Geri Dön
Gündemİlişkide 30 gün kuralı! Bu konulara giriyorsa dikkat

İlişkide 30 gün kuralı! Bu konulara giriyorsa dikkat

Uzun süreli ve sağlıklı bir ilişkiye sahip olmanın formülü var mı? Araştırmacılar ilişkilerde hangi flört biçimlerinin etkili olduğunu ve nedenini bulmak için uzun bir çalışma yürüttü. Son derece ilginç sonuçların ortaya çıktığı araştırmayı,"30 gün içerisinde her şeyi anlamamız mümkün" diyen İlişki Koçu Adil Yıldırım yorumladı.

İlişkide 30 gün kuralı! Bu konulara giriyorsa dikkat

Yeni birini tanıyıp ilişkiye başlamak başlı başına zorlayıcı bir süreç. Çünkü temelde herkesin ilişkiden beklentisi birbirinden oldukça farklı. Ancak bilim insanları yaptıkları araştırma ile hem kadınların hem de erkeklerin ideal bir ilişki için neye ihtiyaçları olduğuna açıklık getirdi. Norveç'te 415, ABD'de 577 kişiyle yapılan anket sonucunda ilişkilerde ideal olan bir flört yöntemi dikkatleri çekti. Buna göre ister uzun isterse kısa süreli ilişki olsun, mizah sağlıklı bir ilişki için en etkili strateji. Yapılan araştırmalar, mizahın veya başka birini güldürebilmenin uzun süreli ilişki arayan erkekler için en etkili yöntem olduğunu söylüyor. Ancak uzmanlar oldukça etkili olsa da ikili ilişkilerde ilk iletişim kurma şeklinin bu olmaması gerektiğini savunuyor. Göz teması ve gülümsemenin önemine vurgu yapan araştırma ekibi, "Gülümseme ve göz teması önemli. Ardından daha gelişmiş taktikler kullanarak flört becerilerinizi geliştirebilirsiniz" diyor.

Kadınlar erkeklerin komik ve cömert olmasını beklerken, erkekler de yaptıkları esprilere kadınların gülmelerini istiyor. Mizah hem erkek hem de kadınlarda aranan bir özellik olarak nitelendiriliyor. Oswego'daki New York Eyalet Üniversitesi'nden psikolog Rebecca Burch, "Sadece komik olmak değil, aynı zamanda partnerinize komik olduğunu düşündüğünüzü göstermeniz de kadınlar için çok önemli" yorumunu yapıyor.

SEVGİLİNİZ YAPTIĞINIZ ESPRİLERE GÜLÜYOR MU?

İlişkilerde mizahın oldukça önemli olduğuna vurgu yapan İlişki Koçu Adil Yıldırım da, "İki insanın karşılaşması itibarıyla bu bir tanışma olabilir, bir flört olabilir, bir ilişki olabilir ya da sadece bir tanışma olarak kalabilir. Hepsi mümkün. Aslında ondan sonraki süreci iki insanın arasındaki etkileşim belirler” deyip ekledi:

"Genelde bu etkileşim şu anda WhatsApp üzerinden oluyor. Yüz yüze görüşmelere maalesef çok fazla önem verilmiyor. Ancak her halükarda mizah belirleyicidir. Gerek mesajlaşma olsun gerekse yüz yüze görüşme olsun, mizah olarak anlaşamadığı bir insanla kimse uzun süre etkileşimde kalamaz. Mesela bir espri yapıldığı zaman karşı tarafın buna gülmesi anlaşılma duygusunu tatmin eder. Yani ben bir espri yapıyorum ve flört ettiğim insan buna gülüyor. Birlikte gülüyoruz, kahkaha atıyoruz demek ki beni anlıyor."

İlişkide 30 gün kuralı Bu konulara giriyorsa dikkat

İnsanın en temel güdüsünün anlaşılmak olduğunu ve anlaşılamadığı bir yerde de durmayacağını dile getiren Adil Yıldırım, “Bir kişi bulunduğu ortamda birileri onu anlamıyorsa, orayı terk etmek ister. Aynı şekilde flört ederken de espri yaptığımız zaman karşı taraf bizi anlamıyorsa veya gülmüyorsa, kendimizde bir yabancılaşma hissederiz. O yabancılaşma hissi de bizim o insandan uzaklaşmamıza neden olur. Yani mizahın önemli olmasının mantığı, felsefesi budur. Dolayısıyla her zaman için mizah ilişkilerdeki en önemli madde olarak kalmaya devam edecek. Birlikte çok gülen, eğlenen aynı esprilere gülen insanların da ilişkileri bundan dolayı çok uzun sürüyor" dedi.

'EN AZ 3 AY FLÖRT EDİLMELİ'

Türk insanın ilişkilerde yaptığı hatalara da değinen Adil Yıldırım, "Ülkemizdeki ilişkilerde aslında bütün hata başlangıç aşamasında ortaya çıkar. Birbirini tanıma konusunda büyük sorunlar var" ifadelerini kullandı. Tanıma aşamasına çok fazla önem vermediğimizin altını çizen Yıldırım, “Biz flört tabirini bilmiyoruz. Flört aslında ilişki öncesi tanışma, birbirini tanıma, birbirinin enerjisini analiz etme sürecidir. Avrupa'da flörte çok önem verirler. Yani bir ilişki sürecine geçmeden önce biz birbirimizi seviyoruz, birbirimizden hoşlanıyoruz demeden önce uzun süre flört ederler. En az 3-4 ay flört dönemi vardır. Flört döneminde neler yapılır? Birlikte gezilir, sinemaya gidilir, dışarıda gezilir, akşam yemeği yenir. Gerektiğinde sabah kahvaltı edilir. Flört hayatta nelere önem verdiğini anlama süreci" diye konuştu.

"Flörtü es geçtiğimiz için bizim toplumumuzda ilişkiler yürümüyor. Aslında flört etme sanatı demek iletişim sanatı demektir. Flört edemeyen insanlar iletişim kuramayan insanlardır. İletişimde sıkıntıları vardır ve belki de bu sıkıntıların ana sebebi çocukluk dönemindeki travmalara kadar gidebilir. Dolayısıyla bütün bunları çözmek için de mutlaka terapi almaları gerekir. Flört edemeyen insanlar karşı tarafı tanımadan ilişki sürecine geçiyor. Sonra yine tanımadan evlilik sürecine geçiyor ve ki evlilikler bitiyor. Boşanmalarının artmasının en büyük sebebi aslında birbirini hiç tanımayan insanların evlenmesi." 

Uzun bir ilişkiyi ayakta tutan şeyin saygı olduğuna değinen ve iki kişi birbirine saygı duymuyorsa ilişkinin uzun süremeyeceğini söyleyen Adil Yıldırım, “Çok fazla ayrıl-barış yaşayan insanlar var. Biz ayrıldık, beni engelledi. Sonra tekrardan barıştık. Sonra bir daha ayrıldık. Bu insanlar sağlıksız bir ilişki içerisinde olduklarını hiçbir şekilde anlamıyorlar ve anlamak istemiyorlar. İnsanların ilişkilerini uzun tutan en büyük sebep nedir derseniz saygı derim" diye de ekledi.

'DOĞRU MU DEĞİL Mİ 30 GÜN İÇİNDE ANLARSINIZ'

Tartışmalar esnasında kırıcı laflar etmemek, birbirine hakaret etmemek hatta can sıkacak şekilde bile ses yükseltmeden tartışabilmenin önemine vurgu yapan Yıldırım, "Bir çiftin birbirine karşı davranış biçimi onların ne kadar uyumlu olup olmadığını gösterir. Bir çiftin ne kadar güçlü olduğunu sadece tartışmalarda görebilirsiniz. Tartışma esnasında sadece konuya odaklanan, birbiriyle ilgili hiçbir söz söylemeyen, problemi çözmeye çalışan insanlar bence sağlıklı iletişim kuran insanlardır ve bunların ilişkileri çok uzun sürer” şeklindeki açıklamalarıyla iletişimin önemine vurgu yaptı.

İlişkide 30 gün kuralı Bu konulara giriyorsa dikkat

Flört sürecindeki davranış tarzı, birbirini tanımak oldukça önemli. Bu dönemin en az 3 ay sürmesi gerektiğini dile getiren Yıldırım, “Flört sürecinde ilk iki hafta içerisinde bir çiftin arasındaki uyumu anlayabilirim çünkü 12 senedir bu işi yapıyorum. Ancak bir insan ilişki yaşarken bunu 1 ayda anlar. Yani 30 gün içerisinde 'bu insan bana uygun veya değil' der. Bugün bütün aşklar aslında sosyal medya üzerinden başlıyor. Mesela diyelim ki adam sürekli cinsellik muhabbetleri yapıyor. Sürekli garip garip birtakım konuları dile getiriyor. Daha yeni tanışmış olmalarına rağmen burada kadının tavrı belirleyici olacaktır. Yani ciddi, düzeyli ilişki isteyen bir kadının burada hemen dur demesi lazım" detayını paylaştı.

"Tanıştıktan sonraki ilk 30 gün boyunca kesinlikle cinsellik konularına girmeyin. Bunu YouTube kanalımda paylaştım. Milyonlarca kadın da bunu denedi ve başarılı oldular. Böylece karşınızdaki adamın niyetini anlarsınız. Eğer erkek sizinle aynı kafada değilse bu flört ilişkiye dönmez. Eğer karşınızdaki adam cinsellik muhabbetini uzatmadan duygusal ve daha yoğun yaklaşabiliyorsa ve dışarıda görüşmek, yemek yemek, gezmek gibi konulara önem veriyorsa o zaman bu flört ilişkiye döner." 

ERKEK UYUM, KADIN İLGİ İSTİYOR

Kadın-erkek ilişkilerinde her iki tarafın da bakış açısının ve beklentilerinin çok farklı olduğunu aktaran Adil Yıldırım, çiftlerin mutlu bir birliktelik sürebilmeleri için dikkat etmeleri gereken noktaları ise şöyle açıkladı:

"Bu kız benimle ne kadar uyumlu? Kafa yapımız ne kadar uyuyor? Uyumlu bir çift olabilir miyiz? Erkek hep buna bakar. Erkek beyni hep bu şekilde çalışıyor. Kadınlar ise ilgi bekler. Acaba bu adam bana ne kadar ilgi gösteriyor, ne kadar benimle ilgileniyor? Bana ne kadar değer veriyor, önem veriyor? Kadın buna bakar. Dolayısıyla beklentiler farklı olduğu için zaten burada birbirini anlamaları çok önemli. Yani kadın adamın uyum peşinde olduğunu anlayacak, adam da kadının ilgi istediğini anlayacak. Çiftlerin birbirlerini tatmin edecek şekilde hem uyumlu olmaları hem de ilgi göstermeleri gerekiyor."