Gündem ‘Kadınlar adaylığa teşvik edilmeli’

‘Kadınlar adaylığa teşvik edilmeli’

20.08.2023 - 07:00 | Son Güncellenme:

CHP liderini ziyaret eden KADER Başkanı Karaoğlu, önümüzdeki seçimde daha çok kadının aday gösterilmesini talep etti. CHP lideri ise bu konuda kadınların teşvik edilmesi gerektiğini belirtti “Kadınları, hem başkanlık hem de yönetimlerde yer almaları için örgütleyin” dedi.

‘Kadınlar adaylığa teşvik edilmeli’

ANKARA Milliyet - CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Kadın Adayları Destekleme Derneği (KADER) yönetimi ile görüşmesinde, “Kadın belediye başkanlarımız güzel işlere imza atıyor. Kadınları, hem başkanlık hem de yönetimlerde yer almaları için örgütleyin” dedi.

Haberin Devamı

Kılıçdaroğlu, KADER Yönetim Kurulu Başkanı Nuray Karaoğlu ve Yönetim Kurulu Üyesi Azime Kocacık ile bir araya geldi. Görüşmede, CHP Kadın Kolları Genel Başkanı Aylin Nazlıaka da yer aldı.

‘Eşitlik istiyoruz’

Karaoğlu görüşmede, genel seçimlerde daha çok kadının adaylaşması konusunda etkili bir çalışma yürüttüklerini belirterek, “Türkiye Cumhuriyeti tarihi boyunca hiç kadın milletvekili çıkarmayan 20 il bulunuyordu. Bu iller; Kırklareli, Karabük, Sinop, Giresun, Gümüşhane, Bayburt, Rize, Artvin, Ardahan, Erzurum, Adıyaman, Kilis, Osmaniye, Karaman, Niğde, Nevşehir, Yozgat, Kırşehir, Kırıkkale, Burdur idi. Bu illere ilişkin farkındalık çalışması yürüttük. Son seçimlerde CHP’den Giresun’da ve Osmaniye’de kadın milletvekili seçildi. Nevşehir’de de MHP’den bir kadın milletvekili seçildi. Bir zinciri kırdık. Kaldı 17 il. Türkiye için kritik bir öneme sahip olan CHP’nin bu anlamda öncü rol üstlenmeye devam etmesi gerekiyor. Kadınların siyasette daha aktif rol alması gerekiyor. Önümüzde bir yerel seçim var. Bu noktada kadınların adaylaşması, seçilebilir yerlerden aday gösterilmesi ve karar alma mekanizmalarında yer alması gerekiyor. Biz eşitlik istiyoruz” dedi.

Haberin Devamı

KADER Siyaset Okulu’nda eğitim alan kadınların özgüveninin arttığını ve kampanya süreçlerini daha iyi yönettiğini vurguladı.

‘Kadınların yanındayım’

Parti içerisindeki kadın yönetici sayısını artırdığını vurgulayan CHP lideri de yaptığı değerlendirmede “Ben kadınların her zaman yanındayım. Kadınların aday olmak için teşvik edilmesi gerekiyor. Seçilebilir yerlerden aday gösterilmeleri gerekiyor ki seçildikleri zaman neleri başarabildiklerini göstersinler. Kadın belediye başkanlarımız güzel işlere imza atıyor. Kadınları hem başkanlık hem de yönetimlerde yer almaları için örgütleyin” ifadelerini kullandı.

CHP Kadın Kolları Genel Başkanı Nazlıaka ise, “Yerel yönetimler halka en yakın olan birimlerdir. CHP’li belediyelere her zamankinden daha fazla ihtiyaç var. Özellikle kadınların ve çocukların daha rahat nefes alabilmesi için CHP belediyelerimizin sayısını ikiye katlamak istiyoruz” diye konuştu.