GündemMurat Kurum: İşçimizin haklarını gözeten tarafta olacağız

Murat Kurum: İşçimizin haklarını gözeten tarafta olacağız

07.02.2024 - 19:14 | Son Güncellenme:

İBB Başkan Adayı Murat Kurum, Beyoğlu’nda bulunan Türk-İş 1. Bölge Şubesi’ni ziyaret etti. Kurum, "İşçimizle birlikte, işçimizin haklarını gözeten tarafta olacağız. Masanın iki tarafından da bakabileceğiz. Alacağımız tüm kararlarda Türk-İş’imiz, işçimiz, işverenimiz sürecin içinde olacak ama masanın bir tarafında biz de olacağız” dedi.

Cumhur İttifakı’nın İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkan Adayı Murat Kurum, Beyoğlu’nda bulunan Türk-İş 1. Bölge Şubesi’ni ziyaret etti. Ziyaret sırasında Kurum’a AK Parti İstanbul İl Başkanı Osman Nuri Kabaktepe eşlik etti. Murat Kurum’u Türk-İş 1. Bölge Başkanı Halil Faki Erdal ve beraberindeki heyet karşıladı. Sendika üyeleriyle bir araya gelen Murat Kurum, sohbet edip hatıra fotoğrafı çektirdi. Program sonunda Kurum ve Kabaktepe’ye sendikanın isteklerinin yazılı olduğu bir dosya verildi. İstanbul’daki bir sendikanın şube başkanı Murat Kurum’dan sendika üyelerin ücretleri konusunda iyileştirme yapması için desteğini beklediğini dile getirdi.

Haberin Devamı

Murat Kurum: İşçimizin haklarını gözeten tarafta olacağız

“İstanbul’un işçisi, emekçisi ve alın teri olmazsa Türkiye dünya beşten büyüktür diyemez”

Ziyaretinde konuşan İBB Başkan Adayı Murat Kurum, “31 Mart yerel seçimleri aynı zamanda İstanbul’da yaşayanların, İstanbul’un geleceğine ilişkin kararı vereceği bir seçimdir. İstanbul’daki trafik çilesini bitirmeye yönelik atacakları adımın kararıdır. İstanbul’daki deprem riskini ortadan kaldırmaya yönelik atılacak iradenin beyanı olacaktır. İstanbul’da yapılan sosyal yardımlardaki haksızlığın giderilmesi noktasındaki tercihleri olacaktır. İstanbul hepimizin. İstanbul olmazsa Türkiye olmaz. İstanbul’un işçisi, emekçisi ve alın teri olmazsa Türkiye dünya beşten büyüktür diyemez. 1 milyon 400 bini aşkın üyesi olan, İstanbul’da 500 bin üyesi olan Türk-İş’imizin de görüşü bizim için değerlidir. Biz hep bir paylaşımcı yönetim anlayışını sergiledik. Bugüne kadar yaptığımız tüm işlerde hiçbir sendikayı ayırmadan, hiçbir sendikaya farklı gözle bakmadan, hangi sendikanın üyesi olursa olsun biz onların taleplerinin isteklerini hep not aldık. Onları gideren tarafta olmaya gayret gösterdik. Yapılacak işler konusunda samimi olmaya gayret gösterdik. Biz samimiyetimizi 31 Mart akşamı tüm İstanbullularla birlikte göstereceğiz. 1 Nisan sabahı da samimiyeti tevazuyu hiçbir zaman yönetim anlayışımızdan çıkarmayacağız” dedi.

Haberin Devamı

“İşçimiz ile birlikte işçimizin haklarını gözeten tarafta olacağız”

"Sendikaların ihtiyaçlarını gidermek için çalışmalar yapacağız" diyen Kurum, “Türk-İş’in, sendikalarımızın, işçimizin, emekçimizin neye ihtiyacı varsa masada oturacağız ve bu ihtiyaçları gidermek için çalışmalar yapacağız. Toplu ulaşımdaki sıkıntıları sizlerle beraber çözeceğiz. Sadece gelir değil, gelirin dışında evimizin, iş yerimizin güvenini, afete karşı risklerini sizlerle beraber ortadan kaldıracağız. Gittiğimiz her yerde Türkiye Yüzyılı’nda İstanbul Vizyonu projemiz için milletimizin teveccühüyle karşılaşıyoruz. Sağlam, çocukların geleceğe güvenle baktığı, vatandaşlarımızın, annelerimizin, babalarımızın endişe içerisinde olmadığı bir İstanbul olsun istiyoruz. İşine ve evine giden kardeşimiz trafikte çile çekmeden, eziyet görmeden ulaşsın istiyoruz. Akşam ekmeğini götüreceği, evine bir an önce ulaşıp, çocuklarına bir saat daha fazla zaman ayırsan istiyoruz. Bu anlayışla hizmetlerimizi yapıp, işçimizin emekçimizin yanında olacağız. Gerek onların çalışma şartları, gerek gelirleri, gerekse bunların dışındaki insani ne kadar ihtiyaç varsa biz hep işveren tarafında olacağız. İşçimiz ile birlikte işçimizin haklarını gözeten tarafta olacağız. Masanın iki tarafından da bakabileceğiz. Alacağımız tüm kararlarda Türk-İş’imiz, işçimiz, işverenimiz sürecin içinde olacak ama masanın bir tarafında biz de olacağız. İşçimiz adına, emekçimiz adına yapılması gereken adımı sizlerle taraf olarak biz de atacağız. Attırılması adına da gerekli her türlü gayreti göstereceğiz. Biz bu anlayışı görev yaptığımız tüm süreçte sergiledik. Vatandaşımız ne istiyorsa orada olduk” ifadelerine yer verdi.

Haberin Devamı

“Sizlerin desteğiyle 31 Mart akşamı İstanbul özgürlüğüne kavuşacak”

Haberin Devamı

Deprem riskini ortadan kaldırmak için çalışacağını söyleyen Murat Kurum “Ülkemiz bir afetler ülkesi. Yaşadığımız tüm afetlerde biz bu anlayışla milletimizin yanında olduk. Hangi sendikaya üyedir, hangi partiye gönül vermiş, hangi kültüre, dine, inanca dahildir diye hiçbir zaman bakmadık. Milletimizin bizden talebine baktık. Verdiğimiz sözleri hep tuttuk. Afetlerde 46 bin konutu yapan ve görev yaptığım süre boyunca 365 bin sosyal konutu başlatıp bitiren, 81 ilde izi olan kardeşiniz olarak karşınızdayım. İstanbul’daki trafik çilesini bitireceğiz, deprem riskini ortadan kaldırmak için var gücümüzle çalışacağız, İstanbul’un sokaklarına huzuru ve güvenliği getireceğiz derken de bu anlayışla bunları ifade ediyorum. Sizlerin desteğiyle 31 Mart akşamı İstanbul özgürlüğüne kavuşacak. 31 Mart akşamı İstanbul’a huzur, güven ve mutluluk gelecek. Birlikte kazanacağız, birlikte çalışacağız, İstanbul’umuzu Türkiye Yüzyılı’nın parlayan yıldızı haline birlikte getireceğiz. Ben bir kardeşiniz bir arkadaşınız olarak her zaman telefonun ucunda olacağım” şeklinde konuştu.

Haberin Devamı

Murat Kurum: İşçimizin haklarını gözeten tarafta olacağız

“Büyükşehir Belediyesi olarak sendikalarımıza KİPTAŞ eliyle inşa anlamında maddi manevi her türlü desteği vereceğiz”

İşçilerin ev sahibi olması için elinden geleni yapacağını belirten Kurum, sözlerine şöyle devam etti:
“Bundan önce olduğu gibi bundan sonra da Büyükşehir Belediyesi’nden işçimizin, emekçimizin ne talebi varsa onu çözen tarafta olacağım. Sadece gelirin arttırılması için değil, işçilerimizin ev sahibi olabilmesi için de elimden geleni yapacağım. Türk-İş sendikamızda dahil, arkadaşlarımızın konut edinebilmeleri amacıyla yapacakları her türlü projeye biz de Büyükşehir Belediyesi olarak sendikalarımıza KİPTAŞ eliyle inşa anlamında maddi manevi her türlü desteği vereceğiz. Deprem riskini bertaraf etmek ve vatandaşımızın uygun, sağlam, güvenli konut edinmesi adına elimizi taşın altına koyacağız. Kıymetli başkanım Ergün Atalay ağabeyimize ve yönetimine de selamlarımızı gönderiyoruz. El birliği içerisinde biz bu hukuku koruyacağız. Bu anlayışla çalışmalarımızı yürüteceğiz. 31 Mart akşamı el birliği içerisinde İstanbul’da kimsenin kaybetmediği bir zaferi sizlerle birlikte yakalayacağız.”

“Her talebi ihtiyacı beraber değerlendirip takipçisi olacağız”

İstanbul’daki bir sendikanın şube başkanı Murat Kurum’dan sendika üyelerin ücretleri konusunda iyileştirme yapması için desteğini beklediğini dile getirdi. Bu istek üzerine Kurum, “Her talebi ihtiyacı beraber değerlendirip takipçisi olacağız. İstanbul Büyükşehir Belediyesi olarak üzerimize düşeni yerine getiren tarafta olacağız. İstanbul’un tüm bileşenleri, dinamikleri kardeş olacak ve kimse ötekileştirilmeyecek. Bir masa etrafında oturup kararımızı alacağız. Sayın Cumhurbaşkanımıza gitmemiz gerekiyorsa gidip isteyeceğiz. İcraat yapılması gerekiyorsa beraber karar verip yapacağız. İl başkanım da hep bu tutumda ve davranışta oldu. Biz AK Parti olarak hep böyle baktığımız için 22 yıldır iktidardayız. Sayın Cumhurbaşkanımız her zaman işçinin, alın terinin, emeğin yanında oldu. Bundan sonrada olmaya devam edeceğiz” diye konuştu.

Murat Kurum’dan Memur-Sen İstanbul İl Temsilciliğine ziyaret

Memur-Sen İstanbul İl Temsilciliği’nde gerçekleştirilen ziyarete; Murat Kurum’un yanı sıra Memur-Sen İstanbul İl Temsilcisi Cesur Öztürk ve şube başkanları katıldı. Görüşmede İstanbul için vaatlerini anlatan Kurum, sendikaların kuracağı ve İstanbul’daki konut sıkıntısına çözüm üretecek her türlü maddi manevi projeye destek vereceklerini belirterek, “Bu çalışmayı hızlı bir şekilde Memur-Sen’de başlatsın istiyorum. 1 Nisan’da ilk iş olarak memurlarımızın uygun şartlar ev sahibi olabilmesi için gerekli adımları tüm sendikalarımızla birlikte atacağız. Bunu; 365 bin konut yapmış, her afette anında milletin yanına giderek vatandaşın yanında olmuş, en son Kahramanmaraş depreminde 3 ayda 180 bin konutu başlatmış bir kardeşiniz olarak söylüyorum. Biz söylersek yaparız” ifadelerini kullandı.

Milletin derdiyle dertlenen bir anlayışla çalışmalarını sürdüreceklerini söyleyen Murat Kurum, memurların İstanbul’da yaşamını kolaylaştıran adımları da Memur-Sen ile birlikte atacağına dikkat çekerek, “Belediyede çalışan arkadaşlarımız ve indirim hakkı sunduğumuz diğer kardeşlerimiz gibi memurlar da aynı haklardan faydalanacak. Yine belediyemizin hizmetleri olan spor salonları, aile bahçeleri, kıraathaneler ve kütüphaneleri kamu görevlisi arkadaşlarımıza daha ulaşılabilir hale getireceğiz. Ulaşım noktasında indirimi memurlarımızın da istifade edeceği bir anlayışı yaygınlaştırmak istiyoruz. Memurlarımızın bizden haklı bir talebi varsa bunu hep birlikte değerlendirip çözümü de hep birlikte arayacağız. Memurumuzun bir sorunu mu var? Biz orada olacağız ve İstanbul’u yeniden hep birlikte ayağa kaldıracağız” dedi.

Murat Kurum: "Yeni Baykar’lar çıkması için gereken desteği girişimcilerimize vereceğiz”

Cumhur İttifakı'nın İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Murat Kurum, İstanbul Ticaret Odası’nı (İTO) ziyaret etti. Kurum’a ziyaretinde AK Parti İl Başkanı Osman Nuri Kabaktepe ve AK Parti Fatih İlçe Başkanı Yakup Yaşa eşlik etti. Murat Kurum’u İTO Başkanı Şekib Avdagiç, İTO Meclis Başkanı Erhan Eken, İTO Yönetim Kurulu üyeleri ve beraberindeki heyet karşıladı. Yönetim Kurulu üyeleri ile bir araya gelen Kurum, sohbet edip hatıra fotoğrafı çektirdi. Program sonunda Murat Kurum’a tablo hediye edildi.

“Sadece ekonomide değil, yaşadığımız tüm afetlerde İTO’yu yanımızda gördük”

Burada konuşan İBB Başkan Adayı Murat Kurum, "İstanbul Ticaret Odası her zaman ülkemizin ekonomik ve siyasi bağımsızlığını hedef alan tüm saldırılara ve bu saldırılar karşısında tüm kritik eşiklerde, milletin yanında saf tutmuş bir kuruluşumuzdur. Sadece ekonomide değil, yaşadığımız tüm afetlerde İTO’yu yanımızda gördük. Milli dayanışma, yardımlaşma ve en güçlü şekilde birliği beraberliği yansıtan kuruluşlarımızdan biri olmuştur. Biz yenilikçi ve girişimci, ekonomide oyun kurucu bir İstanbul vaat ediyoruz. Bu hedefle kalıcı istihdam, güçlü ticaret, güçlü ev ekonomisi diyoruz. Önümüzdeki dönemde İBB olarak bu hedefleri çok daha geniş bir alana yayacağız. İstanbul’un ticaretine bütüncül bir yaklaşımla bakacağız. İçine kamuyu, belediyeyi ve özel sektörü, ticaret erbabını, tüm dinamikleri katarak kararlarımızı alacağız. İstanbul’da nitelikli iş gücünü arttıracak, bu yolla şehrimizi nitelikli üretimin merkezi haline getirecek adımları atacağız” dedi.

“İstanbul’da sanayi yatırımı yapan herkesin işyerini, fabrikasını dirençli hale getirmek için elimizi taşın altına koyacağız”

Sanayi tesislerinin depreme karşı dayanıklı olması gerektiğini vurgulayan Kurum, “Yeni lojistik liman projelerini İstanbul’un her yerinde hizmet verecek lojistik merkezleriyle ve lojistik koridorlarını hızla inşa ederek hem şehrimizdeki ihtiyacı gidermiş olacağız, hem de trafik yükünü şehrin kuzeyine taşımış olacağız. Gayrisafi yurtiçi hasılat içerisinde İstanbul ekonomisinin payı neredeyse yüzde 30’dur. İstihdamda ülkenin tamamının yüzde 20’si İstanbul’da gerçekleşiyor. İhracatta ve üretimde İstanbul’umuz her zaman ülkemizin lokomotifi olmuştur. İstanbul’un sanayisinin de dirençli olması çok kıymetlidir. 6 milyon konutumuzun olduğu İstanbul’umuzda bir buçuk milyon da ticari ve sınai tesisimiz var. Ülke ekonomisi açısından ülkenin geleceği açısından da sanayi tesislerimizin de dirençli olması bu manada depreme karşı duyarlı ve sağlam olması ülkemiz adına ülkemizin geleceği adına çok önemlidir. Tüm sanayi alanını gözden geçireceğiz. İstanbul’da sanayi yatırımı yapan herkesin işyerini, fabrikasını dirençli hale getirmek için elimizi taşın altına koyacağız” şeklinde konuştu.


“İBB olarak kuracağımız akademilerde İTO ve ISO ile birlikte gençlerimizi yetiştireceğiz”

İstanbul için hedeflerinden bahseden Murat Kurum konuşmalarını şu şekilde sürdürdü:
“Tüm fabrikalarımızda, endüstriyel simbiyoz, yani bir fabrikanın atığının bir diğer bir üretim tesisi tarafından kullanıldığı anlayışla, geri dönüşüm anlayışıyla bu uygulamaları süratle hayata geçireceğiz. Öncelikle İBB’nin ihtiyaç duyduğu enerji kaynağını yenilenebilir enerjiden karşılayacağız. İstanbul sanayisiyle birlikte bütün sanayi tesislerimizin enerji ihtiyacını HES, GES gibi yenilenebilir enerjiden karşılamak suretiyle İstanbul’un havasını da koruyacağız. Hedefimiz tüm Türkiye’de olan 2053 net sıfır emisyon hedefini 2040’da İstanbul’da yakalamak olacak. Özellikle çip üretimi ve insansız hava teknolojilerine ayrı bir önem veriyoruz. Yine bunların yanında biyoteknoloji, yapay zeka, uzaktan çalışma ve robot teknolojilerine dair özel enstitüler kuracağız. Enstitülerimizde ara teknik elemanlar yetiştirilecek. Gençlerimizi bu manada yetiştirmiş olacağız. Şu an İstanbul ticaretinin en önemli ihtiyacı ara teknik elemandır. İBB olarak kuracağımız akademilerde İTO ve ISO ile birlikte gençlerimizi yetiştireceğiz. Ara eleman olarak sanayimize, üretimimize destek vereceğiz.”

“Yeni Baykar’lar çıkması için gereken desteği girişimcilerimize vereceğiz”

Baykar’ın küçük bir kuruluşken teknoloji üssü haline geldiğine dikkat çeken Kurum, “Yeni Baykar’lar çıkması için gereken desteği girişimcilerimize vereceğiz. Baykar, İkitelli Organize Sanayi Bölgesi’nde bir fabrikada asma katıyla birlikte hizmet veren kuruluşken, bugün ülkemizin gurur duyduğu ve 300 bin metrekare alana yayılmış bir üniversite gibidir. İçinde 5 bin kardeşimizin istihdam edildiği bir teknoloji üssü haline geldi. Biz bu üslerin sayısını İstanbul’da artıracağız. Özellikle İstanbul’un ekonomisine, teknolojisine dair çalışma yapan akademisyenlerimizle, üniversitelerimizle, iş insanlarımızla bu kararları birlikte alacağız. İstihdam şartında da gençlerimiz ve kadınlarımıza yüzde 25 istihdam şartı koyacağız. Gençlerimiz kadınlarımız üretsin, ülke ekonomisine katkı sunsun istiyoruz. İstanbul’un yeni yüzyılını gençlerimizle, kadınlarımızla, İstanbul Ticaret Odamızın buradaki cesur işverenlerimizle birlikte inşa edeceğiz” dedi.

Kurum: Depreme hazırlık konusunda konuşabilecek son kişi CHP'nin adayıdır

AK Parti İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Murat Kurum, seçim çalışmaları kapsamında Kağıthane'de düzenlenen İstanbul 2. bölge 3. kademe mahalle başkanları toplantısına katıldı.  Programa, Kağıthane Belediye Başkanı Mevlüt Öztekin, AK Parti İstanbul İl Başkanı Osman Nuri Kabaktepe,  AK Parti Kağıthane İlçe Başkanı Dr. Serkan Cantürk de katıldı. Kurum, "Biz AK Parti'yiz. AK Parti'nin neferleriyiz. Biz millete hizmet etmeyi bir ibadet olarak görüyoruz. Çünkü hep halka hizmet hakka hizmettir diyoruz. Millete hizmet yolunda hiç durmuyoruz. İşte bir süre önce açıkladığımız 'Türkiye Yüzyılı İstanbul Vizyonu da bu koşunun önemli bir durağı oldu. Milletimizin 5 yıldır hasretle aradığı, özlediği, beklediği projelerimizi ilan ettik. Biz milletimize mesajımızı işte bu hedeflerimizle veriyoruz; milletimiz de bize o beklenen işareti sunuyor. Gururla söylüyorum. İstanbul'da bir değişimin, bir yenilenmenin ayak sesleri sayenizde süratle yükselmektedirö diye konuştu. 

"DEPREME HAZIRLIK KONUSUNDA KONUŞABİLECEK SON KİŞİ CHP'NİN ADAYIDIRö

Kurum, "Mutluluk yayılıyor ama İstanbul'un kayıp 5 yılının muhafızları boş durmuyor. Açıkçası İstanbul'un gerçek gündemine girememelerini anlamak hiçte zor değil. Çünkü konuyu ne zaman İstanbul'a getirseler; şöyle birbirlerine bakıyorlar, sağa sola bakıyorlar; ellerine bakıyorlar, sırtlarına bakıyorlar; ellerinin boş, heybelerinin bomboş olduğunu görüyorlar. Çünkü bunların heybelerinde; algı çalışmaları, reklam masraflarından başka hiçbir şey yoktur. İşte bugün de; deprem üstünden polemik üretmeye çalışıyorlar. Bakın net söylüyorum; depreme hazırlık konusunda konuşabilecek en son kişi CHP'nin İstanbul büyükşehir adayıdır. Hatay üzerine yaptıkları açıklamalar; asla ve asla depremzedelerin derdiyle ilgili değildir. Dert ettikleri, kendi istikballeridir. Düşündükleri kendi koltuklarıdır. İnsanın referansı geçmişidir. Birinin ne dediğine değil, geçmişte yaptığına bakarsınız, icraatlarını referans alırsınız. Soruyorum sizlere; samimiyet nasıl belli olur? Sözünü tutmakla belli olur değil mi? İstanbul'da ve Hatay'da insanlara vaat ettiklerini yapmakla olur. İnsanlara bedava konut yapacağız dediler, para yardımı dediler, ağız dolusu vaatlerde bulundular. Sonuç ne? Sıfır arkadaşlar sıfır. Hiçbir şey yapmadılar. Deprem bölgesinde bir çakıl tanesini bile zahmet edip yerden kaldırmadılar. Bu millet de manzarayı gördü. Ne CHP'nin adayına, ne de CHP yönetimine hiçbir şekilde inanmadı, güvenmedi. Bu millet kime inanıp güvendi? Cumhur ittifakına inandı. Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan'a güvendiö şeklinde konuştu.