Geri Dön
Gündemİşten çıkarma yasağı ne zaman bitiyor? İşten çıkarma yasağı ne zamana kadar uzatıldı?

İşten çıkarma yasağı ne zaman bitiyor? İşten çıkarma yasağı ne zamana kadar uzatıldı?

Koronavirüs salgın dönemi boyunca işten çıkarma yasağı getirilmişti. Böylelikle çalışanlar düşünülmüştü. 2 Mart 2021 tarihinden itibaren normalleşme süreci kısmen başladı. İllerin risk gruplarına göre değişkenlik gösteren tedbirler ardından vatandaşlar birkaç aydır sağlanan destekler hakkında arayışa geçti. Bunlardan biri işten çıkarma yasağı oldu. Normalleşme sürecine girdikten sonra da işten çıkarma yasağı ile ilgili gelişme yaşandı. Peki İşten çıkarma yasağı ne zaman bitiyor? İşten çıkarma yasağı ne zamana kadar uzatıldı?

İşten çıkarma yasağı ne zaman bitiyor? İşten çıkarma yasağı ne zamana kadar uzatıldı?

2020 Yılı Mart ayında ülkemizde başlayan koronavirüs salgını ardından tedbirler ve destekler peş peşe geldi. Bu destekler arasında yer alan maddelerden biri de işten çıkarma yasağı oldu. Milyonlarca çalışan, koronavirüs salgını döneminde maddi anlamda olumsuz etkilenen işyeri hakkında ve kendi işi hakkında telaşlandı. Fakat devlet tarafından çalışanları güvence altına alan bir destek getirildi. Son birkaç aydır işten çıkarma yasağı uygulanıyordu. Peki 2 Mart normalleşme adımaları ardından işten çıkarma yasağı uzadı mı? İşten çıkarma yasağı ne zaman bitiyor? İşten çıkarma yasağı ne zamana kadar uzatıldı?

İŞTEN ÇIKARMA YASAĞI NE ZAMAN BİTİYOR, NE ZAMANA KADAR UZATILDI?

İşten çıkarma yasağı Resmi Gazete'de yayımlanan kararın ardından 2 ay süre ile daha uzatılmıştı. Bu karar kapsamında 17 Mart tarihinde sona erecek olan İşten çıkarma yasağı iki ay süre daha uzatılmış oldu. Böylelikle İşten çıkarma yasağı 17 Mayıs tarihine kadar sürecek.

Resmi Gazete'de yayımlanan kararda, "4857 sayılı İş Kanununun geçici 10'uncu maddesinin birinci ve ikinci fıkralarında belirtilen sürelerin 17.03.2021 tarihinden itibaren iki ay uzatılmasına, mezkur Kanunun geçici 10'uncu maddesinin dördüncü fıkrası gereğince karar verilmiştir." ifadelerine yer verildi.

İşten çıkarma yasağının uzatılmasının ardından bir açıklama da Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk'tan geldi. Sosyal medya hesabından paylaşımda bulunan Bakan Selçuk, "Normalleşme sürecinde istihdamı korumak için tedbirlerimize devam ediyoruz. Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın kararıyla Nakdi Ücret Desteği ve Fesih Kısıtı'nı 2 ay süreyle uzatıyoruz" ifadelerini kullandı.

Pençe operasyonlarında tespit edilen mağara kullanılamaz hale getirildiMilli Savunma Bakanlığı, Pençe-Şimşek ve Pençe-Yıldırım operasyonlarında tespit edilen sığınak, barınak, mağara, silah ve çok sayıda mühimmatın imha edildiği görüntüleri paylaştı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Türkiye’nin haber yaşam platformu Milliyet Dijital yenilendi!

Uygulama ile devam et, gündemi kaçırma!

Şimdi DeğilHemen Keşfet