Geri Dön

ÖSYM açıkladı: YKS sonuçları o tarihte açıklanacak

2019 Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) ile ilgili müjdeli haber geldi. Binlerce öğrencinin ter döktüğü YKS sonuçları tarihi ÖSYM tarafından açıklandı. Peki büyük heyecanla beklenen 2019 YKS sonuçları ne zaman açıklanacak?

ÖSYM açıkladı: YKS sonuçları o tarihte açıklanacak

2019-2020 Eğitim-Öğretim yılında üniversiteye başlamak isteyen öğrenciler sabırsızlıkla YKS sınav sonuçlarını bekliyor. Temel Yeterlilik Testi(TYT), Alan Yeterlilik Testi(AYT) ve Yabancı Dil Testi (YDT) aşamalarına katılan öğrenciler, sınav başarılı için meraklanıyor. Peki YKS sınav sonuçları ne zaman açıklnacak?

YKS SINAV SONUÇLARI NE ZAMAN AÇIKLANACAK?

2019 Üniversite sınavı sonuçları 18 Temmuz 2019 tarihinde açıklanacak.

Sınav Sonuçları Nasıl Kullanılacaktır?

TYT’de 150 ve üzeri puan alan adaylar, TYT puanı ile öğrenci alan yükseköğretim programlarını tercih edebileceklerdir. TYT’de 150 ve üzeri puan alan adaylardan SAY, SÖZ, EA, DİL puanları 180 ve üzeri olanlar, bu puan türleri ile öğrenci alan lisans programları ile birlikte TYT puanı ile öğrenci alan ön lisans programlarını tercih edebileceklerdir. TYT’de 150 ve üzeri puan alan adaylardan SAY, SÖZ, EA, DİL puanları 180 ve üzeri olmayan adayların sadece ön lisans programlarını tercih etme hakları bulunmaktadır. Bu adayların SAY, SÖZ, EA, DİL puanı ile öğrenci alan lisans programlarını tercih etme hakları yoktur. Özel yetenek sınavıyla öğrenci alan yükseköğretim programlarına başvurabilmek için de TYT puanının 150 ve üzeri (engelli öğrenciler için 100 ve üzeri) olması gerekmektedir.

Sınav Sonuçları Nasıl Duyurulacaktır?

Adaylara sonuç belgesi gönderilmeyecektir. Adaylar sınav sonuçlarını, T.C. Kimlik Numaraları ve şifreleri ile ÖSYM’nin
https://sonuc.osym.gov.tr internet adresinden, mobil uygulamalarından öğrenebileceklerdir. İnternet sayfasındaki
duyurular adaylara tebliğ hükmündedir.

Sonuçlarda şu bilgiler bulunacaktır:

*Testlerdeki doğru ve yanlış cevap sayısı
*TYT puanı ve başarı sırası varsa AYT ile YDT puanları ve başarı sıraları
Ortaöğretim Başarı Puanı (OBP)
*Yerleştirme puanları ve başarı sıraları

ÖSYM, adaylara yönelik sınav sonuç belgelerinin doğrulanmasını sağlamak üzere “Sonuç Belgesi Kontrol Sistemi” işlemini hizmete sunmuştur. Bu amaçla kullanılmak üzere Sınav Sonuç Belgelerinin en alt kısmına, sistem tarafından rastgele üretilmiş bir “Sonuç Belgesi Kontrol Kodu” basılmaktadır. Söz konusu işleme https://sonuc.osym.gov.tr üzerinde Sonuç Belgesi Kontrol Sistemi sayfasından ulaşılmaktadır.

Kalp damarları doğuştan ters olan bebek ambulans uçakla Ankara'ya geldiKalp damarları doğuştan ters olan ve solunum güçlüğü çeken 1,5 yaşındaki Ali Taymur, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın talimatıyla tedavi amacıyla Batman'dan ambulans uçakla Ankara'ya getirildi.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber