Gündem İstanbul'da bayram trafiği başladı! Her dakika artıyor

İstanbul'da bayram trafiği başladı! Her dakika artıyor

05.04.2024 - 16:51 | Son Güncellenme:

Bugün 9 günlük bayram tatili başlıyor. Binlerce kişi İstanbul’dan memleketine ya da farklı lokasyonlara tatil yapmak için harekete geçmeye başladı. İşte trafikte son durum...

Ramazan Bayramı'na sayılı günler kala 9 günlük tatili değerlendirmek isteyenler yola çıkmaya başladı.

Haberin Devamı

Özelikle tatil bölgelerine giden bazı yollarda trafik yoğunluğu oluştu.


 İstanbul'da saat 18.00 sıralarında trafik yoğunluğu İBB trafik verilerine göre yüzde 76 oldu.

OTOGARDA BAYRAM YOĞUNLUĞU

15 Temmuz Demokrasi Otogarı’nda, tatilini memleketlerinde geçirmek isteyen yolcuların yoğunluğu devam ediyor. Bayram tatili sebebiyle artan talepleri karşılayabilmek için birçok otobüs işletmesinin ek seferler koyduğu öğrenilirken, hafta sonu öncesinde birçok yolcunun da memleketlerine ve tatil yapmak istedikleri bölgelere gitmek üzere otogara geldiği görüldü. Yoğunluk otogarın içinde bulunan yollara da yansıdı; otogar içinde ve araç giriş-çıkış noktalarında kendi araçlarını veya taksileri kullanarak gelen yolculardan dolayı trafik yoğunluğu oluştu.

Haberin Devamı

"OTOBÜSÜ TERCİH ETTİK"

Çocuğuyla birlikte Adıyaman’a gitmek için otogarda bekleyen Ayfer Yıldırım, "Otobüsü tercih ettik çünkü uçak yolculuğu pahalı gerçekten. Biz erkenden aldığımız için kolay bilet aldık fakat ertesi günlerde bilet yoktu. Bayram tatili 9 gün olduğu için millet burada kalmak istemedi. Bir gün daha koyulsa 10-11 gün tatil, böyle tatiller güzel oluyor. Biz de bayramı ailemizin yanında geçirmek istedim." dedi.

Bayram tatili için memleketi Tekirdağ’a gideceğini belirten öğrenci Barkın Barışan, "Şarköy’e gidiyorum. Cumartesi gününe bilet bulamadığım için Cuma gününe bilet aldım.ö dedi. Öğrenci İkra Özdemir ise, "Adıyaman’a gidiyorum. 9 günlük bir tatilimiz var. Bayram tatili nedeniyle çok yoğunluk vardı" ifadelerini kullandı. (Melihcan ÇALIŞKAN – Harun ŞAHBAZOĞLU / İSTANBUL DHA)

YÜKSEK FİYATLAR RADARDA

Geçen yıl en uzun bayram tatili dönemi haziran ayı sonundaki Kurban Bayramı olmuştu. Tam yaz sezonuna gelen tatil dolayısıyla kara yolu ve hava yolu ile seyahat edenler oldukça büyük bir talep oluşturmuştu. Buna göre 35 milyon kişinin şehir değiştirdiği hesaplanmıştı. Ramazan Bayramı ise yaz öncesi bu dönemdeki en uzun tatil olacak. Okulların da ara tatilinin aynı döneme denk gelmesiyle şehirlerarası seyahate ilgi yüksek.

Haberin Devamı

İstanbulda bayram trafiği başladı Her dakika artıyor

KÖPRÜ VE OTOYOLLAR 9 GÜN ÜCRETSİZ

Ulaştırma Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, Karayolları Genel Müdürlüğü işletmesindeki köprü ve otoyolların yarın sabahtan itibaren 9 gün süresince ücretsiz olacağını söyledi.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, Ramazan Bayramı tatilinin 9 gün sürmesi nedeniyle 30 ila 35 milyon vatandaşın seyahat etmesini beklediklerini belirterek, bu kapsamda kara, hava ve demiryollarında tüm önlemlerini aldıklarını aktardı. Fahiş fiyat artışlarına karşı teyakkuzda olduklarını anlatan Uraloğlu, yollarda ise vatandaşın güvenliği için önlemlerin üst düzeyde olacağını söyledi.

BAYRAM TATİLİNDE HAVA NASIL OLACAK?

Meteoroloji’nin hava tahmin raporlarına göre, bugün ve yarın yurdun büyük bölümü sıcak ve güneşli, sadece Doğu Anadolu ve Doğu Karadeniz’in kıyı kesimlerinde yağış bekleniyor. Pazar Doğu ve Batı illerinde yağış beklenirken, iç kesimlerde güneşli ve sıcak hava etkili olacak. 8 Nisan Pazartesi’den itibaren Doğu Anadolu’da başlayan yağışlı ve serin hava bayramda diğer bölgelere doğru yayılacak. Bayram süresince ülke genelinde az bulutlu, yer yer yağışlı havanın hakim olması bekleniyor.

Haberin Devamı

İstanbul’da 9 Nisan’da bulutlu hava hakim olacak. Hava sıcaklığının 17 derece civarı olması bekleniyor. Bayramda ise megakentte az bulutlu hava etkisini sürdürecek, sıcaklık 18-19 derece arası olacak. İzmir’de ise bayramın son gününe kadar güneşli hava hakim. Bayramın son günü sıcak hava yerini kapalı havaya bırakacak, cumartesi ise kent genelinde yağışlı geçecek. Sıcaklıklar ise 23-26 derece arasında. Ankara’da hava bayramda kapalı olacak. Arife, bayramın ilk ve üçüncü günü hava parçalı bulutlu ve sıcaklık 21 derece civarında olacak. Bayramın ikinci günü güneşli havanın hakim olacağı Ankara’da, sıcaklığın ise 22 derece olması bekleniyor.

Haberin Devamı

GÜNEŞLİ HAVA HAKİM

Antalya’da da Arife günü parçalı bulutlu bir hava beklenirken, bayram süresince güneşli havanın hakim olacağı; hava sıcaklığının 25 ile 28 derece arasında olması bekleniyor. Bodrum’da ise bayramın son gününe kadar güneşli hava hakim olacak.

 

İstanbulda bayram trafiği başladı Her dakika artıyor

'KİLİT KAVŞAK' KIRIKKALE'DE, BAYRAM YOĞUNLUĞU BAŞLADI

Kırıkkale'de 43 ilin geçiş güzergahı üzerinde bulunan Ankara-Kırıkkale karayolunda bayram yoğunluğu da başladı. Polis ve jandarma ekipleri, trafik ve asayiş yönünden alınan tedbirleri uygulamaya başladı. Güzergah üzerindeki kimi kavşaklar dönüşe kapatılarak trafik hızlandırıldı. Ayrıca, uygulama noktalarında durdurulan araçlarda sürücüler ve yolcuların kimlik kontrolleri gerçekleştirildi. Araçlarda narkotik köpeği 'Cesur'un da katılımıyla arama yapıldı. Sürücüler, trafik kuralları konusunda uyarıldı.