Geri Dön
GündemMustafa Kemal Atatürk'ün Cumhuriyet hakkında sözleri! 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kutlu olsun

Mustafa Kemal Atatürk'ün Cumhuriyet hakkında sözleri! 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kutlu olsun

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı bugün 96. yıldönümünde çoşku ile kutlanıyor. Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün Türk Gençliğine emenaet ettiği Cumhuriyet ile ilgili söylediği sözler ise oldukça dikkat çekicidir. Bunlardan en önemlisi ise Benim naçiz vücudum bir gün toprak olacaktır. Fakat Türkiye Cumhuriyeti ebediyen yaşayacaktır. İşte 29 Ekim Cumhuriyet Bayramına özel Atatürk'ün Cumhuriyet hakkındaki sözleri...

Mustafa Kemal Atatürk'ün Cumhuriyet hakkında sözleri! 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kutlu olsun

Cumhuriyetin 96. yıldönümü yurdun dört bir yanında düzenlenen etkinlikler ile kutlanmaya devam ediyor. 29 Ekim'den bir gün önce Mustafa Kemal Atatürk arkadaşları ve kurmaylarına Efendiler yarın Cumhuriyet'i ilan edeceğiz açıklamasında bulunmuştur. 29 Ekim 1923 sabahında ise Türkiye Büyük Millet Meclisi Cumhuriyet'i ilan etmiştir. Gazi Mustafa Kemal, Cumhuriyet'i Türk Gençliğine emanet etmiştir. Bu özel günde Mustafa Kemal Atatürk'ün Cumhuriyet hakkında söylediği sözleri sizler için derledik. İşte Mustafa Kemal Atatürk'ün Cumhuriyet hakkında söylediği sözler...

 ATATÜRK'ÜN CUMHURİYET İLE İLGİLİ SÖZLERİ

Yeni nesil, en büyük cumhuriyetçilik dersini bugünkü öğretmenler topluluğundan ve onların yetiştirecekleri öğretmenlerden alacaktır.

Cumhuriyet, düşüncesi hür, anlayışı hür, vicdanı hür nesiller ister.

Milletin saltanat ve hakimiyet makamı yalnız ve ancak Türkiye Büyük Millet Meclisi’dir.

Cumhuriyeti kuranlar onu korumaya da muktedir olmalıdır.

Bizce: Türkiye Cumhuriyet anlamınca kadın, bütün Türk tarihinde olduğu gibi bugün de en muhterem mevkide, her şeyin üstünde yüksek ve şerefli bir mevcudiyettir. Memleket dayanışma isteyen bir birliğe muhtaçtır. Alelâde politikacılıkla milleti parçalamak, hıyanettir.

Ey yükselen yeni nesil! İstikbal sizindir. Cumhuriyeti biz kurduk, onu devam ettirecek sizlersiniz.

Benim naçiz vücudum nasıl olsa bir gün toprak olacaktır. Fakat Türkiye Cumhuriyeti ebediyen yaşayacaktır.

Cumhuriyet düşüncede, bilgide, sağlıkta güçlü ve yüksek karakterli koruyucular ister.

Hükümetlerin icraatı menfi olup da millet itiraz etmez ve iktidarı düşürmezse bütün kusur ve kabahatlere katılmış demektir.

Dünya üzerinde yaşamış ve yaşayan milletler arasında demokrat doğan yegâne millet Türklerdir.

Türk milletinin karakter ve adetlerine en uygun olan idare, cumhuriyet idaresidir.

Bütün dünya bilsin ki, benim için bir yandaşlık vardır: Cumhuriyet yandaşlığı, düşünsel ve toplumsal devrim yandaşlığı. Bu noktada yeni Türkiye topluluğunda, bir bireyi bunun dışında düşünmek istemiyorum.

Milletimizin bugünkü yönetimi gerçek özelliği ile bir halk yönetimidir.

Cumhuriyeti,ve onun gereklerini yüksek sesle anlatınız. Bunu yüreklere yerleştirmek için elverişli olan hiçbir durumu kaçırmayınız.

Türkiye’de Bolşeviklik olmayacaktır. Çünkü Türk Hükümetinin ilk gayesi, halka hürriyet ve saadet vermek, askerlerimize olduğu kadar sivil halkımıza da iyi bakmaktır.

Plakasını gizledikleri otomobille kaçarken, kaza yapınca yakalandılarAdana'da arka plakası sökülü, ön plakası ise bantla kapatılan otomobil ile polisten kaçan 4 kişi, ticari taksi ile kaza yapınca yakalandı. Polisten kaçan otomobil sürücüsü Sezer N.'nin 1.2 promil alkollü olduğu belirlenirken, şüphelilerin kaçtıkları sırada araçtan attıkları tespit edilen pompalı av tüfeğine el konuldu.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Türkiye’nin haber yaşam platformu Milliyet Dijital yenilendi!

Uygulama ile devam et, gündemi kaçırma!

Şimdi DeğilHemen Keşfet