Geri Dön

Lokanta, restoran ve kafelere ne kadar destek ödemesi verilecek? Yeme - içme sektörüne ne zaman destek ödemesi verilecek?

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın müjdelerine bir yenisi daha eklendi. Koronavirüs salgını nedeniyle olumsuz yönde etkilenen Lokanta, restoran ve kafeler ile ilgili yeni destek kararı alındı. İşletme sahipleri ise merakla araştırmaya başladı. Lokanta, restoran ve kafelere ne kadar destek verilecek? Lokanta restoran ve kafelere ne zaman destek verilecek? soruları yoğun ilgi görmeye başlarken, Erdoğan'dan Cirosu 2020’de yüzde 50 ve üzeri azalan işletmeye kaybının yüzde 3’ü kadar ödeme var. açıklaması geldi. İşte konuya ilişkin detaylar...

Lokanta, restoran ve kafelere ne kadar destek ödemesi verilecek? Yeme - içme sektörüne ne zaman destek ödemesi verilecek?

Son dakika haberleri arasında vatandaşların sabırsızlıkla beklediği bir haber yer aldı. Pandemi döneminde maddi anlamda yıpranan işletmelere destek paketi kararı duyuruldu. Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından açıklanan Lokanta, restoran ve kafelere destek ne kadar ve ne zaman verilecek? İşte yeme - içme sektörü için destek ödemesi hakkında merak edilenler...

LOKANTA, RESTORAN, KAFELERE (YEME - İÇME) SEKTÖRÜNE NE KADAR, NE ZAMAN DESTEK VERİLECEK?

Cumhurbaşkanı Erdoğan “Lokanta restoran ve kafe gibi sektörlerde alınan tedbirler nedeniyle faaliyetleri kısıtlanan ve 2019 cirosu 3 milyon lira ve altı olan gerçek usulde vergilendirilen ticari işletmelere destek ödemesi yapacağız. Cirosu 2020’de yüzde 50 ve daha fazla azalan işletmelere 2 bin liradan az, 40 bin liradan fazla olmamak üzere ciro kaybının yüzde 3’ü kadar ödeme yapacağız” dedi.

GİB ÇALIŞMA BAŞLATTI

Gelir İdaresi Başkanlığı faaliyetleri kısıtlanan işletmelerin 2019-2020 cirolarına yönelik çalışma başlattı. Buna göre 2019 cirosu 3 milyon lira ve altı olan, gerçek usulde vergilendirilen ticari işletmeler, 2020 yılı cirosu bir önceki yıla göre yüzde 50 ve daha fazla azalan işletmelerin listesi hazırlanıyor. Bu destekten yararlanma koşulları, kriterleri kararname ile duyurulacak, ödemeler ise defaten bir seferde yapılacak. Her şirket bir defaya mahsus yararlanabilecek.

KARARNAME ÇIKACAK

Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi Resmi Gazete'de yayınlandıktan sonra koşulları taşıyan işletmelere ödeme süreci başlayacak. Destekten yararlanma koşullarını taşıyan işletmeler Ticaret Bakanlığı internet sitesinde yer alacak. Ciro desteği kapsamında 2 bin liradan az, 40 bin liradan fazla olmamak üzere ciro kaybının yüzde 3'ü oranında ödeme yapılacak. Örneğin, küçük bir restoranın 2019 cirosu 80 bin lira. 2020 ciro kaybı 40 bin liraysa (kayıp yüzde 50) bunun yüzde 3'ü bin 200 liraya karşılık gelse de yapılacak ödeme 2 bin lira olacak. Bir kafenin ciro kaybı 30 bin liraysa bunun yüzde 3'ü 900 TL olmasına karşın devlet aynı şekilde 2 bin TL destek verecek.

Lokanta, restoran ve kafelere ne kadar destek ödemesi verilecek Yeme - içme sektörüne ne zaman destek ödemesi verilecek

Bağcılar'da su borusunun patlaması ve moto kuryenin çukura düşme anı kameraya yansıdıBağcılar'da su borusu patladı. Patlama nedeniyle yolda çökme meydana geldi. Su dolan caddede ilerlemeye çalışan bir moto kurye oluşan çukura düştü. Borunun patlama anıyla birlikte suyun metrelerce yükselmesi güvenlik kamerasına yansıdı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber

Türkiye’nin haber yaşam platformu Milliyet Dijital yenilendi!

Uygulama ile devam et, gündemi kaçırma!

Şimdi DeğilHemen Keşfet