Geri Dön
GündemHükümlüye e-posta ile haberleşme hakkı

Hükümlüye e-posta ile haberleşme hakkı

TBMM Genel Kurulu’nda, kamuoyunda “mini infaz paketi” olarak bilinen Ceza ve Güvenlik Tedbirlerinin İnfazı Hakkında Kanun ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Teklif, kabul edilerek yasalaştı.

Hükümlüye e-posta ile haberleşme hakkı

 

BAHAR ATAKAN Ankara - Genel Kurul’da AK Parti, CHP, İYİ Parti ve HDP’nin farklı gerekçelerle tekliften çıkarılmasını istedikleri, “kadın hükümlünün, 15 yaşını doldurmamış çocuğunun bulunması durumunda, cezasının infazının çocuğun 15 yaşını doldurmasına kadar ertelenebilmesine ilişkin” düzenleme önerge ile metinden çıkarıldı.

Yasadaki bazı düzenlemeler şöyle:

- İzleme kurulları, hükümlü ve tutukluların naklinde kullanılan araçlar ile adliye binalarında bekletildikleri veya sağlık kuruluşlarında tedavi gördükleri bölümleri yerinde görebilecek, inceleyebilecek, yönetici ve görevlilerden bilgi alabilecek, hükümlü ve tutukluları dinleyebilecek.

- Bulundukları ceza infaz kurumundan başka bir kuruma nakil talebinde bulunan hükümlülerin maddi durumlarının yetersiz olduğunu belgelendirmeleri durumunda, bu hükümlülerden nakil giderleri alınmayacak.

- Hükümlüler, gerekli teknik altyapının bulunduğu kurumlarda Adalet Bakanlığı’nca belirlenecek usul ve esaslar çerçevesinde elektronik yöntemlerle de mektup alıp gönderebilecek. Hükümlü tarafından resmi makamlara veya savunması için avukatına gönderilen mektup, faks ve telgrafların, alıcısı dışındaki kişilerin erişimini engelleyici tüm tedbirler alınarak, hükümlünün talebine göre posta yoluyla veya elektronik ortamda alıcısına ulaştırabilecek.

Ceza ertelemesi metinden çıktı

Tekliften çıkarılan düzenleme, 10 yıl veya daha az süreli hapse mahkum olan veya adli para cezası hapis cezasına çevrilen kadın hükümlünün, 15 yaşından küçük çocuğu olması ve babanın da ölmüş veya cezaevinde olması durumunda cezaevine girmesini önlüyordu. Düzenleme, cezaevinde doğum yapan anneleri de kapsıyordu.

Milliyet'te Günün Özeti (25 Temmuz 2021)İşte Türkiye'de ve dünyada günün öne çıkan haber başlıkları;

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Türkiye’nin haber yaşam platformu Milliyet Dijital yenilendi!

Uygulama ile devam et, gündemi kaçırma!

Şimdi DeğilHemen Keşfet