Geri Dön

Mustafa Varank kimdir? Sanayi ve Teknoloji bakanı Mustafa Varank'tan yerli otomobil açıklaması

Mustafa Varank, yerli otomobil tanıtımında konuştu. Yerli otomobile ilişkin süreci ve yerli otomobilin özelliklerine ilişkin açıklamalarda bulundu. Sanayi ve Teknoloji Bakanı olan Mustafa Varank 1976 yılında Trabzon'ıun Of ilçesinde dünyaya geldi. 1999 yılında Orta Doğu Teknik Üniversitesi siyaset bilimi ve kamu yönetimi bölümünden mezun oldu. Mustafa Varank siyasi kariyerine ise 2005 yılında başbakanlıkta çalışmaya başlayarak göreve başladı.

Mustafa Varank kimdir? Sanayi ve Teknoloji bakanı Mustafa Varank'tan yerli otomobil açıklaması

Mustafa Varank kimdir sorusu vatandaşlar tarafından sıkça araştırılıyor. Yerli otomobil tanıtımının gerçekleştirildiği Bilişim Vadisinde konuşma yapan Mustafa Varank yerli otomobil ve Bilişim Vadisinin geleceğine dair açıklamalarda bulunuyor. Hali hazırda Sanayi ve Teknoloji Bakanı olan Mustafa Varank siyasi kariyerine 2005 yılında eğitimini tamamladıktan sonra başbakanlıkta çalışmaya başlayarak adım attı.

BAKAN VARANK'TAN YERLİ OTOMOBİL AÇIKLAMASI

Türkiye’nin yeni fırsat pencerelerini yakalama hamlesidir. Bakınız otomotiv sektörü, köklü bir değişim sürecinden geçiyor. Bağlantılı, otonom ve elektrikli otomobil pazarı, köklü markaların yanında yeni girişimlere çok büyük fırsatlar sağlıyor. Bugün, elektrikli ve bağlantılı araçlar, toplam araç satış gelirlerinin yalnızca yüzde 1’ine sahipken, 15 yıl sonra bu oran yüzde 40’lara çıkacak. Bu otomobilleri ve beraberindeki mobilite ekosisteminin içereceği tüm kritik teknolojileri özgün olarak geliştirme imkânımız var. İşte Türkiye’nin Otomobiliyle, küresel piyasada rekabet edecek markamızı oluşturuyor, sektörün geleceğinde biz de varız diyoruz.

Bu proje aynı zamanda otomotiv yan sanayisinin yeni teknolojilere karşı kendini güncellemesine de öncülük edecek. Böylece otomotiv sektöründeki 32 milyar dolarlık ihracat kapasitemizi ve istihdam hacmini daha da yukarılara çekeceğiz. Altını çizmek istediğim bir başka husus da şudur: İlgili Bakan arkadaşlarımızla birlikte geliştirilecek araçlara uygun şarj altyapısını kurmak, kullanım alanlarını belirlemek ve hukuki düzenlemeleri tasarlamak için şimdiden çalışmalara başladık. Türkiye’yi bu teknolojiye hazır hale getireceğiz."

MUSTAFA VARANK KİMDİR?

Mustafa Varank 1976 yılında Trabzon'un Of ilçesinde dünyaya geldi., Türk bürokrat ve siyasetçi. 10 Temmuz 2018'den beri Türkiye Cumhuriyeti Sanayi ve Teknoloji Bakanı olarak görev almaktadır.

Mustafa Varank 1976 yılında Trabzon'un Of ilçesinde doğdu. İlköğrenimini İstanbul'daki Yedikule İlkokulu'nda, lise eğitimini ise İstanbul İmam Hatip Lisesi'nde tamamladı. 1999 yılında Orta Doğu Teknik Üniversitesi siyaset bilimi ve kamu yönetimi bölümünden mezun oldu. Aynı yıl eğitimine devam etmek için Amerika Birleşik Devletleri'ne gitti. Yüksek lisansını İndiana Üniversitesi bilgisayar bilimleri bölümünde yaptı. Ayrıca bu dönemde Florida Üniversitesi'nde uzman, İndiana Üniversitesi Pervasive Teknoloji Enstitüsü'nde araştırma görevlisi ve sistem yöneticisi olarak çalıştı. Florida Eyaletindeki Tallahassee Community College'da ağ hizmetleri teknolojileri konusunda eğitim aldı.

Siyasî Kariyeri

2005 yılında ABD'de eğitimini tamamlayan Varank, Türkiye’ye döndü ve başbakanlıkta göreve başladı. Recep Tayyip Erdoğan'ın cumhurbaşkanı seçilmesinin ardından 2014 yılında cumhurbaşkanı başdanışmanlığı görevine getirildi. 2016 yılında Varank'a büyükelçi ünvânı verildi.[1] 2018 genel seçimleri sonrasında Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında kurulan 66. hükümette sanayi ve teknoloji bakanı olarak görev aldı. 10 Temmuz 2018'de görevi Faruk Özlü'den devraldı.

Genç kıza sokak ortasında bıçaklı saldırıBayrampaşa'da bir saldırgan kaldırımda arkadaşıyla yürüyen genç kızı bıçaklayarak kaçtı. Güvenlik kameralarına da yansıyan olayda genç kızın bacağına yedi dikiş atılırken, bıçaklı saldırgan çıkarıldığı mahkemece tutuklandı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber