Geri Dön
GündemKör eden iğne iddiası: İlaç kanser tedavisinde kullanılıyor

Kör eden iğne iddiası: İlaç kanser tedavisinde kullanılıyor

Kırıkkale Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’nde göz hastalıklarına yönelik tedavi için iğne yaptıran 20 kişi görme yetisini kaybetti.

Kör eden iğne iddiası: İlaç kanser tedavisinde kullanılıyor

Üniversiteden iddialara ilişkin açıklama yapıldı. Açıklamada söz konusun ilacın Sağlık Uygulama Tebliği’nde (SUT) ilk tedavi seçeneği olarak yer aldığı ve gözün sarı nokta hastalıkları ile şeker hastalığına bağlı göz hasarında kullanıldığı ifade edildi. İlacın kamu hastanelerinde de bulunduğu hatırlatılan açıklamada, ilaç uygulanan bütün hastaların kör olduğu iddiasının gerçeği yansıtmadığı vurgulandı.

Soruşturma başlatıldı

Hastaların bir kısmı Ankara’daki GATA, Gazi Üniversitesi Hastanesi, Ulucanlar Göz Hastanesi ve Şehir Hastanesi’ne getirildi. Kırıkkale Cumhuriyet Başsavcılığı da iddialara ilişkin res’en soruşturma başlattı.

‘Kolon kanseri ilacı’

Milliyet’e konuşan CHP Milletvekili Ahmet Önal ise hastaları ziyaret ettiğini belirterek şunları söyledi: “Görüp göremeyecekleri konusunda net bir şey yok. Tedavileri devam ediyor. İlacın asıl kullanılma alanı kolon kanseri. Ama diğer rahatsızlıklar için de ekstra faydaları olduğu için, bunun uygulanması uzun süredir devam ediyormuş. Ama bu ilacın riski yüksek. Biraz da maliyetinden dolayı bu ilaç tercih ediliyor. Bu ilacın muadili daha pahalı. Öyle olunca SGK bunu tercih ettiriyor."

Bodrum'da harekete geçildi! Yerleşim yerlerinin hemen yanında yangın çıktıMuğla'nın Bodrum ilçesinde makilik ve ormanlık alanda yangın çıktı. Alevlerin yaklaşık 150 metre uzaklıktaki yerleşim alanına sıçramaması için yoğun çalışmanın yürütüldüğü bildirildi. Öte yandan Hatay'da da çıkan yangın yerleşim yerlerine sıçradı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Türkiye’nin haber yaşam platformu Milliyet Dijital yenilendi!

Uygulama ile devam et, gündemi kaçırma!

Şimdi DeğilHemen Keşfet