Gündem Özel: 1 Nisan'dan sonra gençlerle yürüyeceğiz

Özel: 1 Nisan'dan sonra gençlerle yürüyeceğiz

21.03.2024 - 16:04 | Son Güncellenme:

CHP Genel Başkanı Özgür Özel, Samsun Cumhuriyet Meydanı'nda, partisi tarafından düzenlenen mitinge katıldı.

Özel: 1 Nisandan sonra gençlerle yürüyeceğiz

CHP Genel Başkanı Özgür Özel, "1 Nisan'da seçim bitti, kurtulduk sanma Recep Tayyip Erdoğan. 1 Nisan'dan sonra da meydanlarda, sokaklarda, yollarda emeklilerle, gençlerle, staj mağdurlarıyla yürüyeceğiz. Sende kimsenin hakkını bırakmayacağız" dedi.

Haberin Devamı

CHP Genel Başkanı Özgür Özel, Samsun Cumhuriyet Meydanı'nda, partisi tarafından düzenlenen mitinge katıldı. Büyükşehir Belediye başkan adayı Cevat Öncü ve ilçe belediye başkan adaylarını tanıtıp, destek isteyen Özel, yaptığı konuşmada iktidarı eleştirdi. Özgür Özel, "Emekçinin hakkını aramak için, emekliler için, yoksullar için, esnaf için, çiftçiler için kavga edeceğiz. Bizimle birlikte meydanlara gelecek misiniz? Emekliler ne kadar maaş alıyor? 10 bin lira. Emekliler, Türkiye'de 16,5 milyon kişi ve en büyük ızdırabı çekenler. Bugün en düşük emekli maaşı 2,5 çeyrek altın alabiliyor. Bu iktidar, geldiğinden bugüne ama bir sefer değil, her ay 1 çeyrek altın değil, 5,5 çeyrek altın kaybetmektedir. Emekliler yağmur altında, o şemsiyelerinizin altında size sesleniyorum. Siz, bu 5,5 çeyrek altını kaybettiğiniz yerde arayacak mısınız? Siz onu bir seçim sandığında kaybettiniz. Şimdi önünüzdeki ilk seçim sandığında 31 Mart günü, emekliler sandıkta bunun hesabını sormaya var mıyız?" dedi.

Haberin Devamı

Emeklilerin daha önce bayram ikramiyesi olarak 1000 TL aldığını söyleyen Özel, "Ekonominin yüzde 4,5 büyüdüğünü söyleyenler, 'Emekliler halinden memnun' diyenler, 'Özgür Efendi emeklileri kışkırtıyor' diyenler bu sesi duyun. Bakın emekliler 2018 yılında bayramda, 1000 lira emekli ikramiyesi alıyorlardı. O 1000 lira o gün tam 24 kilo kıyma alıyordu. Bu bayram 3 bin lira emekli ikramiyesi yatacak ve o parayla bugün sadece 6 kilo kıyma alınabiliyor. Ramazan, mübarek gün. Sadece emekli ikramiyeniz üzerinden 18 kilo kıymayı sofradan, dolaptan, mutfaktan, evladınızın, torununuzun kursağından eksilten bir yönetimle, bir iktidarla karşı karşıyayız. Bunun hesabını bu iktidardan, bu seçimde sormaya var mıyız?" diye konuştu.

'BİRLİKTE KAZANACAĞIZ'

"Sizi güçsüz, zayıf, yalnız bir karınca gibi görüyorlar" diyerek konuşmasını sürdüren Özel, şu ifadeleri kullandı:

"16 milyonuz, karıncaların gücü birlikteliğindedir. Yan yana durmasındadır. Birlikte çalışıp hakkını birlikte aramasındadır. Ben bu karıncaları ezdirmem. Karıncanın kardeşi var. O da Cumhuriyet Halk Partisi'dir. Bizim gençlerimizin dünyanın diğer ülkelerinde hayal kurması beka sorunudur. Bugün dört gençten üçü, bavulları zihninde toplamış, kafasında toplamış. Fırsatını bulursa yurt dışına gitmek, orada çalışmak, orada yerleşmek istiyor. Bir kez daha korkuya değil, kaygıya değil, yasaklara değil, aksine umuda, demokrasiye, alabildiğince özgürlüklere ihtiyacı var. Buradan Samsun'dan Türkiye'deki tüm gençlerine sesleniyorum. Umudu kaybetmeyin, enseyi karartmayın, kimseden korkmayın. Buradayız, birlikteyiz, sizinleyiz. Mustafa Kemal Atatürk'ün partisi, Cumhuriyet Halk Partisi, bütün gençlerin partisidir. Birlikte mücadele edeceğiz. Birlikte kazanacağız. Buna inanın, bize güvenin. Bu ülke dünyanın en güzel ülkesidir. Sizler dünyanın en güzel gençlerisiniz."

Haberin Devamı

'31 MART'TA ERDOĞAN'A OY YOK'

Özgür Özel, EYT mağdurları konusuna da değinerek, "Staj olsun, çıraklık olsun, diğer mağduriyetler olsun, tamamını unutturmadan mücadele edeceğiz. Yerel seçim mitingleri yapıyoruz. Her seçimimiz, her mitingimiz, emekli mitingine dönüşüyor. 1 Nisan'da seçim bitti, kurtulduk sanma Recep Tayyip Erdoğan. 1 Nisan'dan sonra da meydanlarda, sokaklarda, yollarda emeklilerle yürüyeceğiz. Gençlerle yürüyeceğiz. Staj mağdurlarıyla yürüyeceğiz. Sen de kimsenin hakkını bırakmayacağız. Emekliye para yok. Staj mağduruna para yok. Çalışana para yok, çiftçiye para yok, Bağ-Kur’luya para yok, esnafa para yok ama beşli çeteye gelince para çok. Yandaş müteahhide gelince para çok. Uçan saraya para var. Yazlık saraya para var. Kışlık saraya para var. 1500 odalı saraya para var. Emekliye para yok. O zaman 31 Mart'ta Recep Tayyip Erdoğan'a da oy yok” ifadelerini kullandı.

Haberin Devamı

Özel: 1 Nisandan sonra gençlerle yürüyeceğiz

SİNOP MİTİNGİNE KATILDI

CHP Genel Başkanı Özgür Özel, Sinop’ta partisi tarafından mitinge katıldı. Özel’e CHP Sinop Milletvekili Barış Karadeniz, CHP İstanbul Milletvekili Engin Altay, Parti Meclis Üyesi Nazan Güneysu, Genel Başkan Yardımcısı Sivas Milletvekili Ulaş Karasu, Genel Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Volkan Demir, Samsun Milletvekili Murat Çan, Ankara Milletvekili Murat Emir, Sinop Belediye Başkanı Barış Ayhan, CHP Sinop İl Başkanı Aykut Cem Yalçınkaya, CHP Sinop Belediye Başkan Adayı Metin Gürbüz eşlik etti. İskele Meydanında balıkçı tekneleri ile karşılanan Özgür Özel, burada yaptığı konuşmada TÜİK’in verilerini eleştirdi. Özel, şunları söyledi:

Haberin Devamı

“Adalet ve Kalkınma Partisi geldiğinde, 3 Kasım 2002'de en düşük emekli maaşı 1,5 asgari ücret düzeyindeydi. Yani sizinle hiç uğraşmasa, hiç ilişmese, düzeninizi bozmasa, bugün 17 bin lira asgari ücret, 26 bin lira maaş alıyor olacaktınız. Ama 'TÜİK'e göre yapacağım' dedi. 'Enflasyona ezdirmeyeceğim' dedi. 'Enflasyon kadar zam vereceğim' dedi. TÜİK ne demek? TÜİK, Tayyip'i üzmeyen istatistik kurumu. Tayyip beyi üzmediler ama sizi üzdüler. Gerçek enflasyon yüzde 120, TÜİK'e göre yüzde 68. En nihayetinde 7 bin 500 lirayı, 10 bin lira yapan yüzde 33'lük zamla sizi enflasyona ezdiren bir anlayış. 1,5 ay önce buna isyan ederek ilk toplantılarda emekliler sesimize ses olursanız, yanımıza gelirseniz, birlikte mücadele edersek diyerek çağrıda bulunmuştum. Tayyip Bey de demişti ki, 'Türkiye yüzde 4.5 büyüyor, herkesin keyfi yerinde. Özgür efendi de çıkmış emeklileri kışkırtmaya çalışıyor' demişti. Bugün burada emeklilerimizle hep birlikteyiz. Emekliler bir elini kaldırsın Tayyip Bey bir görsün. Şimdi hep beraber hakkımızı almaya geldik. Ben her yerde söylüyorum hesap basit. Türkiye’de her hesap şaşar, altın hesabı şaşmaz. 3 Kasım 2002'de en düşük emekli maaşı 8 çeyrek altın satın alıyordu, bugün gittiğimizde 10 bin lirayla 2,5 çeyrek altın alıyoruz. Yani Tayyip Bey geldikten bugüne 5.5 çeyrek altın cepten gitmiş. Emekliler kaybettiklerini arayacaklar mı? Nerede arayacağız, söyleyeyim size. Bunu bir seçim sandığında kaybettiniz, onu bulacağınız yer yine bir seçim sandığıdır. 31 Mart'ta sandıkta kaybettiklerimizin hesabını soracağız.”