Geri Dön

Sokağa çıkma yasağı olacak mı? 15 ilde hafta sonu sokağa çıkma yasağı var mı? İşte resmi açıklama

Sokağa çıkma yasağı ile ilgili önemli bir gelişme yaşandı. Cumhurbaşkanı Erdoğan sokağa çıkma yasağı hakkında son dakika durumu açıkladı. Milyonlarca vatandaş sokağa çıkma yasağı var mı, yok mu? arayışına geçti. İşte son dakika haberler...

Sokağa çıkma yasağı olacak mı? 15 ilde hafta sonu sokağa çıkma yasağı var mı? İşte resmi açıklama

Hafta sonu sokağa çıkma yasağı olacak mı sorusu vatandaşlar tarafından araştırma konusu olmaya devam ediyor. Corona virüs tedbirleri kapsamında ilk olarak Nisan ayı içerisinde uygulanmaya başlayan hafta sonu sokağa çıkma yasakları kademeleri olarak kaldırılmaya başlandı. İlk olarak 30 Büyükşehir ve Zonguldak'ta uygulanan sokağa çıkma yasakları bir aylık sürenin ardından Mayıs ayı başında gerçekleştirilen kabine toplantısının hemen ardından ilk olarak 7 Büyükşehirde sonrasında 9 Büyükşehir'de kaldırılmıştı. Geçtiğimiz hafta ise 14 Büyükşehir ve Zonguldak'ta hafta sonu sokağa çıkma yasağı uygulanmıştı. Peki Hafta sonu sokağa çıkma yasağı 6-7 Haziran'da olacak mı? 

HAFTA SONU YASAK VAR MI?

6-7 Haziran 2020 Sokağa çıkma yasağı iptal edildi. Cumhurbaşkanı Erdoğan konuya ilişkin şu açıklamaları yaptı:

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklamaları şöyle;

Bilindiği gibi salgın döneminde, milletimizi Koronavirüs'ten korumak için çok sayıda tedbiri hayata geçirdik. Bunlardan biri de tüm Türkiye’de veya belirli illerimizde uyguladığımız sokağa çıkma sınırlamalarıydı.

Esasen, en son sınırlamanın ardından bu yöntemi yeniden kullanmayı düşünmüyorduk. Ancak, bir ara 700 küsurlere kadar inen günlük vaka sayısı neredeyse bini buldu. Bu olumsuz gelişme üzerine, sokağa çıkma sınırlaması tedbirini tekrar gündemimize almak zorunda kaldık.

Sağlık Bakanlığımızın önerisi ve İçişleri Bakanlığımızın genelgesi ile bu hafta sonu da 15 ilimizde sokağa çıkma sınırlaması uygulanacağı dün gece ilan edilmişti. Fakat vatandaşlarımızdan aldığımız değerlendirmeler, bizi kararı yeniden gözden geçirmeye yöneltti.

Tek amacı hastalığın yayılmasını önlemek ve vatandaşımızı korumak olan bu kararın, farklı sosyal ve ekonomik sonuçlara yol açacağı anlaşıldı. 2,5 aylık bir aradan sonra yeniden günlük hayatını düzenlemeye başlayan vatandaşlarımızın sıkıntıya düşmesine gönlümüz razı olmadı.

Bunun için, Cumhurbaşkanı olarak, 15 ilimizi kapsayan hafta sonu sokağa çıkma sınırlaması uygulamasını iptal etme kararı aldım. Vatandaşlarımdan, MASKE-MESAFE-TEMİZLİK kurallarına bu süreçte de titizlikle riayet etmelerini önemle rica ediyorum.

 

Hapisten çıktılar, 10 ayrı eve girdiler!Ankara’da, 10 ayrı evden yaklaşık 50 bin TL değerinde ziynet eşyası ve para çaldığı öne sürülen 3 kişi, polisin düzenlediği 'demirkıran' operasyonuyla gözaltına alındı. Şüphelilerden coronavirüs nedeniyle cezaevinden izinli çıktığı belirlenen S.A. tutuklanarak yeniden cezaevine gönderildi.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber