Tübitak

Tübitak

Son dakika TÜBİTAK haberleri ile ilgili Milliyet'e eklenen tüm haberler bu sayfada yer almaktadır. Geçmişte yaşanan TÜBİTAK gelişmeleri, bugün yaşanan en flaş gelişmeler ve çok daha fazlası sürekli güncel olan TÜBİTAK haber sayfamızda...

Tübitak

haber başlıkları altta listelenmiştir. Son dakika haberleri de dahil olmak üzere şu ana kadar eklenen toplam 2.754 tubitak haberi bulunmuştur.
'Serviler dikilse felaket olmazdı'
'Serviler dikilse felaket olmazdı'Servi ağacının en zor yanan 10 tür arasında olduğuna vurgu yapan Prof. Dr. Tuncay Neyişçi, “35 yıldır söylediklerimiz ve projelerimiz dikkate alınsaydı bu felaket yaşanmazdı” dedi.
3.08.2021Gündem
‘TÜBİTAK’ın teşvikleri sanayi için kaldıraç’
‘TÜBİTAK’ın teşvikleri sanayi için kaldıraç’İstanbul Sanayi Odası (İSO) Yönetim Kurulu Başkanı Erdal Bahçıvan, TÜBİTAK’ın Ar-Ge teşviklerinin sanayi üretimi açısından kaldıraç etkisi yaptığını söyledi.
30.07.2021Ekonomi
İlim Yayma Ödülleri başvuruların bitimine günler kala son adaylarını bekliyor
İlim Yayma Ödülleri başvuruların bitimine günler kala son adaylarını bekliyorİlim Yayma Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı Erdoğan, bilimsel çalışmaları ve araştırmaları desteklemek amacıyla düzenlenen İlim Yayma Ödülleri'ne adaylık için son başvuru tarihi olan 31 Temmuz öncesi, bilim dünyasına çağrıda bulundu.
28.07.2021Gündem
Fizik Olimpiyatı’na damga vurdular
Fizik Olimpiyatı’na damga vurdularTÜBİTAK’ın Uluslararası Fizik Olimpiyatları (IPhO) için oluşturduğu Milli Takım’ın büyük çoğunluğunda Bahçeşehir Koleji Fen ve Teknoloji Lisesi’nden öğrenciler yer alıyor.
28.07.2021Eğitim
Nakil bekleyenler pandemi mağduru
Nakil bekleyenler pandemi mağduruKovid-19 salgını ve döviz kurundaki artış, kalp nakli bekleyen hastaların yaşamını tehdit ediyor.
27.07.2021Gündem
TÜBİTAK 128 personel alacak
TÜBİTAK 128 personel alacakTürkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) Bilişim ve Bilgi Güvenliği İleri Teknolojiler Araştırma Merkezinde (BİLGEM) 128 personel istihdam edilecek.
26.07.2021Ekonomi
Sakız ağaçlarına ilk  çiziği Başkan Oran attı
Sakız ağaçlarına ilk çiziği Başkan Oran attı40 yılın aradan sonra Çeşme’de sakız üretimin artırılması amacıyla hazırlanan “Çeşme’den Sakız Damlıyor” projesi kapsamında bu yıl üçüncü kez sakız ağaçlarının hasada hazırlık töreni gerçekleştirildi.
26.07.2021Ege
TÜBİTAK desteğiyle süper alaşımları üretebilen yerli cihaz geliştirildi
TÜBİTAK desteğiyle süper alaşımları üretebilen yerli cihaz geliştirildiSivas Bilim ve Teknoloji Üniversitesinde (SBTÜ), medikal, savunma, havacılık ve otomotiv sanayinde kullanılan süper alaşımları üreten yüzde 100 yerli cihaz geliştirildi.
18.07.2021Teknoloji
Çarşı davası yeniden başladı
Çarşı davası yeniden başladıYargıtay beraat kararlarını bozmasının ardından Gezi Parkı olaylarına ilişkin Beşiktaş'ın taraftar grubu Çarşı üyelerinin de aralarında bulunduğu 35 sanığın yargılanmasına başlandı. Duruşmaya katılan sanıklar ve avukatları, mahkemenin eski kararında direnmesini ve bozma kararına uymamasını talep etti.
12.07.2021Gündem
'Telafi, okullar açılınca da sürecek'
'Telafi, okullar açılınca da sürecek'Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, 6 Eylül’de okullar açıldığında telafi eğitiminin süreceğini, ailenin talebiyle ilköğretimde öğrencinin sınıf tekrarı yapabileceğini söyledi. Tarım çalışanlarının yoğun olduğu bölgelere mobil okullar kuracaklarını belirten Selçuk, yerel yerleştirmede eşitlik olması durumunda öğrencilerin tümünün kaydının yapılacağını kaydetti.
12.07.2021Eğitim
TÜBİTAK'ta geliştirilen 'uzay kalifiye güneş paneli' kullanıma hazır
TÜBİTAK'ta geliştirilen 'uzay kalifiye güneş paneli' kullanıma hazırTÜBİTAK MAM tarafından tasarlanıp üretilen uzay kalifiye güneş paneli, yüksek çözünürlüklü yer gözlem uydusu İmece'ye güç sağlayacak.
7.07.2021Teknoloji
‘Başarı hikâyelerini  gençlerle yazacağız’
‘Başarı hikâyelerini gençlerle yazacağız’Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, “Nasıl ki insansız hava araçlarındaki başarımız tüm dünyanın gündemindeyse tüm yenilikçi alanlarda da iddiamızı kanıtlayacak başarı hikayelerini gençlerimizle yazacağız” dedi.
7.07.2021Siyaset
Son dakika... Yerli aşı Faz-2 aşamasında gönüllülere uygulanmaya başladı
Son dakika... Yerli aşı Faz-2 aşamasında gönüllülere uygulanmaya başladıKOVİD-19'a karşı yerli olarak geliştirilen VLP temelli aşının Faz-2 aşaması İstanbul'da gönüllülere uygulanmaya başlandı. Bugün 12 gönüllünün aşılanacağını belirten Doç. Dr. Çınarka, "1'inci fazı 38 gönüllü ile başarılı bir şekilde bitmişti. Şimdi 2'nci fazdayız. Buna Ankara'da başlanmıştı" dedi.
5.07.2021Gündem
DEÜ-EGİAD imzası İzmir’e yarayacak
DEÜ-EGİAD imzası İzmir’e yarayacakDokuz Eylül Üniversitesi Teknoloji Transfer Ofisi (DETTO) ve Ege Genç İnsanları Derneği (EGİAD) arasında işbirliği protokolü imzalandı.
5.07.2021Ege
Son dakika haberi: Gençlerle buluşan Erdoğan'dan dikkat çeken 'Kanal İstanbul' açıklaması
Son dakika haberi: Gençlerle buluşan Erdoğan'dan dikkat çeken 'Kanal İstanbul' açıklamasıGelen son dakika haberine göre; Cumhurbaşkanı Erdoğan Millet Kütüphanesi'nde doktora öğrencileri ile bir araya geldi, soruları yanıtladı. Bir Öğrencinin Kanal İstanbul projesiyle ilgili sorusuna yanıt veren Erdoğan, "11 yıllık bir proje. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı döneminde attığım adım. Kanal İstanbul ile ilgili bir adım atmamız şart. İstanbul doğası çevre katliamı için tehdit." dedi. Ayrıca Erdoğan, ileride yaşanacak deprem riskini de Kanal İstanbul'un her iki tarafına güvenilir yatay mimarın olacağı, yeni yerleşim yerleri kurarak, Avcılar gibi riskli bölgelerde yaşayanları güvenli bölgelere taşınmasının önemini anlattı. Erdoğan yerli aşı TURKOVAC ile ilgili müjdeli tarihi de açıkladı. İşte detaylar...
2.07.2021Siyaset
Müsilaj öğrencilerin geliştirdiği insansız su altı aracıyla görüntülendi
Müsilaj öğrencilerin geliştirdiği insansız su altı aracıyla görüntülendiYıldız Teknik Üniversitesi (YTÜ) bünyesinde farklı disiplinlerden araştırmacıların yer aldığı, yerinden örnekleme yapılarak müsilaj sorununun tanımlanması, boyutlarının ortaya konulması ve çözüm üretilmesi amacıyla yürütülen proje kapsamında, çeşitli mühendislik fakültelerinden öğrencilerin geliştirdiği insansız su aracı "Arat" ile Kocaeli'nin Darıca açıklarında 55 metre derinliğe inilerek inceleme yapıldı.
1.07.2021Teknoloji
Veri merkezi yatırımları öncelikli yatırımlar kapsamına alındı
Veri merkezi yatırımları öncelikli yatırımlar kapsamına alındıVeri merkezi yatırımları öncelikli yatırımlar arasına alınırken çevre yatırımlarının da kapsamı genişletildi.
29.06.2021Ekonomi
‘Hedefimiz 10 ülke arasına girmek’
‘Hedefimiz 10 ülke arasına girmek’Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, TÜRKSAT 5A Uydusu Hizmete Alma Töreni’nde, “Türksat 6A uydumuzu önümüzdeki yıl uzaya fırlatmayı planlıyoruz. Böylece Türkiye dünyada haberleşme uydusu üretebilen 10 ülke arasına girecektir” diye konuştu
29.06.2021Siyaset
Dünya ikincisi oldu
Dünya ikincisi olduUluslararası Gelecek Problemleri CProgramı (FPSPI) Tuulusal finallerinde şampiyon olan ve Amerika’da dünya derecesi elde eden, 29 Mayıs Bornova Koleji ortaokul öğrencileri bu yıl da Türkiye’nin göğsünü kabartmayı başardı.
28.06.2021Ege
Şanlıurfa'da 5 projenin toplu açılışı ve temel atma töreni yapıldı
Şanlıurfa'da 5 projenin toplu açılışı ve temel atma töreni yapıldıSanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Şanlıurfa'da Bakanlıkça desteklenen 67 milyon liralık 5 projenin toplu açılışını ve temel atma törenini gerçekleştirdi.
27.06.2021Ekonomi
Gönüllülere yerli aşı uygulanıyor
Gönüllülere yerli aşı uygulanıyorTÜBİTAK Kovid-19 Türkiye Platformu çatısı altında geliştirilen ve Dünya Sağlık Örgütü’nün (DSÖ) aşı adayı listesinde yer alan virüs benzeri parçacıklara (VLP) dayalı aşı, Faz-2 aşamasında gönüllülere uygulanmaya başlandı.
27.06.2021Gündem
TÜBİTAK'a personel alınacak
TÜBİTAK'a personel alınacakBasın İlan Kurumu'nun ilan portalı ilan. gov. tr'de yer alan duyuruya göre istihdam edilmek üzere kamu personeli alımı yapılacak.
26.06.2021Ekonomi
12 projeye TÜBİTAK’tan destek geldi
12 projeye TÜBİTAK’tan destek geldiİZMİR Ekonomi Üniversitesi (İEÜ) öğrencilerinin hazırladığı 12 proje, TÜBİTAK’ın gençleri bilimsel çalışmalara teşvik etmek amacıyla uyguladığı ‘2209-A Araştırma Projeleri Destekleme Programı’ kapsamında destek almaya hak kazandı.
21.06.2021Ege
İzmir, TÜBİTAK’ın ödüllerini topladı
İzmir, TÜBİTAK’ın ödüllerini topladıLise Öğrencileri Proje Yarışması’nda ödüle layık görülen 18 genci kutlayan Vali Köşger, “Kentimizin, eğitim başta olmak üzere Türkiye’ye emsal teşkil etmesi için çalışıyoruz” dedi
18.06.2021Ege
İki lise öğrencisi birinci olmuştu şimdi İsveç'e gidiyorlar
İki lise öğrencisi birinci olmuştu şimdi İsveç'e gidiyorlarAydın Fen Lisesinden iki öğrencinin evlerdeki su kullanım miktarını düşürmek için tesisata bağlanan cihazlar ve mobil uygulamayla geliştirdiği sistem, Türkiye Gençler Su Ödülü Proje Yarışması'ndaki birinciliğin ardından şimdi de İsveç'te yarışacak.
16.06.2021Teknoloji

Benzer Haber Etiketleri

TÜBİTAKizmiregegazeteekonomi

Tübitak ile ilgili olan tüm haber başlıklarını şu an bulunduğunuz sayfa üzerinden takip edebilirsiniz. Haberlerin detaylarını okumak isterseniz haber başlıklarına tıklayabilir, daha eski gelişmeleri görmek isterseniz ise sayfanın altında yer alan sayfa numaralarına tıklayabilirsiniz.