Geri Dön
GündemGönüllülere yerli aşı uygulanıyor

Gönüllülere yerli aşı uygulanıyor

TÜBİTAK Kovid-19 Türkiye Platformu çatısı altında geliştirilen ve Dünya Sağlık Örgütü’nün (DSÖ) aşı adayı listesinde yer alan virüs benzeri parçacıklara (VLP) dayalı aşı, Faz-2 aşamasında gönüllülere uygulanmaya başlandı.

Gönüllülere yerli aşı uygulanıyor

ANKARA Milliyet  - TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal, VLP temelli aşının, Faz-2 gönüllülerine uygulanması dolayısıyla Ankara Onkoloji Hastanesi’nde düzenlenen programa katıldı. Mandal, “Sağlık Bakanlığının ilgili kuruluşu Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumunca 2 gün önce Faz-2 çalışmasının başlatılması için onay verildi. Bugün de ilk gönüllülerimiz aşılanma sürecine başladılar” dedi. Platform olarak marttan itibaren başlatılan süreçte 436 araştırmacının 49 kurumdan bir araya gelerek 17 proje gerçekleştirdiklerinin altını çizen Mandal, bunların yedisinin aşı projesi olduğunu ifade etti. Mandal, “Bu çalışmalardan en önde gideni VLP aşısı. VLP, virüsü taklit eden yenilikçi bir aşı grubu. Biyoteknolojik içindeki en yenilikçi aşı gruplarından. VLP aşısını tasarımsal olarak çok daha etkin olmasını bekliyoruz. VLP aşımızın, İngiliz mutantına karşı geliştirilen versiyonu da Faz-2 aşamasında kullanılıyor olacak” dedi.

Aşının DSÖ listesinde yer aldığına dikkati çekerek, VLP aşısının İngiliz mutantına karşı geliştirilen bir versiyonunun da bu aşamada test edileceğini bildiren TÜBİTAK Başkanı Mandal, VLP aşısının varyasyonlar için çok hızlı bir şekilde geliştirilebileceğini ifade etti. Faz-2 çalışmasının Faz-1’den farklı olarak üç merkezde gerçekleştirileceğini belirten Mandal, Ankara Onkoloji Hastanesi’nin yanı sıra Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi ve Yedikule Göğüs Hastalıkları Hastanesi’nde çalışmalar yürütüleceğini bildirdi. Mandal, inaktif aşısının da temmuzun ortasında Faz-2 aşamasına gelmiş olacağını dile getirdi.

 

Erzurum'da çığ felaketi! Acı haber geldi...
İstanbul Valisi duyurdu! İşte yasağın biteceği saat...
Fatma Girik son yolculuğuna uğurlandı!
Film gibi operasyon! Gizlenmeye çalıştı, yara izi ele verdi
Asgari ücretin üzerinde çalışanlar dikkat! Maaş tabloları ortaya çıktı
Kritik senaryo! Gram altın yıl içerisinde...
Acun, Süper Lig efsanesini getirdi! Fotoğraf basına sızdı
Sosyal medyada tehlikeli tarif! 1 litre sütten 'kaşar peyniri' yapanlar...
Hablemitoğlu'nun suikastının katil zanlısı Türkiye'ye getirildi!
Bircan Bali gözyaşlarıyla anlattı! Mahmutyazıcıoğlu'nun son sözleri
F.Bahçe ilk transferini bitirdi! Duyurdular, 1.5 milyon euro bonservis
İsrailli haham Türkiye'ye iş gezisinde kendini camide buldu!
Psikopat adam hayatını kararttı! 100 kilometre hızla giden araçtan dışarı attı
Acılı gününde ısrarla para istedi mi? 'Külah varsa ona anlatsın'
Kuyumcularda altın günleri başladı!

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler