Tübitak

Tübitak

Son dakika TÜBİTAK haberleri ile ilgili Milliyet'e eklenen tüm haberler bu sayfada yer almaktadır. Geçmişte yaşanan TÜBİTAK gelişmeleri, bugün yaşanan en flaş gelişmeler ve çok daha fazlası sürekli güncel olan TÜBİTAK haber sayfamızda...

Tübitak

haber başlıkları altta listelenmiştir. Son dakika haberleri de dahil olmak üzere şu ana kadar eklenen toplam 7.680 tübitak haberi bulunmuştur.
Cumhurbaşkanı Yardımcısı Yılmaz: Yerli yapay zeka çözümleriyle küresel ölçekte rekabet gücünü artırmak istiyoruz
Cumhurbaşkanı Yardımcısı Yılmaz: Yerli yapay zeka çözümleriyle küresel ölçekte rekabet gücünü artırmak istiyoruz Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, “Türkiye’nin yerli yapay zeka çözümleriyle hem yerel hem de küresel ölçekte rekabet gücünü artırmasını istiyoruz" dedi.
23.05.2024 Haberler
Cumhurbaşkanı Yardımcısı Yılmaz: Yerli yapay zeka çözümleriyle küresel ölçekte rekabet gücünü artırmak istiyoruz
Cumhurbaşkanı Yardımcısı Yılmaz: Yerli yapay zeka çözümleriyle küresel ölçekte rekabet gücünü artırmak istiyoruz Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, “Türkiye’nin yerli yapay zeka çözümleriyle hem yerel hem de küresel ölçekte rekabet gücünü artırmasını istiyoruz" dedi.
23.05.2024 Ekonomi
Yapay zeka çağında sürdürülebilir dönüşüm
Yapay zeka çağında sürdürülebilir dönüşüm Teknoloji Liderleri Zirvesi Türkiye’nin önde gelen teknoloji yöneticilerini bir araya getirdi. “Yapay Zeka Çağında Yeniden İnovasyon” temalı zirveye sürdürülebilir dijital dönüşüm, yapay zeka ve akıllı şehir konuları damga vurdu.
23.05.2024 Ekonomi
Girişimcilere destek verecek
Girişimcilere destek verecek TÜBİTAK 1812 Girişimcilik Destek Programı (BİGG) 2024 yılı ikinci çağrısı kapsamında TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi (ETÜ), ASELSAN ve KTO Karatay Üniversitesi iş birliğinde yürütülen BİGG GARAJ programı, TÜBİTAK’ın girişimci adayları için verdiği 900 bin TL sermaye desteği için başvuruları almaya başladı.
22.05.2024 Ekonomi
Yapay zeka dünyasında çocuk olmak
Yapay zeka dünyasında çocuk olmak Yeni nesil sohbet robotu GPT4o’nun özellikleri teknoloji ve eğitim dünyasında çok ses getirdi. Aynı anda onlarca dili çevirebilen, daha kolay bir sohbet diline sahip, ses, metin ve görüntü üzerinden mantık yürütebilen yeni modelin çocuklarımızın gelişiminde ve eğitimlerindeki yerini artıları ve eksileriyle, uzmanlarla masaya yatırdık.
18.05.2024 Pazar
Harvard, Oxford, Stanford'dan kabul alan öğrenciler buluştu
Harvard, Oxford, Stanford'dan kabul alan öğrenciler buluştu Harvard, Oxford, Manchester, Stanford gibi dünyanın en iyi üniversitelerinden kabul alan Türkiye’nin farklı şehirlerinde eğitim gören öğrenciler İstanbul'da bir araya geldi.
17.05.2024 Eğitim
İzinsiz faaliyete hapis cezası var
İzinsiz faaliyete hapis cezası var AK Parti, beklenen kripto teklifini Meclis’e sundu. Kanun teklifine göre, kripto varlık hizmet sağlayıcıların kurulması için SPK izni ve yetki belgesi zorunlu olacak.
17.05.2024 Ekonomi
Kripto düzenlemesi TBMM Başkanlığı'na sunuldu
Kripto düzenlemesi TBMM Başkanlığı'na sunuldu Kripto varlıklara ilişkin düzenlemeler içeren kanun teklifi, TBMM Başkanlığı'na sunuldu. AK Parti Grup Başkanı Abdullah Güler, yasa tasarısının ayrıntılarını paylaştı.
16.05.2024 Uzmanpara
Teknoloji liderleri ikinci kez bir arada
Teknoloji liderleri ikinci kez bir arada Teknoloji alanında Türkiye’nin önde gelen karar vericileri ve kanaat önderleri, Teknoloji Liderleri Zirvesi’nde  bir araya gelecek. Zirvede yapay zekâ ve akıllı şehirler konuşulacak.
11.05.2024 Ekonomi
Bakan Kacır duyurdu! Teknoparklarımızın sayısını 2'den 102'ye çıkardık
Bakan Kacır duyurdu! Teknoparklarımızın sayısını 2'den 102'ye çıkardık Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, "Girişimcileri, üniversiteleri ve yatırımcıları buluşturarak iş birliği imkanları oluşturuyoruz. Geride bıraktığımız 22 yılda girişimcilik ekosistemimizin önemli yapı taşları Teknoparklarımızın sayısını 2'den 102'ye çıkardık" dedi.
7.05.2024 Haberler
Bakan Kacır duyurdu! Teknoparklarımızın sayısını 2'den 102'ye çıkardık
Bakan Kacır duyurdu! Teknoparklarımızın sayısını 2'den 102'ye çıkardık Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, "Girişimcileri, üniversiteleri ve yatırımcıları buluşturarak iş birliği imkanları oluşturuyoruz. Geride bıraktığımız 22 yılda girişimcilik ekosistemimizin önemli yapı taşları Teknoparklarımızın sayısını 2'den 102'ye çıkardık" dedi.
7.05.2024 Gündem
'Ülkemizi 'Bölgesel batarya üretim üssü' haline getirmeyi amaçlıyoruz'
'Ülkemizi 'Bölgesel batarya üretim üssü' haline getirmeyi amaçlıyoruz' Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır Tuzla'da Ampherr Batarya Teknolojileri fabrikası açılış törenine katıldı. Burada bir konuşma yapan Bakan Kacır, "Bugün dünyada batarya üretim kapasitesi 2.6 terawatt saat düzeyindeyken, 2030'a geldiğimizde bu rakamın 3.5 misline yani 9 terawatt saate ulaşacağı öngörülüyor. Bu tabloda elektrikli araçlar ve mobilite sektöründeki öncü olma iddiamızı kuvvetlendirmek ve pazar payımızı artırarak ülkemizi, 'Bölgesel batarya üretim üssü' haline getirmeyi amaçlıyoruz." dedi.
6.05.2024 Ekonomi
Balkan Matematik Olimpiyatı’nda zirve Türkiye’nin
Balkan Matematik Olimpiyatı’nda zirve Türkiye’nin Bulgaristan’da düzenlenen 41. Balkan Matematik Olimpiyatı’nda Türkiye’yi temsil eden öğrenciler 3 altın ve 3 gümüş madalya kazandı.
5.05.2024 Eğitim
Bakan Kacır açıkladı: Kritik teknolojileri üreten Türkiye'yi inşa ediyoruz
Bakan Kacır açıkladı: Kritik teknolojileri üreten Türkiye'yi inşa ediyoruz Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, "Sayın Cumhurbaşkanımızın ısrarı, iddiası ve güçlü liderliğiyle, ekonomik ve siyasi bağımsızlığımızın teknolojik bağımsızlığımızdan geçtiği anlayışıyla kritik teknolojileri üreten ve geliştiren Türkiye'yi inşa ediyoruz. Milli Teknoloji Hamlesi hedeflerimiz doğrultusunda; savunma sanayimizin başrolde olduğu bir dönüşüme tanıklık ediyoruz. Geçmişin acı tecrübeleri bize gösterdi ki; ateş çemberi içerisinde güvenli bir liman olan Türkiye'nin bekası ancak ve ancak savunma sanayisinde milli ve özgün teknolojiler geliştirerek mümkündür" dedi.
4.05.2024 Ekonomi
Teknoloji liderleri yapay zekayı ve akıllı şehirleri tartışacak
Teknoloji liderleri yapay zekayı ve akıllı şehirleri tartışacak Teknoloji alanında Türkiye'nin önde gelen karar vericileri ve kanaat önderleri, Teknoloji Liderleri Zirvesi’nde ikinci kez bir araya gelecek.
3.05.2024 Teknoloji
Siirt Üniversitesi’nde TÜBİTAK toplantıları düzenlendi
Siirt Üniversitesi’nde TÜBİTAK toplantıları düzenlendi Siirt Üniversitesi Proje Yönetim Ofisi Koordinatörlüğü tarafından “TÜBİTAK 2209-A: Üniversite Öğrencileri Araştırma Projeleri Destekleme Programı” ve “TÜBİTAK 2209-B: Üniversite Öğrencileri Sanayiye Yönelik Araştırma Projeleri Desteği Programı” çağrıları hakkında bilgilendirme toplantıları yapıldı.
2.05.2024 Eğitim
YÖK Başkanı açıkladı: 327 projeye, 503,9 milyon lira bütçe aktarımı
YÖK Başkanı açıkladı: 327 projeye, 503,9 milyon lira bütçe aktarımı Araştırma Üniversiteleri Destek Programı (ADEP) Değerlendirme Toplantısı, Hacettepe Üniversitesi'nin ev sahipliğinde yapıldı.
2.05.2024 Gündem
'300 milyon euroluk finansmanı KOBİ'lerimize sunuyoruz'
'300 milyon euroluk finansmanı KOBİ'lerimize sunuyoruz' Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, "300 milyon avroluk bir finansmanı; dijital dönüşüm ve olgunluk değerlendirme analizi gerçekleştirerek, dijital dönüşüm ihtiyaçlarını tespit eden ve yol haritasını oluşturan KOBİ'lerimizin hizmetine sunuyoruz" dedi.
30.04.2024 Ekonomi
Öğrencilerden bilimsel projeler
Öğrencilerden bilimsel projeler Manisa’nın Selendi ilçesinde  düzenlenen Tübitak 4006 Bilim Fuarı’nda öğrenciler, hazırladıkları projeleri sergiledi.
27.04.2024 Ege
Dünyaca ünlü fizikçiler Fethiye'de! Kritik uyarı: Sıcaklık 2 derece daha artarsa geri dönüş yok
Dünyaca ünlü fizikçiler Fethiye'de! Kritik uyarı: Sıcaklık 2 derece daha artarsa geri dönüş yok Muğla'nın Fethiye ilçesinde düzenlenen ve dünyadaki ünlü fizikçilerin katıldığı 9'uncu Uluslararası Süperiletkenlik Manyetizma Konferansı (ICSM2024) ve 2'nci Uluslararası Kuantum Malzemeleri ve Teknolojileri Konferansı (ICQMT2024), burada başladı. Konferansta konuşma yapan Nobel Ödüllü İngiliz Bilim Adamı Geoffrey Levermore, ileriki dönemde insanlığı bekleyen en önemli ve en etkili krizlerden birinin iklim değişikliği olduğunu hatırlattı.
27.04.2024 Gündem
'Her yıl 300'den fazla teknoloji girişimcisine 900 bin lira destek oluyoruz'
'Her yıl 300'den fazla teknoloji girişimcisine 900 bin lira destek oluyoruz' Haliç Kongre Merkezi'ndeki SDN Summit etkinliğine katılan Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, Şu an Türkiye'nin herhangi bir yerinde bir girişimci yola çıkarken eş zamanlı olarak kendisine sunulan 100'e yakın kuluçka ve hızlandırma programından birini seçip başvuru yapabilir. Her yıl 300'den fazla teknoloji girişimcisine 900 bin lira destek oluyoruz, sadece yüzde 3 hisse karşılığında. Ben gerçekten genç kardeşlerimin girişimciliği, kariyer yolculuklarında önemli bir alternatif olarak görmelerini arzu ederim dedi.
27.04.2024 Ekonomi
Bakan Kacır: Sağlık sektöründe 62 milyar liradan fazla yatırımı harekete geçirdik
Bakan Kacır: Sağlık sektöründe 62 milyar liradan fazla yatırımı harekete geçirdik Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, 'YAŞAM Bilimleri KOBİ'leri İçin Küresel Rekabetçiliğe Doğru Ar-Ge Destek Laboratuvarlarına Destek Projesi' lansmanına katıldı. Kacır, “Tüm geliştirme faaliyetleri Türkiye’de yapılan, fikri hakları tamamen Türkiye’ye ait, klinik araştırmalar için Sağlık Bakanlığı, Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu’ndan onay alan ülkemizin ilk ilaç adayını geliştirdi. Bu muazzam başarı hikayesini önemli yapan sadece global ölçekte hastalara ümit olan bir ilacın keşfedilmiş olması değil. Kendi kaynaklarımızla bir molekülün, laboratuvardan hastalara ilk defa ulaştırılmasının başarılması ve bunun yapılabilirliğinin gösterilmiş olması" dedi.
25.04.2024 Gündem
TBMM 104. yaşını kutluyor... Milli Eğitim Bakanı Tekin ve çocuklar Anıtkabir'i ziyaret etti
TBMM 104. yaşını kutluyor... Milli Eğitim Bakanı Tekin ve çocuklar Anıtkabir'i ziyaret etti Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı münasebetiyle beraberindeki çocuklarla Anıtkabir'i ziyaret etti. Bakan Tekin, Anıtkabir Özel Defteri'ni imzaladı.
23.04.2024 Gündem
23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kutlu olsun! Meclis’te söz çocukların
23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kutlu olsun! Meclis’te söz çocukların TBMM’nin 104. açılış yıldönümü ve 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı dolayısıyla Meclis’te ‘Çocuk Özel Oturumu’ düzenlendi. Meclis kürsüsüne ve vekil koltuklarına oturan çocuklar, Türkiye’nin uzay yolculuğunu ve gelecek umutlarını dile getirdi...
23.04.2024 Gündem
İşte Türkiye ile Irak arasındaki 26 anlașmanın detayları
İşte Türkiye ile Irak arasındaki 26 anlașmanın detayları İletişim Başkanlığı duyurdu! Türkiye ile Irak arasında 26 anlașma imzalandı. İşte o anlaşmanın detayları...
22.04.2024 Gündem

Benzer Haber Etiketleri

Tübitak ile ilgili olan tüm haber başlıklarını şu an bulunduğunuz sayfa üzerinden takip edebilirsiniz. Haberlerin detaylarını okumak isterseniz haber başlıklarına tıklayabilir, daha eski gelişmeleri görmek isterseniz ise sayfanın altında yer alan sayfa numaralarına tıklayabilirsiniz.