Geri Dön

‘Karar usulsüzdür’

Tartışmalı film ‘İtiraf’ın dağıtımcısı Umut Sanat ve Özen Film dün basın açıklaması yaptı. Avukat Sabit Halat yasal esaslara uyulmadığını söyledi

‘Karar usulsüzdür’

Geçtiğimiz hafta Sinema ve Film Denetleme Üst Kurulu’nun ‘pornografik görüntüler içermesi’ gerekçesiyle Lars von Trier’in ‘Nymphomaniac’ (İtiraf) filmini yasaklamasının etkileri devam ediyor.
Filmin Türkiye’deki dağıtımını üstlenen Umut Sanat ve Özen Film, filmin yasaklanmasıyla ilgili dün basın açıklaması yaptı.
Umut Sanat ve Özen Film adına konuşan Mehmet Soyarslan, “Bu yasaklanmadan utanç duyuyorum, sinema ve sanata sevgisi olan herkesin de utanç duyacağına inanıyorum,” dedi.

‘AİHM’ye gideceğiz’
Umut Sanat ve Özen Film’in bu süreçteki vekillerinden Avukat Sabit Halat ise kararın idari işlemde bulunması gereken yasal esas ve usullere uyulmadan verildiğini söyledi. Halat, Kültür Bakanlığı’na başvuruda bulunacaklarını bildirerek “Kararda ısrar edilirse Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne başvuracağız” dedi.

Sinemacılardan açık mektup
Aralarında Nuri Bilge Ceylan, Reha Erdem, Yeşim Ustaoğlu, Tayfun Pirselimoğlu, Onur Ünlü ve Yeni Sinema Hareketi yönetmenlerinin de olduğu 211 sinemacı bir imza metni hazırladı. Sinema sektörünün büyük bölümünü kapsayan 40’a yakın festival, meslek örgütü, sendika, yapım ve dağıtım şirketinin imzaladığı mektupta, Lars von Trier’in ‘Nymphomaniac’ filminin ticari gösterimine ve dolaşımına izin verilmeyerek açık bir sansür uygulandığı ve bunun kabul edilemeyeceği belirtildi.

Sıcak hava ve yüksek nem sonrası sahiller dolduAntalya'da sıcak hava ve yüksek nemden bunalanlar Konyaaltı ve Lara sahillerine koştu. Sahillerdeki kalabalığın maske ve fiziki mesafe kuralına uymadıkları dikkati çekti.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber