Geri Dön
GündemPeter Jackson’dan Çanakkale dioraması

Peter Jackson’dan Çanakkale dioraması

Yeni Zelandalı ünlü yönetmen Peter Jackson, Birinci Dünya Savaşı’nda Çanakkale’de gerçekleşen Conk Bayırı Muharebesi’ni yeniden canlandırmak için içinde elle boyanmış 5 bin parmak askerin bulunduğu bir diorama hazırladı.

Yeni Zelanda’nın başkenti Wellington’da halka açık sergilenen eser, oyuncak asker uzmanı Alan ve Michael Perry’nin yardımıyla yaratıldı. Birçok kahramanlık öyküsüne sahne olan Conk Bayırı Muharebesi’ni ele alan dioramada Türk askerleri de yer alıyor. Ünlü yönetmen, Conk Bayırı’nın ‘şimdi dioramada sergilendiğinden oldukça farklı bir görüntüye sahip olduğunu’ söyledi. Diorama, gerçek ve kurgu bir olayın ışık oyunları yardımıyla üç boyutlu olarak sergilenmesi anlamına geliyor.

altın fiyatları masaüstüaltın fiyatları mobil
Sağlıklı diye yiyoruz fakat içindeki bu maddeleri kimse bilmiyor!Gıda katkı maddeleri, birçok kişinin eksik ya da yanlış bildiği konulardan biri. Sağlıklı sanarak tükettiğimiz yiyeceklerde bile birden çok gıda katkı maddesi bulunuyor. Gıda Mühendisi Ebru Akdağ, buna örnek olarak bir muzun içerisinde gizlenen katkı maddelerini gösterdi.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler