Geri Dön
GündemKaza kırıma uğramak | Kaza kırıma uğradı ne demek, anlamı nedir?

Kaza kırıma uğramak | Kaza kırıma uğradı ne demek, anlamı nedir?

Uçak ve helikopter kazalarında sıklıkla kullanılan kırıma uğramak ne demek araştırılıyor. Son olarak Bitlis'te düşen helikopterin kaza kırıma uğraması sonucu düşmesi, vatandaşların, 'kaza kırım ne demek, kırım nedir?' sorularını yoğunlaştırmıştı. İşte, helikopterde kaza kırımı ve detayları...

Kaza kırıma uğramak | Kaza kırıma uğradı ne demek, anlamı nedir?

Kaza kırım sonucu düşen uçak ve helikopterlere kaza kırım ekipleri müdahale ediyor. Havacılık sektöründe meydana gelen kazalar kaza kırıma uğramak adı ile anılır. Öte yandan kaza kırım bölgeleri ve kaza kırım ekipleri de kullanıcıların araştırdığı konular arasında bulunuyor. Peki, kırım ne demek, kaza kırım ne anlama geliyor?

KIRIM NEDİR?

Sektörde, bir donanımın geri döndürülebilir hasara uğradığı, yaralanmaların olabileceği, can kaybının yaşanmadığı hadiselere denir.

KIRIMA UĞRAMAK NE DEMEK?

Helikopterin tekrar onarılmasına müsaade edecek düzeyde hasar görmesidir. Bu tarz olaylarda can kaybının olmaması kırım anlamına gelir. Can kaybının olması durumunda olay 'kırım' değil 'kaza' şeklinde ifade edilir.

UÇAKTA KIRIM NEDİR?

Uçağın kırıma uğraması da donanımın geri döndürülebilir hasara uğraması anlamına gelir. Uçağın kırıma uğraması ifadesi can kaybının olmadığı bir kaza anlamını taşıyabilir. Uçağın kısmen iyi durumda olduğu durumlarda kırım kelimesi kullanılır. Uçağın iniş ve kalkışında ya da hava koşullarındaki olumsuzluklarla uğradığı hasarı anlatabilir.

KAZA KIRIM EKİBİ 

Uçak ve helikopter kazalarının nedenini, nasıl geliştiğini, ortaya çıkan hasarı herkes ve her şeyden önce inceleyen ekip. Havacılıkta tüm kazalara ilk müdahale eden, her havacılık biriminde (havaalanı, üs, teknik bakim merkezi) bulunan, yetkili kişilerden oluşan ekiptir. Kaza mahallini ilk inceleyip raporu veren bu birimdir.

Arama kaydı bulunan şüpheli, motosikletle gezerken yakalandıBursa'nın İnegöl ilçesinde uygulama yapan bekçilerin şüphe üzerine durdurduğu motosiklet sürücüsü Ozan A.'nın (24), hırsızlık suçundan arandığı ve motosikletin de trafikten men edildiği ortaya çıktı. Gözaltına alınan Ozan A.'ya, sokağa çıkma yasağına uymadığı için 3 bin 150 lira cezai işlem uygulandı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Türkiye’nin haber yaşam platformu Milliyet Dijital yenilendi!

Uygulama ile devam et, gündemi kaçırma!

Şimdi DeğilHemen Keşfet