Geri Dön
GündemKoronayı yenen sağlıkçı çift konuştu! Her yeni belirti ölüm korkusu yaşatıyor

Koronayı yenen sağlıkçı çift konuştu! Her yeni belirti ölüm korkusu yaşatıyor

Ordu'da yeni tip koronavirüsü (Kovid-19) yenen sağlık çalışanı Hatice ve Ünsal Işık çifti, yaşadıklarını ve bu süreçteki endişelerini anlattı.

Koronayı yenen sağlıkçı çift konuştu! Her yeni belirti ölüm korkusu yaşatıyor

Ordu Ağız ve Diş Sağlığı Merkezinde görevli diş protez teknisyeni  Hatice Tarım Işık'ın 9 Kasım'da Kovid-19 testi pozitif çıktı. Bunun üzerine  Işık'ın yanı sıra İl Sağlık Müdürlüğünde sağlık memuru olan eşi Ünsal, 14  yaşındaki oğlu ve 4 yaşındaki kızı, evlerinde izole olmaya başladı.

İzolasyonun 6. gününde Ünsal Işık'ın da testinin pozitif çıkması ile  çift, virüsü çocuklarına bulaştırmamak için yoğun çaba sarf etti. Evlerindeki  karantinanın ardından görevlerine dönen Işık çifti, hastalığın zorluklarının yanı  sıra başkasına bulaştırma noktasında yaşadıkları endişeyi paylaştı.

"HER YENİ BİR BELİRTİ GÖRDÜĞÜNÜZDE ÖLÜM KORKUSU YAŞIYORSUNUZ"

Hatice Tarım Işık, şiddetli yorgunluk, kas ağrısı ve burun akıntısı  şikayetleri üzerine yaptırdığı Kovid-19 testinin pozitif çıktığını söyledi.

Testi pozitif çıkınca büyük bir şok yaşadığını belirten Işık, "İlk  duyduğumda en çok 'acaba birine bulaştırdım mı, birinin hayatına mal olur muyum?' diye çok endişelendim ve çok ağladım." dedi.

Işık, kendisini izole edip ilaçları kullanmaya başladığını dile getirerek, "Her yeni bir belirti gördüğünüzde ölüm korkusu yaşıyorsunuz.  'Çocuklarıma bir daha sarılabilecek miyim?', 'Sevdiklerimi bir daha görebilecek  miyim?', 'Bu odadan bir daha çıkabilecek miyim?' diye yoğun bir şekilde  tedirginlik yaşıyorsunuz." diye konuştu.

Işık, 4 yaşındaki kızını bu süreçte durdurmanın zor olduğunu  anlatarak, "Sürekli odama girmeye çalıştı, ağladı. Kapının altından yaptığı resmi  attı. Biraz onun verdiği duygusallık da vardı. Onu her gördüğümde ciddi anlamda  çok büyük üzüntü yaşadım." ifadesini kullandı.

Çocuklarına sarılamadığı ve yaklaşamadığı için üzüldüğünü ancak en çok  onlara zarar vermekten korktuğunu vurgulayan Işık, çocuklarının da kendisine  sarılamamanın özlemini yaşadıklarını ve korktuklarını anlattı.

Işık, işi gereği sürekli insanlarla bir arada bulunduğunu, dolayısıyla  da salgın süresince hep bulaş kaygısı yaşadığını belirterek, "Bana bulaşabilir,  ben çevreme bulaştırabilirim" endişesinin kendisini çok yorduğunu dile getirdi.

"BİR İNSANIN ÖLÜMÜNE SEBEP OLUP OLMAYACAĞINIZ BELLİ DEĞİL"

Toplumun kalabalık ortamlarda bir arada bulunmaya biraz ara vermesi  gerektiğinin altını çizen Işık, şu değerlendirmede bulundu:

"Birazcık fedakarlık yapmamız lazım ki ileride mutlu, güzel günlerimiz  olsun. Yine hep beraber coşkuyla yaşayalım, bayramlarımızı da yaşayalım ama bugün  mutlaka maskemizi takmamız, mesafemizi korumamız ve temizliğimizi yerine  getirmemiz gerekiyor çünkü Kovid-19 süreci çok ağır bir süreç. İnanın yarına  çıkıp çıkmayacağınız belli değil ya da bir insanın ölümüne sebep olup  olmayacağınız belli değil. O nedenle bu süreci kesinlikle kurallara uyarak  geçirmemiz gerekiyor."

Işık, tedbirlere uyulmadığını gördükçe üzüldüğünü dile getirerek,  "Çünkü bu süreçte 'ben' diye bir şey yok. 'Ben hasta olabilirim, etrafıma da  zarar verebilirim' diye düşünülmeli. Her şeyden önce bir başkasının ölümüne sebep  olabiliriz. Bu çok ağır bir vebal." dedi.

Herkese maske takmaları ve izole olmaları çağrısında bulunan Işık,  "Misafirlik zamanı için birazcık fedakarlık yapmamız lazım. O günler de gelecek  inşallah ama toplum olarak biz bu kurallara uyarsak gelecek." diye konuştu.

"HER ŞEY FİLM ŞERİDİ GİBİ GÖZÜMÜN ÖNÜNDEN GEÇTİ"

Ünsal Işık ise eşinin testinin pozitif çıkmasıyla aile olarak  evlerinde karantinada kaldıklarını söyledi.

Işık, eşinin ayrı bir odada izole olduğunu, kendi testi negatif  çıktığı için çocukları ile eşinin bakımını üstlendiğini anlattı.

İzolasyon sırasında baş ağrısı ve burun akıntısı şikayetleri oluştuğu  için test yaptırdığını ve bu sefer pozitif çıktığını dile getiren Işık,  "Çocuklarımla temasta bulunduğum için onun psikolojisi beni çok feci şekilde  etkiledi çünkü çocuklarıma bilmeden bulaştırmış da olabilirdim. İlk testimin  negatif çıktığına güvenerek onlara bakıyordum." dedi.

Işık, hastalığın zorlu bir dönem olduğunu, psikolojik olarak da insanı  çok etkilediğinin altını çizerek, şunları kaydetti:

"İki gün çok ağır geçti. İki gece uyku uyuyamadım, nefes darlığı  çektim hatta bir ara, 'acaba yoğun bakımlık olacak mıyım?, 'hastaneye  kaldırılacak mıyım?' korkusu sardı yani her şey film şeridi gibi gözümün önünden  geçti, ne yalan söyleyeyim. Hem psikolojik hem de bedensel anlamda yorucu bir  süreç. Öyle olunca da dikkat etmek, yakalanmamaya çalışmak, gerekli tedbirleri  almak çok önem arz ediyor."

"ZORLU BİR SÜREÇ, ALLAH KİMSENİN BAŞINA VERMESİN"

Hastalık sırasında eklem ve kas ağrısı ile halsizlik, öksürük gibi  şikayetlerin ortaya çıktığını anlatan Işık, "Burun akmıyor ama akacakmış gibi  olup baş ağrısı yapıyor. Kuru öksürük oluyor, sanki boğazında gıcık var gibi  sürekli öksürüyorsun ama çıkmıyor. O bile insana psikolojik bıkkınlık ve  bitkinlik veriyor. Zorlu bir süreç, Allah kimsenin başına vermesin." diye  konuştu.

Ünsal Işık, bir anlık tedbiri elden bırakmanın bulaşa neden  olabileceğini vurgulayarak, herkese maske ve hijyen başta olmak üzere belirtilen  tüm kurallara uymaları çağrısında bulundu.

Devletin salgınla mücadelede gerekli tedbirleri aldığını, vatandaşın  da bunlara uyması gerektiğini ifade eden Işık, sözlerini şöyle tamamladı:

"7'den 70'e bunlara güzel şekilde uymamız hatta fazlasını yapmamız  gerektiğini düşünüyorum. İşimiz olmadıkça dışarı çıkmayalım. Tedbirlere  uyulmadığını gördüğümde 16 günlük karantina sürecindeki psikolojik ve bedensel  olarak çektiğim çile aklıma geliyor. Allah düşmanımın başına vermesin. Kimsenin  bu şekle girmesini, bu zorlukları çekmesini istemem. Haliyle de bunu gördüğüm  zaman da uyarma ihtiyacı duyuyorum. Elimden geldiğince insanlara, 'evinize girin,  gezmeyin, acil olmadıkça çıkmayın' diyorum. Dışarı çıkmasınlar. İlla birileriyle  muhabbet edeceklerse, konuşma ihtiyacı duyuyorlarsa kendi aileleriyle, eşleriyle,  çocuklarıyla zaman geçirsinler."

 

altın fiyatları masaüstüaltın fiyatları mobil
17 Eylül 2021 koronavirüs tablosu ve aşı haritası belli oldu! Vakalar...Türkiye'nin günlük koronavirüs tablosu açıklandı. Sağlık Bakanlığı tarafından 17 Eylül 2021 koronavirüs tablosu paylaşıldı. Bakan Koca yaptığı açıklamada, " Can kaybımız dünkü kadar fazla değil. Vaka sayımız, içinde olduğumuz hareketlilik dönemini aynı ciddiyetle yansıtıyor. Bu durum, yakın günlerde vefat sayılarına yansımaya devam edecek. Tam doz aşımızı olup, tedbirlere uyarak salgına karşı gerekli mücadeleyi vermeliyiz." dedi.
bu haberleri kaçırma

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Türkiye’nin haber yaşam platformu Milliyet Dijital yenilendi!

Uygulama ile devam et, gündemi kaçırma!

Şimdi DeğilHemen Keşfet
akıllı banner