Geri Dön
GündemFotoğrafın hikayesi! Abramoviç'ten Cumhurbaşkanı Erdoğan'a çifte teşekkür

Fotoğrafın hikayesi! Abramoviç'ten Cumhurbaşkanı Erdoğan'a çifte teşekkür

İstanbul'daki Rusya-Ukrayna müzakeresine katılan Rus iş insanı Roman Abramoviç'in Cumhurbaşkanı Erdoğan ile yaptığı kısa görüşme dikkat çekti. CNN Türk o görüşmenin detaylarına ulaştı. Abramoviç, Cumhurbaşkanı Erdoğan'a neden teşekkür etti? Ankara Şehir Hastanesi'ne yolu neden düştü? İşte detaylar...

Rus iş insanı Roman Abramoviç'in, Dolmabahçe'deki toplantısında Cumhurbaşkanı Erdoğan ile sohbeti gündemde. O fotoğrafta Abramoviç'in Erdoğan'a teşekkür ettiği öğrenildi.

PEKİ TEŞEKKÜR NEDEN GELDİ?

CNN Türk'ün özel haberine göre, Rus milyarder, savaşın çıkması ile birlikte ilk günden bu yana hemen devreye girdi ve müzakereci rolü üstlendi. Putin ile de görüşen Abramoviç, iki taraf arasında müzakerelere ev sahipliği yapan Türkiye ile de diyalogu geliştirmeye başladı. Sık sık Türk yetkililer ile temas kurdu.

Fotoğrafın hikayesi Abramoviçten Cumhurbaşkanı Erdoğana çifte teşekkür

Mart ayının ilk haftası Abramoviç, Antalya Diplomasi Forumu öncesi Zelenskiy ile görüşmek üzere İstanbul'dan Kiev’e gitti. Zelenskiy ile görüştükten sonra kaldıkları evden ayrılırken gaz bombası patlaması sonucu Abramoviç'in de aralarında olduğu 4 kişi bu gazdan etkilendi.

Gözlerde ve ciltte yanma hissi ile birlikte rahatsızlık veren gazdan etkilenenler hemen Ankara'ya geldi. Uçak Ankara'ya gece yarısı indi ve gazdan etkilenenler Ankara Şehir Hastanesi'ne götürüldü. Hastanede özel bir bölümde tedavisi yapılan Abramoviç'in ismi de hastane kayıtlarında gizli tutuldu. Tedavilerinin ardından sabah saatlerinde heyet İstanbul'a döndü.

ABRAMOVİÇ İLE ERDOĞAN ARASINDAKİ GÖRÜŞME

Dışişleri yetkilileri başta olmak üzere Türk yetkililerle de sık sık temas halinde kaldı. Son olarak Dolmabahçe'deki müzakerelerde Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın'ın yanında görüldü. Erdoğan ile kısa görüşmesinde de savaşın sonlanması için attığı adımlara ve Türkiye'nin kendisine yönelik misafirperverliğine teşekkür ettiği öğrenildi.

"ZEHİRLENMEKTEN ÇOK KORKUYORDU"

Abramoviç'in zehirlendiği yönündeki iddialarla ilgili konuşan CNN Türk Londra Temsilcisi Metin Güneş, "Aslında Abramoviç 2006 yılından beri zehirlenmemek için aşırı güvenlik önlemleri alan birisi. Ancak bu hafta bu yönde haberler gündeme geldi. Bu ayın başlarında Kiev'de yapılan görüşme sonrasında Abramoviç ve iki üst düzey Ukraynalı üst düzey delegenin gözlerinde tahriş ve ciltlerinde soyulma olduğu anlaşıldı. Doktorlar bu duruma neyin sebep olduğunu anlayamadılar. Ama bir zehirlenme sonucu olduğunda hem fikirler. 2006 yılında da KGB ajanı Londra'da zehirlenmişti. O tarihten itibaren Abramoviç zehirlenmekten çok korkar oldu. O zamandan beri Chelsea kulübüne dışarıdan yiyecek ve içecek yasağı getirdi. Abramoviç'in her yiyeceğine koruması önceden bakıyordu. Dahası kendi özel aşcısı tarafından hazırlanmayan bir şeyi yememeye başladı. Dış maçlara özel aşçısıyla gitmesiyle biliniyor." dedi.

"ÖLÜYOR MUYUZ?"

Güneş, "Zehirlenme iddialarıyla ilgili başka ayrıntılar da gelmeye başladı. Abramoviç'in zehirlendiğiyle ilgili ilk belirtileri gösterdiği zaman 'ölüyor muyuz'dediği belirtiliyor." ifadelerini kullandı.

"BARIŞ GÖRÜŞMELERİNDE OLMASI ŞAŞIRTTI"

"Abramoviç İstanbul'daki barış görüşmelerine de katıldı." diyen Güneş, "Abramoviç, İstanbul'da hastanede tedavi görmek istediğine yönelik haberler var. Abramoviç'in barış görüşmelerinin tam ortasında bulunması birçok kişiyi şaşırttı. Geçtiğimiz yıllarda kendisini hırslı işadamlığından emekli etmişti, siyasi hırsları birisi olmayan birisi olarak konumlandırmıştı." şeklinde konuştu.

Fotoğrafın hikayesi Abramoviçten Cumhurbaşkanı Erdoğana çifte teşekkür

Dünyanın gözü dün Dolmabahçe'deki Cumhurbaşkanlığı Çalışma Ofisi'ndeki Rusya ve Ukrayna heyetlerinin yaptığı toplantıdaydı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Rusya ve Ukrayna heyetlerine toplantının açılışında bir konuşma yaptı.

DOLMABAHÇE'DEKİ UKRAYNA-RUSYA ZİRVESİ

Dün, Cumhurbaşkanlığı Dolmabahçe Çalışma Ofisi'nde 4 saatlik bir görüşme gerçekleştirdi. Görüşme sonrası her iki taraftan da peş peşe açıklamalar yapılırken Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu müzakere görüşmelerine ilişkin 'En anlamlı ilerleme bugün kaydedildi' dedi. 

4 saat süren görüşmede Ukrayna, Rusya'ya, askeri ittifaklara katılmayacağı ve tarafsız statüsünü koruyacağı yolunda güvence verdi, buna karşılık da garantör ülkelerin de dahil olduğu aşamalı bir güvenlik yapısı teklif etti. Ukrayna heyetinden David Arakhamia, aralarında Türkiye'nin de bulunduğu 9 ülkeyi garantör ülke olarak görmek istediklerini söyledi.

Kiev yönetiminin garantör olarak görmek istediği diğer ülkeler ABD, Çin, İngiltere, Fransa, Almanya, Polonya, Kanada ve İsrail. Arakhamia, "NATO'nun 5. maddesine benzer bir garanti istiyoruz. Ukrayna'ya bir saldırı olması durumunda üç gün içinde garantör ülkelerle istişareler başlayacak ve sonrasında diplomatik bir çözüm sağlanamazsa garantör ülkeler bize asker ve silah desteği sağlayabilecek" dedi.

Kiev yönetimi Ukrayna'da yabancı ülkelere ait askeri üslerin bulunmamasını kabul etti, Rusya'dan Avrupa Birliği'ne üye olmasına karşı çıkmamasını istedi. Ukrayna'nın teklifine göre, Kırım müzakereleri tam bir ateşkes ile başlayacak ve 15 yıla yayılacak. Donbas'ın statüsü için ise Zelenskiy ile Putin arasında görüşmeler yapılacak. Heyetlerin üzerinde anlaşacağı barış anlaşması Ukrayna'da referandumda oylanacak.