Geri Dön

Islah Ne Demek? Tdk'ya Göre Islah Etmek Ve Islahatçı Kelimeleri Ne Anlama Gelir?

Islah kelimesi dilimizde yaygın kullanılan kelimelerden birisidir. Islah kısaca kelime anlamı nedir sorusu sıklıkla sorulmaktadır. Islah kelimesinin anlamı TDK sözlüklerinde bulmak mümkündür. Peki, ıslah ne demek? TDK'ya göre ıslah etmek ve ıslahatçı kelimeleri ne anlama gelir sorularının yanıtını sizler için derledik.

Islah Ne Demek? Tdk'ya Göre Islah Etmek Ve Islahatçı Kelimeleri Ne Anlama Gelir?

Islah kelimesi kökeni itibari ile Arapça bir kelimedir. Bu sebeple de dilimize Arapçadan geçmiştir. Islah kelimesinin anlamına bakıldığında düzeltme ve iyileştirme diyebiliriz.

Islah Kelimesinin Sözlük Anlamı Nedir?

Islah kelimesinin Türk Dil Kurumu sözlüklerine bakıldığında iki farklı anlam barındırmaktadır. Islah kelimesinin sözlük anlamı aşağıda belirtilmiştir.

- Düzeltme ve iyileştirme
- Bir hayvana veya bir bitki türüne daha iyi verim alınması amacıyla yapılan işlemler

TDK'ya göre Islah Etmek ve Islahatçı Kelimeleri Ne Anlama Gelir?

Türk Dil Kurumu'na göre ıslah etmek kelimesi iki farklı anlam barındırmaktadır. Birinci anlamı iyi bir duruma getirmek ve iyileştirmektir. İkinci anlamı ise yola getirmek anlamıyla kullanılır.

Islahatçı kelime anlamı Türk Dil Kurumu sözlüklerinde bulunmamaktadır. Fakat ıslahatçı kelimesine reformcu veya reformist denilebilmektedir.

 

Bir köyü ayağa kaldıran taciz iddiasıIsparta'da, bir işletmecinin çalışanına tacizde bulunduğu iddiası üzerine toplanan köylüler, işletmenin bulunduğu alanda bir araya geldi.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber

Türkiye’nin haber yaşam platformu Milliyet Dijital yenilendi!

Uygulama ile devam et, gündemi kaçırma!

Şimdi DeğilHemen Keşfet