet görmeye başladım. Son birkaç yıldır bu şiddet daha da arttı. Ayrılmaya karar verdim. Bu kararımdan dolayı da şiddet gördüm. Defalarca gidip şikâyetçi oldum. 1.5 yıldır resmi olarak boşanmasak da ayrı yaşıyoruz. Ama bu süre içinde de tehditleri devam etti. Bir kez yine yaşadığım eve gelip, evin bütün cam ve çerçevelerini kırdı, beni bıçaklamak istedi. Karakola gidip şikâyetçi oldum. Bir şey değişmedi, her seferinde ifadesi alınıp serbest bırakıldı.

Serbest bırakılınca can güvenliğim olmadığı için uzaklaştırma kararı aldırdım. Uzaklaştırma kararı 13 Haziran’da sona erdi. Pazartesi günü gidip yeniden uzaklaştırma çıkartacaktım. 20 Haziran’da da başıma bu olay geldi. Eve çocuklarını görmeye geldiğini söyledi. Yine bana hakaret etti. Sonra beni çocuklarımın gözü önünde bıçaklamaya başladı. Ben de yanımdan biber gazımı hiç ayırmam. Bıçaklamaya başlayınca, suratına biber gazı sıktım. Biber gazı olmasaydı beni öldürmüştü. Ölümden döndüm.”

‘Aslı öyle değil’miş!

Fatma Yörük’ü bıçaklayan İbrahim Yörük’ün iki ay önce tahliye olduğu ortaya çıktı. Eşini bıçakladığı için aylardır cezaevinde tutuklu bulunan Yörük, bıçaklama haberini yapan Milliyet muhabiri Çiğdem Yılmaz’ı arayarak, “Fatma Yörük ilgili haberi siz yapmışsınız. Eşimi bıçakladım ama haberin aslı öyle değil” diyerek olayı meşrulaştırmak için bahaneler uydurdu. Yörük, haberin milliyet.com.tr’den kaldırılmasını da istedi.

Bunun üzerine Çiğdem Yılmaz’ın ulaştığı Fatma Yörük ise “Olaydan sonra anlattıklarımın hepsi doğruydu. Çocuklarımın baskısıyla şikâyetimden vazgeçtim. Ama şikâyetimde vazgeçtiğimde, hemen serbest kalacağını düşünmedim. Adliyeye dilekçe yazmaya gittiğimde oradaki avukatlara da sordum. Onlar da bana, ‘Yaralama belden yukarı olduğu için tahliye olmaz’ dedi. Böyle olacağını bilseydim şikâyetimden vazgeçmezdim, pişmanım” dedi.

‘Mağdur odaklı düşünülmeli’

Avukat Kardelen Süreyya Yarli, olaya ilişkin, “Kadına yönelik şiddet vakalarında faillerin tahliye olduktan sonra kadınlara zarar verdikleri düşünüldüğünde devlet tarafından kadının güvenliği sağlanmadan failin tahliye edilmesi orantısız bir müdahale. Burada mağdurun can güvenliğini hiçe saymaktayız. Bu yüzden sadece şikâyet çekildi diye failin tahliye edilmesi vicdanen de doğru değil” dedi.

İran uyruklu mimar kadını dakikalarca darbettiSosyal medyada bir kullanıcı, annesi ve kendisinin 2 yıldır şiddete ve tehdite maruz kaldığını öne sürüp, darp görüntüleri paylaştı. Görüntülerde bir kadını tokat ve tekmelerle darp eden saldırganın, "Seni öldürsem de ben ceza yemem. Haberin olsun. Alacağım ceza en fazla 3-5 ay. Her şeyi göze alıyorum" sözleri dikkat çekti. Adana Valiliği, sosyal medyada yer alan görüntülerde şiddete uğrayan kadın hakkında "Önleyici tedbir kararı" uygulandığını, gözaltına alınan eşinin çıkarıldığı adli mercilerce tutuklandığını bildirdi.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Türkiye’nin haber yaşam platformu Milliyet Dijital yenilendi!

Uygulama ile devam et, gündemi kaçırma!

Şimdi DeğilHemen Keşfet