Geri Dön

HES alma zorunlu mu? - Hayat Eve Sığar uygulaması HES kodu nasıl alınır? SMS ile alma

HES kodu Türkiye gündeminden düşmüyor. Koronavirüs tedbirleri ile ilgili son dakika önlemleri alınmaya devam ederken HES kodu ise birçok yerde zorunlu hale geldi. Vatandaşlar bazı yerlere HES koduyla girmek zorunda kalırken HES kodu nasıl alınır? sorusu sıklıkla sorulmaya başlandı.

HES alma zorunlu mu? - Hayat Eve Sığar uygulaması HES kodu nasıl alınır? SMS ile alma

Son günlerde yeniden artış eğilimi gösteren koronavirüs vaka sayıları sonrası birçok yerde HES kodu alma zorunluluğu getirildi. Son olarak İstanbul Beyoğlu Belediyesi, HES kodu alma zorunluluğu getirdi. Hal böyle olunca HES kodu nasıl alınır? sorusu epey gündem oldu.

HES KODU NEDİR?

HES (Hayat Eve Sığar) Kodu, Kontrollü Sosyal Hayat kapsamında, ulaşım ya da ziyaret gibi işlemlerinizde kurumlarla ve kişilerle, Covid-19 hastalığı açısından herhangi bir risk taşıyıp taşımadığınızı güvenli şekilde paylaşmanıza yarayan bir koddur. Paylaştığınız HES kodları uygulama üzerinden ya da kurumlara sağlanan servisler aracılığı ile sorgulanabilir.

HAYAT EVE SIĞAR UYGULAMASI İLE HES KODU ALMA

Hayat Eve Sığar uygulaması üzerinden 'HES Kodu İşlemleri' bölümüne girilir 'HES Kodu Oluştur' butonuna tıklanır. KOD kullanım süresi seçilir ve KOD oluşturulur.

E-DEVLET UYGULAMASI ÜZERİNDEN HES KODU ALMA

HES kodunu e-Devlet sistemi üzerinden https://www.turkiye.gov.tr/saglik-bakanligi-hes-kodu-uretme-ve-listeleme adresinden alabilirsiniz.

SMS İLE HES KODU ALMA

HES yazıp aralarında boşluk bırakılarak sırasıyla T.C. kimlik numarası, T.C. kimlik seri numarasının son 4 hanesi ve paylaşım süresi yazılır ve 2023'e SMS olarak atılır.

Cumhurbaşkanlığı Kabinesi toplandıCumhurbaşkanlığı Kabinesi, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında toplandı.Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'ndeki kabine toplantısı, saat 16.00'da başladı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber