Tübitak

Tübitak

Son dakika TÜBİTAK haberleri ile ilgili Milliyet'e eklenen tüm haberler bu sayfada yer almaktadır. Geçmişte yaşanan TÜBİTAK gelişmeleri, bugün yaşanan en flaş gelişmeler ve çok daha fazlası sürekli güncel olan TÜBİTAK haber sayfamızda...

Tübitak

haber başlıkları altta listelenmiştir. Son dakika haberleri de dahil olmak üzere şu ana kadar eklenen toplam 3.080 tübitak haberi bulunmuştur.
Bakan Kacır açıkladı! 182 girişime toplam 590 milyon liralık yatırım
Bakan Kacır açıkladı! 182 girişime toplam 590 milyon liralık yatırımTürkiye inovasyon haftası programı ödül törenine katılan Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, "Teknoloji ve inovasyon fonu, bölgesel kalkınma fonu, bölgesel girişim sermayesi fon çağrıları ve Bilişim Valisi Girişim Sermayesi Yatırım Fonu ile 152 milyon lirası, 16 yatırım fonu aracılığıyla olmak üzere 182 girişime toplam 590 milyon lira yatırım yaptık. Bu fonlar, oluşturdukları kaldıraç etkisiyle girişimlerimizin 23 milyar lira sermaye kaynağına erişimini sağladı" dedi.
25.11.2023Ekonomi
Gök Vatan’a ‘Siper’ koruması geliyor
Gök Vatan’a ‘Siper’ koruması geliyorTürkiye, Gök Vatan olarak ifade edilen hava sahasını savaş uçakları, balistik füzeler, seyir füzeleri, SİHA ve İHA sürüleri gibi hava tehditlerine karşı milli üretim Siper Uzun Menzilli Bölge Hava ve Füze Savunma Sistemi ile koruyacak.
25.11.2023Gündem
YÖK Başkanı Özvar'dan burs açıklaması
YÖK Başkanı Özvar'dan burs açıklamasıYÖK Başkanı Prof. Dr. Erol Özvar, "Öğrencilere ödenecek aylık burs miktarı üst sınırının, tezli yüksek lisans öğrencileri için 2 bin 550 TL’den 6 bin TL’ye, doktora öğrencileri için de 3 bin 825 TL’den 9 bin TL’ye çıkarılmasına karar verilmiştir” dedi.
21.11.2023Ekonomi
Körfezde yaşam canlanıyor
Körfezde yaşam canlanıyorİZSU ve TÜBİTAK Marmara Araştırma Merkezi’nin yürüttüğü çalışma, İzmir Körfezi’ndeki iyileşmeyi gözler önüne serdi.
28.10.2023Ege
Bakan Kacır duyurdu: Milli işletim sistemi Pardus'tan '100'üncü yıl' özel sürümü
Bakan Kacır duyurdu: Milli işletim sistemi Pardus'tan '100'üncü yıl' özel sürümüSanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, milli işletim sistemi Pardus'un, Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluşunun 100'üncü yılını onurlandırmak amacıyla özel olarak 'Pardus 23' sürümü tasarladığını duyurdu.
28.10.2023Ekonomi
Kent içi toplu ulaşıma konforlu çözüm: Marmaray
Kent içi toplu ulaşıma konforlu çözüm: MarmarayMarmaray’ın açıldığı 29 Ekim 2013 tarihinden Ekim 2023 tarihine kadar 1 milyar yolcuya ulaştı. Gayrettepe-İstanbul Havalimanı metro hattının Kağıthane Havalimanı arası 21 Ocak 2023 tarihinde tren işletmeciliğine açıldı. Açılından bu güne kadar 3 milyon 700 bin yolcu taşındı.
28.10.2023Ekonomi
Astrofizikçi Dr. John C. Mather evrenin sırlarını açıklıyor
Astrofizikçi Dr. John C. Mather evrenin sırlarını açıklıyorAmerikan Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi’nin (NASA) öncülüğünde geliştirilen, erken evreni gözlemleyen James Webb Uzay Teleskobu’nun sunduğu veriler, tüm dünyada merakla takip ediliyor.
23.10.2023Eğitim
Bakan Kacır: '25 yeni proje için çalışmalarımızı sürdüreceğiz'
Bakan Kacır: '25 yeni proje için çalışmalarımızı sürdüreceğiz'Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, "Teknofestler ile toplumsal bir seferberlik ruhu anlayışı gelişiyor. Milli öz güvenimiz yeniden diriliyor. Teknofestler genç nüfusun potansiyelini sahada göstermesini sağlıyor" dedi.
19.10.2023Ekonomi
7 bin rakibini geride bıraktı! Dünyanın en iyi 50 öğretmeninden biri seçildi
7 bin rakibini geride bıraktı! Dünyanın en iyi 50 öğretmeninden biri seçildiErzurumlu Tuba Dumlu Güler (39), '2023 Global Teacher Prize' yarışmasında, 130 ülkeden 7 bin rakibini geride bırakıp dünyanın en iyi 50 öğretmeni arasına girdi.
3.10.2023Eğitim
Sanayi Bakanı Kacır duyurdu! TÜBİTAK bursları yükseltildi
Sanayi Bakanı Kacır duyurdu! TÜBİTAK bursları yükseltildiTEKNOFEST üçüncü gününde büyük heyecanla sürüyor. TEKNOFEST'e katılan Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır burs programı ile ilgili önemli bir açıklama yaptı.
29.09.2023Ekonomi
Bakan Kacır'dan istihdam açıklaması!
Bakan Kacır'dan istihdam açıklaması!Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, "Bugüne kadar gıda ürünleri imalatına yönelik olarak 4 bin 800 yatırıma teşvik belgesi düzenledik. Bu belgeler kapsamında 285 milyar lira sabit yatırımla 140 bin kişiye istihdam sağladık. Ayrıca, gıda sektöründe; TÜBİTAK'la son 5 yılda 848 projeye ve binden fazla kişiye yaklaşık 850 milyon liradan fazla destek verdik. Kalkınma ajanslarımızla yürüttüğümüz 310 projeye 2,6 milyar liralık destek sağladık, 5,5 milyar liralık yatırım hacmi oluşturduk" dedi.
26.09.2023Ekonomi
Bir damlası bile yeter! İbn-i Sina'nın önerdiği mis kokulu lavantanın mucizesi
Bir damlası bile yeter! İbn-i Sina'nın önerdiği mis kokulu lavantanın mucizesiBirçok bitki ve baharatın yağları kişisel bakımda ya da sağlıklı yaşam programları içinde kullanılıyor. Gün geçtikçe faydalarıyla gündeme gelen bu yağların en güzel kokulu Lavanta ise bambaşka şekilde hayatınızı etkiliyor. Lavanta yağının birkaç mucize faydası ve kullanım alanı ise haberimizde.
22.09.2023Genel Sağlık
Bakan Yardımcısı Zekeriya Coştu: Türkiye son 20 yılda çok önemli bir ilerleme kaydetti
Bakan Yardımcısı Zekeriya Coştu: Türkiye son 20 yılda çok önemli bir ilerleme kaydettiTÜBİTAK Fen Lisesi 2023-2024 eğitim öğretim yılı açılış törenine katılan Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Zekeriya Coştu, “Türkiye son 20 yılda çok önemli bir ilerleme kaydetti. Her alanda ama özellikle teknolojide çok önemli bir ilerleme kaydetti ve bir kırılma noktasına geldi. O kırılma noktası da tam olarak Cumhuriyetimizin yüzüncü yılına yani 2’nci yüzyıla tekabül etti” dedi.
18.09.2023Gündem
Saç ekimi için 24 saat uçan var
Saç ekimi için 24 saat uçan varSağlık turizminde büyük atılım yapan Türkiye’ye özellikle saç ekimi için dünyanın her yerinden insanlar geliyor. İstanbul saç ekimi turizminin merkezi konumunda. Kentin sokakları saçları kazınmış Asya ve Avrupalılarla dolu
3.09.2023Gündem
TÜBİTAK destek limitleri arttı
TÜBİTAK destek limitleri arttıSanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) Teknoloji ve Yenilik Destek Programları Başkanlığı’nca (TEYDEB) yürütülen destek programları üst limitlerinin artırıldığını açıkladı.
21.08.2023Gündem
Bakan Kacır duyurdu! TÜBİTAK destekleri iki katına çıkarıldı
Bakan Kacır duyurdu! TÜBİTAK destekleri iki katına çıkarıldıSanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, TÜBİTAK Teknoloji ve Yenilik Destek Programları Başkanlığı (TEYDEB) tarafından yürütülen destek programlarında limitlerin artırıldığını duyurdu. Kacır, "Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı olarak girişimcilik ekosisteminin önünü açmaya devam edeceğiz” açıklamasını yaptı.
20.08.2023Ekonomi
Konya'ya metro müjdesi! İlk kazma bu yıl vuruluyor
Konya'ya metro müjdesi! İlk kazma bu yıl vuruluyorBakan Uraloğlu, Konya'ya yapılacak olan metroyla ilgili çalışmaların sürdüğü müjdesini verdi.
17.08.2023Ekonomi
TÜBİTAK'ta ormanlık alanda yangın
TÜBİTAK'ta ormanlık alanda yangınKocaeli'nin Gebze ilçesi TÜBİTAK'ta bulunan ormanlık alanda yangın çıktı. Olay yerine çok sayıda itfaiye ekipleri sevk edildi.
17.08.2023Haberler
TÜBİTAK'ta ormanlık alanda yangını kontrol altına alındı
TÜBİTAK'ta ormanlık alanda yangını kontrol altına alındıKocaeli'nin Gebze ilçesi TÜBİTAK'ta bulunan ormanlık alanda Bolu’nun ise Mudurnu ilçesinde orman yangını çıktı. 70 personelin havadan ve karadan yaklaşık 2 saat süren müdahalelerinin ardından kontrol altına alındı.
17.08.2023Gündem
Gökyüzünden taş yerden para yağdı
Gökyüzünden taş yerden para yağdıPerseid göktaşı yağmuru, Türkiye’de turizm hareketine dönüştü. İstanbul’daki etkinlik için kişi başı 799 TL ödendi. Antalya’da meteor yağmuru izlemenin kişi başı bedeliyse 375 liraydı.
14.08.2023Gündem
Perseid meteor yağmuru heyecanı! Binlerce kişi toplandı
Perseid meteor yağmuru heyecanı! Binlerce kişi toplandıKaracabey'de binlerce kişi yılın en etkileyici perseid meteor yağmurunu izlemek için bir araya geldi. Kayseri ve Antalya'da da binlerce kişi perseid meteor yağmurunu izlemek için akın etti.
13.08.2023Gündem
Bakan Kacır ay programını açıkladı: İki aşamalı hedefimiz var
Bakan Kacır ay programını açıkladı: İki aşamalı hedefimiz varGökyüzü gözlem etkinliği Antalya'nın Saklıkent ilçesinde başladı. 1000 kişinin katılacağı bir etkinlik düzenliyor. Sanayi ve Teknoloji Bakanı Farih Kacır ve Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın Bak da etkinliğe katıldı. Bakan Kacır, CNN TÜRK canlı yayınında yaptığı açıklamalarda "Biz ay misyonunu kendi yerli ve milli imkanlarımızda tasarladığımız ve geliştirdiğimiz bir uzay aracıyla gerçekleştirmek hedefliyoruz. 10 yıllık bir milli uzay programımız var. Bunun içinde ay programı var ve ay programının iki aşamalı hedefleri var."dedi.
10.08.2023Haberler
Bakan Kacır: 'Kamu Yapay Zeka Ekosistemi- 2023 Çağrısı' başvuruya açıldı
Bakan Kacır: 'Kamu Yapay Zeka Ekosistemi- 2023 Çağrısı' başvuruya açıldıSanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu'nun (TÜBİTAK) Kamu Kurumları Araştırma ve Geliştirme Projelerini Destekleme Programı kapsamında 'Kamu Yapay Zeka Ekosistemi-2023 Çağrısı'nın başvuruya açıldığını duyurdu.
1.08.2023Ekonomi
Bakan Uraloğlu: Tüm enerji bedel ödenmeksizin karşılanacak
Bakan Uraloğlu: Tüm enerji bedel ödenmeksizin karşılanacakUlaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, “Projemizde herhangi bir kamu bütçesi kullanmadık. İşletme süresi boyunca güncel enerji fiyatı üzerinden yüzde 13 indirim uygulanacak. Karayolları 11. Bölge Müdürlüğü’müzün tüm enerjisi herhangi bir bedel ödemeksizin bu santralden karşılanacak. Enerji giderlerinin azaltılmasına önemli katkı sağlayacak” dedi.
27.07.2023Ekonomi
‘Türksat-6A 8 ay sonra uzaya gönderilecek’
‘Türksat-6A 8 ay sonra uzaya gönderilecek’Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, ilk yerli haberleşme uydusu Türksat-6A’ya ilişkin “Sözü aldık. İnşallah 2024 Mart’ta başarıyla uzaya göndereceğiz” dedi.
25.07.2023Gündem

Benzer Haber Etiketleri

Tübitak ile ilgili olan tüm haber başlıklarını şu an bulunduğunuz sayfa üzerinden takip edebilirsiniz. Haberlerin detaylarını okumak isterseniz haber başlıklarına tıklayabilir, daha eski gelişmeleri görmek isterseniz ise sayfanın altında yer alan sayfa numaralarına tıklayabilirsiniz.